dolma.gen.tr https://www.dolma.gen.tr Dolma, Dolma Tarifi ve Malzemeleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, dolma.gen.tr Wed, 18 Nov 2015 00:00:00 +0000 Tue, 25 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Dolma Sosu https://www.dolma.gen.tr/dolma-sosu.html Mon, 01 Oct 2018 05:26:55 +0000 Dolma Sosu; Arkadaşlar bildiğiniz üzere dolma da baş yemeklerimizden biridir. Severek yediğimiz biber, patlıcan, kabak vb.dolma çeşitlerini öncelikle doldurmak için bir harç hazırlarız. Dolmaları doldurduktan sonra peki işimi Dolma Sosu; Arkadaşlar bildiğiniz üzere dolma da baş yemeklerimizden biridir. Severek yediğimiz biber, patlıcan, kabak vb.dolma çeşitlerini öncelikle doldurmak için bir harç hazırlarız. Dolmaları doldurduktan sonra peki işimiz bitiyor mu Tabiki bitmiyor birde lezzetlice pişmesi için bir sos hazırlayıp, dolmalarımızı bu sosta pişiriyoruz. Arkadaşlar şimdi tarifim sadece sos olduğu için yani dolma miktarını bilmediğimiz için malzemeleri belirli ölçüde vermedim. Sizler doldurduğunuz dolmanın çokluğuna göre göz kararı sosunuzu hazırlayın.

Dolma Sosu Malzemeler;

 • Biber salçası
 • Sarımsak
 • Zeytinyağı
 • Kuru nane
 • Nar ekşisi
 • Tuz
 • Kaynar su
Dolma Sosu Yapılışı;

Önceden hazırlamış olduğunuz dolmalar için sosunu da hazırlayalım. Sosumuza başlamak için öncelikle  3 diş kadar sarımsağı soyalım ve  rendeleyelim. Ardından dolmaları pişireceğimiz tencereyi  ocağa alalım. Sarımsakları ve salçayı tencereye alıp iyice kavuralım. Kavrulan salça ve sarımsaklı sosa azar azar su ekleyerek kıvamını açalım. Sosumuz istenilen kıvama gelince zeytinyağını da ekleyerek birkaç kez çevirelim ve ardından nar ekşisini ilave edelim. Sosunuzun kıvamı koyuysa biraz daha kaynar su ekleyerek iyice açabilirsiniz. Son işlem olarak bolca kuru nane ilave edip sosumuzu bir dakika bu şekilde pişirelim. Hazır olan sosa doldurduğumuz biberleri yerleştirerek dolmamızı kısık ateşte pişirelim. Yada hazırladığımız sosu doldurmuş olduğumuz dolmaların üzerine yavaş yavaş dökerek o şekilde de ocağa alıp pişirebilirsiniz. 

 Afiyet olsun...


]]>
Biber Dolması Kaç Dakikada Pişer https://www.dolma.gen.tr/biber-dolmasi-kac-dakikada-piser.html Thu, 23 Jan 2020 06:44:47 +0000 Biber Dolması Kaç Dakikada Pişer, Çeşitli birçok sebzelerden yapılan enfes dolma yemeği iç harcı yapıldıktan sonra bir sebzenin içerisine yeterince doldurulmasını ifade etse bile dolma denildiğinde akla ilk gelen şey her zama Biber Dolması Kaç Dakikada Pişer, Çeşitli birçok sebzelerden yapılan enfes dolma yemeği iç harcı yapıldıktan sonra bir sebzenin içerisine yeterince doldurulmasını ifade etse bile dolma denildiğinde akla ilk gelen şey her zaman biber dolmasıdır. Biber dolmasının oldukça basit bir yemek tarifi olduğu düşünülse de uygun bir biçimde yapılmadığı zaman kötü sonuçlanması yüksek bir ihtimaldir. Biber dolması kaç dakikada pişer, biber dolması zeytinyağlı yada kıymalı yapılmasına bakılmaksızın pişme süresine sahip olan bir yemek tarifidir. 

Bir diğer açıklama ile; biber dolmasının kıymalı yada kıymasız olması dolmanın pişme süresini etkilememektedir. Kullanılan biberlerin küçük yada büyük olmaları da pişme süresi konusunda etkili olmaz. Biber dolması da pişme süresini belirlemekte olan unsur; kullanılan biberlerin içerisine konulan iç harcını miktarı ile alakalı olur. İçi çok fazla doldurulur ise dolmanın en iç kısmının da pişmesini sağlamak için en az kırk dakika kadar pişmesi gerekir. Daha az iç harç konan biberler ise kaynamaya başladıktan otuz dakika sonra pişmiş olacaktır. Ateşin yüksekliği de önemli bir noktadır. Yüksek ateş üstünde biber dolması daha çabuk pişmesini sağlamaya çalışırsanız, bu durum biberlerin içerisine konulan iç harcın orta kısmının diri kalmasına neden olacağından dolayı hiçte doğru bir yöntem olmaz. Biber dolması kaç dakikada pişer diye merak edenler, bu püf noktalarına göre karar verebilir.

]]>
İncir Dolması https://www.dolma.gen.tr/incir-dolmasi.html Mon, 01 Oct 2018 15:39:10 +0000 İncir dolması, İncir ana vatanı, Asya ve Doğu Akdeniz olan ağaç ya da ağaççık nitelikli bir bitki türüdür. Bu bitki türünün meyvesine de incir denilmektedir. İncir bitkisi dutgiller familyasına ait olan incirin neredeyse bi İncir dolması, İncir ana vatanı, Asya ve Doğu Akdeniz olan ağaç ya da ağaççık nitelikli bir bitki türüdür. Bu bitki türünün meyvesine de incir denilmektedir. İncir bitkisi dutgiller familyasına ait olan incirin neredeyse bine yakın cinsi bulunmaktadır. Bu özelliği ile de dünyada meyve verebilen tek bitki olma özelliğine sahiptir. İncir bitkisinde dişi ağaçların oranları daha yüksek miktarlardadır. İncir meyvesinin besin değeri çok yüksektir. Bu meyvenin bileşimi içerisinde %40 şeker, A, B, C, vitaminleri oluşturulmaktadır. Ayrıca bu meyveden hazırlanan infusyon çocuklarda müshil etkisi yaratmaktadır. Yapraklarında da bulunan ve incir sütü olarak adlandırılan ve halk arasında siğillere iyi gelen bir başka özelliği de vardır. Ayrıca bu meyve kabızlık, meme kanseri, kolesterol, tansiyon, ağız yaraları, diyabet, kilo verme, antioksidan, boğaz ağrısı, sivilce, kalp sağlığı açısından çok faydalı olan bir meyvedir. Biz sizlere bugün birçok faydası olan incir meyvesinin dolma tarifini anlatacağız. 

İncir dolmasının malzemeleri
 • 20 adet kuru incir meyvesi
 • 1 su bardağı su
 • İri dövülmüş ceviz içi
 • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
 • 3 yemek kaşığı şeker
Üzeri için 
 • kaymak
İncir dolması yapılışı

Öncelikle incir olarak kullanılan meyve kurutulmuş olarak temin edildiğinden ilk iş olarak bir derin kap içerisine su eklenerek içerisine kuru incirler ilave edilir ve ılık su içerisinde bir saat kadar beklemeye alınır. Daha sonra ılık suda yumuşayan incirler sudan çıkartılarak üst kısımlarından bir kapak açılarak içerisine iri ceviz içlerini yerleştiririz. Bütün incirlerin içi ceviz içi ile doldurulduktan sonra bir tencere içerisine belirli bir sıra içerisinde dizilir. Daha sonra üzerine bir su bardağı şekerli su ilave edilir ve sıvı yağ üzerilerinde gezdirilir. Hazır olan incir dolmalarının tenceresi daha sonra ocak üzerinde suyu çekene kadar pişirilir. Suyu çekilen incir dolmaları ocakta alınarak bir borcam içerisine belirli bir düzen içerisinde yerleştirilerek üzerilerine görünümünü güçlendirmek için kaymak ilaveleri yapılır. Artık incir dolmamız hazır ve servis edilebilirdir. Afiyet olsun.
]]>
Etli Yaprak Dolması https://www.dolma.gen.tr/etli-yaprak-dolmasi.html Mon, 01 Oct 2018 20:38:09 +0000 Etli yaprak dolması, özellikle İç Anadolu bölgesinin en favori yemeklerinden bir tanesidir. Yaprak sarmasına hayır diyebilen hiç kimse tanımıyorum. Üzüm yaprağı bol miktarda kalsiyum içerdiğinden kemik sağlığı açıs Etli yaprak dolması, özellikle İç Anadolu bölgesinin en favori yemeklerinden bir tanesidir. Yaprak sarmasına hayır diyebilen hiç kimse tanımıyorum. Üzüm yaprağı bol miktarda kalsiyum içerdiğinden kemik sağlığı açısından çok faydalı bir besin maddesidir. Yaprak dolması zeytinyağlı olarak yapılabileceği gibi kıymalı ve kemikli et ile de yapılabilir. Yaprak sarmasının makbul olanı ince ve uzun sarılmış olanıdır. Fakat etli olarak sarılacak dolmanın çok ince sarılmasına gerek yoktur. Yine de küçük tek lokmalık olarak sararsanız daha lezzetli olur. Yaprak dolmasının güzel olması harcın bol yağlı ve baharatlı hazırlanmasına bağlıdır. Ayrıca sarılacak yaprak ne kadar uç yaprağı adı verilen türden olursa o kadar lezzetli olur. Bu yüzden yaprak alırken sarı üzüm yaprağı almaya ve yaprağın ince olmasına özen gösterin. Etli yaprak dolması normal tencerede pişirilebileceği gibi güveç kabında da pişirebilirsiniz. Benim size tavsiyem güveç tenceresi varsa bu tencerede pişirilmesidir. 

Etli yaprak dolması için gerekli malzemeler
 • Yarım kilo salamura ya da taze yaprak
 • 400 gr. kıyma
 • 2 parça kaburga kısmından kemikli et
 • 2 adet büyük boy kuru soğan
 • 1 su bardağı sıvı yağ
 • 2 su bardağı pirinç
 • 1 tutam taze nane
 • 1 tutam dereotu
 • 2 talı kaşığı toz nane
 • 1 yemek kaşığı biber salçası
 • 1,5 yemek kaşığı domates salçası
 • 1 tatlı kaşığı pul biber
 • 1 çay kaşığı sumak
 • Yeteri kadar tuz
 • Üzeri için bir adet limon
Etli yaprak dolmasının hazırlanışı

Etli yaprak dolmasının yapımı için öncelikle yaprağı hazırlayın. Bunun için yaprak salamura ise tuzu iyice gidinceye kadar yıkayın. Hatta bir gece önceden ıslatırsanız tuzu daha kolay arınır. Eğer taze yaprak kullanacaksanız az tuzlu suda haşlayıp suyunu süzün. Daha sonra yaprak dolmanın içini hazırlamaya başlayın. Bir tencerenin içerisinde yemeklik olarak doğranan soğanı kıyma ile birlikte yarım su bardağı sıvı yağda kısık ateşte kavurun. Daha sonra içerisine baharatları ve salçaları da ekleyin. En son olarak yıkanan pirinçleri ilave edip biraz kavurun. İçerisine yarım çay bardağı su ekleyip suyu çektiğinde iç malzemenin altını kapatın. Daha sonra içerisine yeşillikleri doğrayıp karıştırın ve sarmak için biraz soğumasını bekleyin. Eğer yaprak salamura ise yine de daha tuzlu olacağından iç malzemeye daha az tuz kullanın. Dolmanın içi soğuduğunda istediğiniz şekilde sarın. Uygun gördüğünüz bir tencerenin ortasına kemikli eti koyun. Kenarlarına ise sarılan dolmaları dizin. Daha sonra kaynar su ilave ederek yağı üzerine gezdirin. Biraz kaynadığında tuzunu kontrol edip üzerine ilave edin. Etli yaprak dolması hazır. 
]]>
Bulgurlu Kabak Dolması https://www.dolma.gen.tr/bulgurlu-kabak-dolmasi.html Tue, 02 Oct 2018 08:26:52 +0000 Bulgurlu kabak dolması, yapımı kolay olan yemekler içerisinde yer alır. Kabak içerdiği besin değeri ile oldukça faydalı olan sebzeler arasında yer alır. İçerisinde bulunan magnezyum, demir gibi mineraller açısından oldukça ze Bulgurlu kabak dolması, yapımı kolay olan yemekler içerisinde yer alır. Kabak içerdiği besin değeri ile oldukça faydalı olan sebzeler arasında yer alır. İçerisinde bulunan magnezyum, demir gibi mineraller açısından oldukça zengindir. Bu sebeple en az haftada bir kez tüketilmesi gerekir. Kabağın bulgurla doldurulması sağlık açısından da son derece önemlidir. İçerdiği karbonhidrat değeri ile doyurucu olması sebebiyle özellikle diyet yapan kişilerin bulguru tercih etmesi gerekir. Özellikle çocukların vücut direncini artırmasında etkili olması sebebiyle haftada en az iki kere bulgurun tüketilmesi gerekir. İçerdiği lif oranı sebebi ile sindirim sisteminin düzenli çalışmasına katkı sağlar. Ayrıca pirinçle doldurulmasının yanında bulgurla doldurulması kabağın daha lezzetli olmasını sağlar. Bu sebepten sık tüketilmesi faydalıdır. Şimdi sizlerle bulgurlu kabak dolması yapımı paylaşalım. Öncelikle gerekli malzemeleri sıralayalım.

Bulgurlu kabak dolması için gerekli malzemeler
 • 5 adet büyük boy kabak 
 • 2 adet orta boy domates
 • 1 su bardağı pilavlık bulgur 
 • 100 gram kıyma 
 • Bir çay bardağı zeytinyağ 
 • 1 adet büyük boy kuru soğan 
 • Bir diş sarımsak 
 • Bir tutam tuz 
 • 1 çay kaşığı karabiber 
 • Bir çay kaşığı pul biber 
 • Bir çay kaşığı kimyon
 • Bir tutam maydanoz
Sosu için 
 • 4 su bardağı su
 • 1 yemek kaşığı salça 
 • Tuz 
 • Karabiber 
 • Pulbiber
Bulgurlu kabak dolması yapımı

Bulgurlu kabak dolması yapımı için öncelikle iç harcı hazırlayalım. Bulgurları bol suda yıkayıp süzgeç yardımıyla suyundan arındırıp, derin bir kasenin içerisine koyalım. Daha sonra Kuru soğanı soyup ince ince doğrayarak üzerine ilave edelim. Domatesleri soyarak küp küp doğrayıp üzerine koyalım. Sarımsağı ezip karışıma ilave edelim. Diğer taraftan maydanozu yıkayıp küçük küçük doğrayarak hazırladığımız karışma ekleyelim. Kıymayı, tuzu, kimyon, karabiber, pul biberi ve yağın yarısını karışıma ekleyip iyice karıştıralım. Böylelikle kabak dolmasının iç harcını hazırlamış olalım.

Diğer taraftan kabakları bol su ile yıkayıp üzerine çizikler çekerek eşit üç parçaya ayıralım. Bütün kabaklara aynı işlemi uyguladıktan sonra kabak oyacağı ile içerisini oyalım. Hazırladığımız iç harcı ile oyduğumuz kabakların üzerinde bir santim kadar boşluk kalacak şekilde dolduralım. Doldurma yaparken iç harcı bastırmadan dolduralım. Eğer bastırarak uygulanır ise bulgurun pişmesine engel olur. Bütün kabakları doldurduktan sonra yanmaz tencerenin içerisine kapakları dizelim.

Diğer taraftan dolma için gerekli sos harcı hazırlayalım. Bir kabın içerisin salça, baharat, tuz ve suyu ilave edip karıştırarak kabak dolmasının üzerine dikkatli bir şekilde dökelim. Üzerine kalan yağı ilave edelim. Tencereyi ocağa koyup kaynamaya başlayana kadar harlı ateşte pişmesini sağlayalım. Kaynamaya başladıktan sonra kısık ateşte yaklaşık olarak 20 dakika kabak dolmasının pişmesini sağlayalım. 20 dakika sonra bulgurlu kabak dolması pişirilmiş olup servise hazır hale gelir. Yanında sarımsaklı yoğurt veya ayran ile servise hazır edelim.
Afiyet olsun.
]]>
Kuru Patlıcan Dolması Zeytinyağlı https://www.dolma.gen.tr/kuru-patlican-dolmasi-zeytinyagli.html Tue, 02 Oct 2018 19:31:58 +0000 Kuru patlıcan dolması zeytinyağlı; olarak yapılabileceği gibi etli olarak da yapılabilir. Kuru patlıcan dolması özellikle Güneydoğu Anadolu mutfağının en gözde yemeklerinden bir tanesidir. Daha çok Antep dolma olarak anı Kuru patlıcan dolması zeytinyağlı; olarak yapılabileceği gibi etli olarak da yapılabilir. Kuru patlıcan dolması özellikle Güneydoğu Anadolu mutfağının en gözde yemeklerinden bir tanesidir. Daha çok Antep dolma olarak anılan kuru patlıcan dolması karışık olarak yani kuru biberle birlikte yapılabileceği gibi sadece patlıcan ile de yapılabilir. Kuru patlıcan dolmasında kullanılan patlıcan klasik yemeklerimizde kullandığımız patlıcandan daha farklıdır. Bu patlıcanlardan her birinden sadece bir tane dolmalık patlıcan yapılabilir. Kurutulması aşaması çok kolaydır. Zaten kabukları soyulmadığı için sadece yıkanıp oyuluyor. Hatta oymak için özel aparatlar da kullanılması mümkündür. Bu arada kurutulurken içerisine kağıt doldurularak daha dik kuruması sağlanıyor. Sizlerde kuru patlıcan dolmasını yapmak için evde kendi imkanlarınız ile kurutmuş olduğunuz kışlık patlıcanlarını kullanabilirsiniz. Ayrıca aktarlarda kurutulmuş patlıcan satılmaktadır. Buralardan aldığınız bu özel patlıcanları da kullanabilirsiniz. 

Kuru patlıcan dolması zeytinyağlı yapımı için malzemeler:
 • Yarım dizge yani yaklaşık 25 adet kurutulmuş patlıcan,
 • 1,5 çay bardağı zeytin yağı,
 • 2 su bardağı pilavlık pirinç,
 • 1 adet büyük boy kuru soğan,
 • 1 yemek kaşığı domates salçası,
 • 1 çay kaşığı biber salçası,
 • 1 çay kaşığı sumak,
 • 1 diş sarımsak,
 • 1 çay kaşığı isot,
 • 1 tatlı kaşığı toz nane,
 • 1 tutam maydanoz,
 • 1 tatlı kaşığı limon tuzu,
 • Yeteri kadar tuz, toz şeker.
Kuru patlıcan dolması zeytinyağlı hazırlanışı: 

Kuru patlıcan dolmasının yapımı için öncelikle patlıcanların haşlanması gerekir. Bir tencerede suyu kaynatın ve yıkanmış patlıcan kurularını içerisinde haşlayın. Eğer doğrudan soğuk suya koyarsanız pişmesi daha zor olur. Haşlama seviyesi çok önemlidir. Çok fazla dağılmadan alınması gerekir. Haşlanan kuru patlıcanların suyunu süzün ve soğuması için bir kenara alın.
Kuru patlıcan dolmasının içi pişmeyeceği için işimiz daha kolay olacak. Bunun için derin bir kabın içerisine yıkanan pirinçleri boşaltın. Üzerine yemeklik doğranan soğan ile maydanozu, şekeri ve zeytin yağının yarısını ilave edin. Daha sonra sarımsaktan başlayarak tüm baharatları ve salçaları da ekleyip karıştırın. En son olarak bir yemek kaşığı ılık su ile limon tuzunu da eritip dolmanın iç malzemesi ile buluşturun. Tuzu da ilave ederseniz Kuru patlıcan olmasının içi hazır demektir. Kuru patlıcanın doldurulması aşaması çok önemlidir. Patlıcanların içinin çok doldurulmaması ve için tepilmemesi gerekir. Kuru patlıcanı yarısını biraz geçecek şekilde gevşekçe doldurup elinizle de dışından pirinçleri yayın. Yassı  bir tencereye yatırarak dizin. Üzerine kalan zeytin yağını boşaltın ve dolmanın üzerini örtecek kadar tuzlu kaynar su ekleyin. En büyük ocağın kısık ayarında pişirin. Kuru patlıcan dolması zeytinyağlı yapılmak istenildiğinde çok kolay yapılabilir.  
]]>
Antep Usulü Biber Dolması https://www.dolma.gen.tr/antep-usulu-biber-dolmasi.html Wed, 03 Oct 2018 05:10:37 +0000 Antep Usulü Biber Dolması, Dolma, Türk mutfağının en sevilen sebze yemekleri arasında kendine yer bulmuştur. Biber dolma, lahana dolma, domates dolma, kabak dolma gibi çeşitleri olan dolmanın en çok tercih edileni ise biber Antep Usulü Biber Dolması, Dolma, Türk mutfağının en sevilen sebze yemekleri arasında kendine yer bulmuştur. Biber dolma, lahana dolma, domates dolma, kabak dolma gibi çeşitleri olan dolmanın en çok tercih edileni ise biber dolmadır. Yaz aylarında taze taze bolca tüketilen biber dolmanın diğer zamanlarda da dolma biberin kurusu ile yapılmaktadır. Biber dolmasının içi her yörede farklı biçimlerde hazırlanmaktadır. Antep usulü biber dolmanın içi hazırlanırken yöreye has tatlar kullanılmaktadır. Örneğin kuyruk yağı, sarımsak, nar ekşisi Antep usulü biber dolmasını diğerlerinden ayırmaktadır.

Antep Usulü Biber Dolması Malzemeleri:
 • 10 adet biber
 • 2 adet soğan
 • 200 gr kıyma
 • 2/3 su bardağı kırık pirinç
 • Bir tatlı kaşığı biber salçası
 • Bir yemek kaşığı domates salçası
 • 1/3 su bardağı zeytinyağı
 • Yarım limon suyu
 • Bir tatlı kaşığı nar ekşisi
 • Karabiber, pul biber, yenibahar, nane
 • Kapatmak için bir adet domates
Sosu İçin:
 • Bir adet domates
 • 4 diş sarımsak
 • Bir yemek kaşığı domates salçası
 • 3-4 dal ince kıyılmış maydanoz
Antep Usulü Biber Dolması Yapılışı: Biberlerin içlerini temizleyip istiyorsanız kapak maksadıyla kullanmak için üstlerini ayırınız. Kurutulmuş dolma biberle yapacaksanız; kurutulmuş biberleri kaynar suda en fazla beş dakika kadar kaynatılmalıdır. Soğumaya bırakılan dolma biberlerin suları iki kez değiştirilerek canlılık kazanması sağlanmalıdır.

Soğanları incecik doğrayıp ve kıyma ile harmanlayınız. Yıkanmış pirinçleri kıymaya ekleyip üzerine salçaları, nar ekşisini, limon suyunu ve baharatları da katıp yoğurunuz. Pirincin şişme payını düşünerek biberlerin üçte biri boşta kalacak biçimde doldurup tencereye diziniz. Biberlerin üzerlerini dilimlenmiş domates ya da kendi kapaklarıyla kapatınız. Tencereye yerleştirdiğiniz dolma biberlerin üzerine iki su bardağı sıcak su ve tuz ilave ederek orta ateşte pişmeye bırakınız.

Biberler pişerken sos için domatesin kabuklarını soyup minik minik doğrayınız. Doğranan domatesleri bir tavaya alıp kısık ateşte ağzı kapalı olacak şekilde domatesler suyunu salıp çekene kadar pişiriniz. Pişen domates sosuna ince kıyılmış maydanoz, salça ve dövülmüş sarımsağı ekleyip beş dakika kadar kavurunuz. Pişmekte olan biberlerin üzerine hazırlanan domates sosunu, her tarafa eşit yayılacak biçimde dağıtınız. Gerekliyse tencereye bir çay bardağı su ilavesi yapınız. Zeytinyağını dolmaların üzerinde gezdirip; kısık ateşte yemeği pişmeye bırakınız. Yemeğin pişip pişmediğini çatal ile kontrol edilebilir. Dolma biberler piştikten sonra en az yarım saat kadar dinlendiriniz. Dinlenen yemeği yoğurt ile servis ediniz.

]]>
Yoğurtlu Kabak Dolması https://www.dolma.gen.tr/yogurtlu-kabak-dolmasi.html Wed, 03 Oct 2018 23:21:45 +0000 Yoğurtlu kabak dolması; özellikle yaz aylarında benim en favori yemeklerimden bir tanesidir. Hem yemeklik kabak hem de bal kabağı ile yapılan her şeyi çok severim. Kabak içerdiği yüksek lif miktarı nedeniyle sağlık açısı Yoğurtlu kabak dolması; özellikle yaz aylarında benim en favori yemeklerimden bir tanesidir. Hem yemeklik kabak hem de bal kabağı ile yapılan her şeyi çok severim. Kabak içerdiği yüksek lif miktarı nedeniyle sağlık açısından çok faydalı olduğu için her türlü tüketmeye özen gösteririm. Kabak yemeği ile dolmasında kullanılan malzemeler aynı olduğu için bu iki yemeğin tadı da aynıdır. Bu yüzden ben daha çok yemeği yaparım. Eğer üşenmez ise ve o gün formumda isem dolma yaptığım da olur. Kabak ile yapılan tüm yemeklerin güzel olması için içerisine mutlaka dereotu koymanız gerekmektedir. Sizler benim üşendiğime bakmayın. Aslına kabak dolmasının yapımı da çok kolaydır. İnsan üzerindeki yorgunluktan silkinip yeter ki kendisini mutfağa bir atabilsin. Yapamayacağı lezzetler yoktur. Çocuklar genellikle kabağı sevmezler özellikle küçükken dolmanın içinden yedirerek onları kabak dolmasına alıştırmak mümkündür.

Yoğurtlu kabak dolmasının yapımı için gerekli olan malzemeler:
 • 5 adet dolmalık kabak,
 • 150 gr. az yağlı kıyma,
 • Yarım su bardağı pilavlık pirinç, 
 • Yarım yemek kaşığı domates salçası,
 • 1 çay kaşığı biber salçası,
 • 5 yemek kaşığı sıvı yağ,
 • 1 adet kuru soğan,
 • 1 tutam dereotu,
 • 1 tutam maydanoz,
 • 1 tutam taze nane,
 • 1 tatlı kaşığı nane,
 • 1 tatlı kaşığı karabiber,
 • 1 çay kaşığı pul biber,
 • Yeteri kadar tuz.
Üzeri için;
 • 1 su bardağı kaymaklı yoğurt,
 • 1 yemek kaşığı mayonez,
 • 1 tutam dereotu,
Yoğurtlu kabak dolması hazırlanışı: 

İşe kabakları hazırlamakla başlayın. Kabakları yıkadıktan sonra rende ile hafif kabuklarını kazıyın. Daha sonra ik eşit parçaya bölerek içlerini incecik oyup altına ve yanlarına meyve bıçağı ile kesik atın. Su alıp pişmesi için önemlidir. Bir çay tabağının içerine tuz ve karabiberi koyun ve kabakların içerisini bu harç ile ovun.
Diğer taraftan derin bir kaşenin içerisinde yıkanmış pirinç, kıyma ve tüm baharatlar ile yemeklik olarak doğranan soğan ve yeşillikleri iyice karıştırıp üzerine sıvı yağın yarısını ve salçaları da ekleyip iyice karıştırın. Artık kabak dolmasının içe de hazırlanmıştır. 
Kabakların içerisini bir tatlı kaşığı yardımıyla doldurun. Pirinç miktarı az olduğu için yarısından biraz fazla doldurursanız yeterli olacaktır. Tüm kabaklar bittiğinde üzerine domates ya da kabağın içinden çıkanları kapatarak yassı bir tencereye dizin. Üzerine kalan sıvı yağı ve sıcak suyu ekleyip ocağın büyük gözünde yarın ateşte pişirin. Yoğurdu için tüm malzemeleri mikser kullanmadan karıştırın. Pişen dolmalar soğuduğunda servis yaparken üzerine dökün. Yoğurtlu kabak dolması hazır. 

Afiyet Olsun
]]>
Dolma Biber İçi https://www.dolma.gen.tr/dolma-biber-ici.html Thu, 04 Oct 2018 01:30:50 +0000 Dolma Biber İçi: Dolma yemekleri ve yaprak sarma Anadolu'nun  yöresel yemeklerindendir. Bu tür yemeklerde dolmanın içini hazırlamak işin en önemli kısmıdır. Dolma biber içi de biber dolması yemeğinin temelini oluşturur. Biber Dolma Biber İçi: Dolma yemekleri ve yaprak sarma Anadolu'nun  yöresel yemeklerindendir. Bu tür yemeklerde dolmanın içini hazırlamak işin en önemli kısmıdır. Dolma biber içi de biber dolması yemeğinin temelini oluşturur. Biber dolması içi Anadolu' da yörelere göre farklılık gösterebilmektedir. Biber dolma içi pişirilerek bibere doldurulabileceği  gibi çiğden de yapılabilir. Yine arzuya göre sadece bulgurdan veya sadece pirinçten yapılabilir. Etli, etsiz, kıymalı, kıymasız olarak da yapılabilmektedir. Kuru dolma biber kullanılarak veya dolma biber (yeşil) ile yapılabilir. Dolma biber içi genellikle kuru dolmalarda sumaklı ve kıymalı yapılırken, mevsim dolma biber kıymasız, ekşi konulmadan yapılmaktadır. Dolma yemekleri genelde sıcak olarak ve yanında çorba ve yoğurtla tüketilmektedir.

Dolma Biber İçi Malzemeler:
 • 3 su bardağı pilavlık pirinç (kırık da olabilir)
 • 2 su bardağı bulgur
 • 3 bardak kaynamış su
 • 2 yemek kaşığı  domates salçası
 • 1 yemek kaşığı biber salçası
 • 1 demet maydanoz
 • 1 kuru  soğan
 • 1 domates (arzuya göre)
 • 2 fincan zeytin yağı
 • 3 diş sarımsak 
 • 1 yemek kaşığı kuru nane, 
 • 1 çay kaşığı kara biber, 
 • 1 çay kaşığı sumak, 
 • 1 çay kaşığı kırmızı biber, 
 • 1 tatlı kaşığı tuz
Dolma Biber İçi Yapılışı: 

Pirinç orta boy bir kaba alınır. Nişastası gidene kadar iyice yıkanır. Bulgur yıkanarak pirince eklenir. Daha sonra domates salçası, biber salçası ve yağ eklenir, karıştırılır. Bir demet maydanozun  çoğu (3/2) ince ince doğranır. Pirinçli  karışıma eklenir. Kuru soğan küp küp, ince ince doğranır. Karışıma eklenir. Üç diş sarımsak soyulur, ince tarafta rendelenir sonra bir domates kabuğu soyularak rendelenir. Karışıma eklenir. Kaynamış sıcak su malzemeye yavaş yavaş  dökülür. Tuz, karabiber, kırmızı biber, sumak ekilir. Bütün malzeme karıştırılır. Hazırlanan dolma biber içi, çiğ olarak, önceden yıkanmış, oyulmuş dolma biberlere tatlı kaşığıyla doldurulur. (dolma bibere iki yandan bıçakla küçük çizikler atılırsa dolma biber içi daha iyi pişecektir)
]]>
Yaprak Dolması https://www.dolma.gen.tr/yaprak-dolmasi.html Thu, 04 Oct 2018 14:14:20 +0000 Yaprak dolması; hemen hemen her sofraya yakışan Türk mutfağının en özel yemeklerinden bir tanesidir. Bayram sofraları, Ramazan yemekleri, günler, v.s saymakla bitmez. Yaprak sarması için annem hep tek başına yapılması zor Yaprak dolması; hemen hemen her sofraya yakışan Türk mutfağının en özel yemeklerinden bir tanesidir. Bayram sofraları, Ramazan yemekleri, günler, v.s saymakla bitmez. Yaprak sarması için annem hep tek başına yapılması zor ama tek başına yemesi kolay olan yemek der. Aslında işin başına geçildiğinde zor olan hiç bir şey yoktur. Unutmayın ki başlamak bitirmenin yarısıdır. Bazı yörelerde yaprak dolması zeytin yağlı olarak yapılırken bazı yörelerde de etli olarak yapılmaktadır. Ben her ikisini de çok beğenerek yerim. Yaprak dolmasının sırrı aslında en iyi yaprağın bulunmasına bağlıdır. Eğer mümkün ise Tokat veya Manisa gibi şehirlerden temin edebilirseniz sizlerin de yapacağı yaprak dolmasının tadına doyum olmaz. Bu arada iç malzemesine bol miktarda yağ koyarsanız hem daha kolay pişer hem de daha lezzetli olur.  

Yaprak dolmasının yapımı için malzemeler:
 • 1 kilo salamur yaprak ya da taze yaprak,
 • 300 gr. az yağlı kıyma,
 • 3 adet büyük boy kuru soğan,
 • 1,5 su bardağı sıvı yağ,
 • 2,5 yemek kaşığı domates salçası,
 • Yarım demet maydanoz,
 • 5 su bardağı pilavlık pirinç,
 • 1 diş sarımsak,
 • 1 yemek kaşığı toz nane,
 • 1 tatlı kaşığı pul biber,
 • 1 tatlı kaşığı karabiber,
 • Yeteri kadar tuz.
Yaprak dolmasının  hazırlanışı: 

Yaprak dolmasının yapımı için salamur olarak kullanacağınız yaprağı bir gece önceden ılık su ile ıslatıp suyu birkaç kez değiştirin. Ertesi gün ise tuzu tamamen kayboluncaya kadar ılık su ile yıkayın ve suyunu süzün. Taze yaprak kullanırsanız yaprakları demetleyip yıkayın ve bu şekilde sıcak su ile haşlayın daha sonra soğuması için bekleyin.
Yaprak dolmasının içi için soğanları yemeklik olarak doğrayın ve sıvı yağın yarısı ile biraz tuz ekerek soteleyin. Daha sonra salçayı ve yıkanan pirinci de ekleyip kavurun. Üzerine yarım çay bardağı sıcak su ile baharatları ekleyerek kapağını kapatıp pişirin. İç malzemenin altını kapatın ve içerisine sarımsak ile yeşillikleri de doğrayıp karıştırın. İç malzemesi hazır olan yaprakları biraz soğuduktan sonra sarabilirsiniz. Sarma işlemini istediğiniz gibi yapabilirsiniz. Kısa ve geniş yapabileceğiniz gibi ince uzun sarmayı da tercih edebilirsiniz. Yaprakları sarma işlemi bittiğinde kalan sap ve sarılmayan kısımları tencerenin altına koyun ve üzerine yaprakları dizin. Dik y da yatay dizmeniz arasında hiç fark yoktur. Daha sonra üzerine kalan sıvı yağı ve sıcak suyu döküm pişirin. Sununu tuzunu kaynama esnasında kontrol edin. Bu arada yaprak dolmasının iç malzemesi artarsa buzlukta saklayıp pırasa yada ıspanak pişirirken kullanabilirsiniz. 

Afiyet Olsun...
]]>
Fırında İncir Dolması https://www.dolma.gen.tr/firinda-incir-dolmasi.html Fri, 05 Oct 2018 12:31:47 +0000 Fırında incir dolması, yapımı oldukça zevkli olan tatlılar içerisinde yer alır. Vücudun şekeri ihtiyaçlarının karşılanması için tüketilmesi gereken tatlılar arasında ilk sıralarda bulunur. Yıllardan beri yapılan fırın Fırında incir dolması, yapımı oldukça zevkli olan tatlılar içerisinde yer alır. Vücudun şekeri ihtiyaçlarının karşılanması için tüketilmesi gereken tatlılar arasında ilk sıralarda bulunur. Yıllardan beri yapılan fırında incir tatlısı diğer şerbetli tatlılara göre daha sağlıklıdır. İçerisinde bulunan şeker miktarının daha az olması ile vücudun gerekli tatlı ihtiyacının karşılanmasında etkili rol oynarken; en azından içerisinde yağ olmaması sebebiyle vücut için daha sağlıklıdır. Tatlı kültürü Türklerin temelinde bulunurken; içerdiği incir meyvesi sayesinde vücudun gerekli vitamin ve mineral ihtiyacının karşılanmasını destekler. Ayrıca içerisinde bulunan ceviz ile vitamini açısından oldukça zengin bir tatlıdır. Çocuklara incir sevdirmek için yapılacak tatlılar arasında yer alır. Ülkemizde yetiştirilen incir sayesinde bu tatlının yapılması ile çocuklarında sık sık tüketmesi tavsiye edilir. Organik alınan incirler ile yapılan incir tatlısı son derece mükemmellik yaratır.

Fırında incir dolması için gerekli malzemeler
 • Bir paket kurutulmuş incir 
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 1 paket vanilya
 • Gerekli miktarda süt
 • 1 adet Kabuk tarçın
 • 250 gram ceviz içi
 • İsteğe göre Kaymak

Fırında incir dolması yapımı

Öncelikli olarak incirleri bol suda yıkayıp, yumuşayana kadar ılık su içerisinde bekletelim. Bu bekleme ile beraber incirlerin yumuşamasını sağlamış olalım. İncirler yumuşadıktan sonra süzgeç yardımı ile suyunu süzelim. Diğer taraftan incirlerin içerisine koyacağımız cevizleri hazırlayalım. Yumuşamış olan incirlerin ortasından keserek içerisini ceviz ile dolduralım. Hazırladığımız cevizli incirli dolmalarını borcamın içerisine koyalım.

Diğer taraftan bir tencerenin içerisine 3 su bardağı sütü koyup içerisine şekeri ilave edip iyice karıştıralım. Daha sonra tencereyi ocağa koyarak iyici parmağı yakacak şekilde ısınmasının sağlayalım. Isınan şekerli sütün içerisine vanilyayı ilave edelim. İyice karıştırdıktan sonra hazırladığımız sütlü karışımı bor camın içerisine dökelim. Bor camın içerisindeki incirlerin üzerine gelecek kadar şekerli süt dökülmesi gerekir. Üzerini fazla geçmesi tatlının kıvamında olmasına engel olur. Üzerine gelecek şekilde süt ilave edilmesi gerekir. Hazırladığımız sütlü incirin içerisine kabuk tarçını bırakalım. Daha önceden ısıtılmış 180 derece fırının içerisine hazırladığımız incirli tatlıyı koyalım. İncirler sütün tamamını çekinceye kadar pişirelim. İncirler sütünü çektikten sonra fırından çıkartıp soğuması için bekletelim. Fırında incirli dolmanın soğumasın ardından servis tabağına alarak üzerine isteğe bağlı olarak kaymak, Antep fıstığı, ezilmiş ceviz gibi gıdalar ile süsleyerek servise hazır edelim. Yapımı oldukça kolay ve zevkli olan fırında incir dolması servise hazırdır. 

Afiyet olsun....
]]>
Patates Dolması https://www.dolma.gen.tr/patates-dolmasi.html Sat, 06 Oct 2018 05:26:07 +0000 Patates dolması, yapımı da diğer dolma çeşitlerine çok fazla benzemektedir. Fakat patates ile dolma yaparken mutlaka kıyma kullanmaya özen gösterin. Patates dolması kıymalı daha lezzetli olur. Çocuklar genellikle sebze dolm Patates dolması, yapımı da diğer dolma çeşitlerine çok fazla benzemektedir. Fakat patates ile dolma yaparken mutlaka kıyma kullanmaya özen gösterin. Patates dolması kıymalı daha lezzetli olur. Çocuklar genellikle sebze dolmalarını pek sevmezler. Fakat patates dolması diğer dolmalardan bu konuda biraz daha farklıdır. Çocuklar genellikle patates dolmasını keyifle yerler. Ben karışık yaptığım dolmaların içerisinde mutlaka 1-2 tane patates dolmasına da yer verdim. Bu sayede oğlum zamanla diğer dolma çeşitlerini de yemeye başladı. Patates dolması yaparken kullanacağınız patateslerin çok büyük olmasına özen gösterin. Böylece hem patates hem de içindeki malzeme daha kolay pişer, Bu arada patates dolması piştiğinde mutlaka üzerine kuru nane dökün ve yanında biraz yoğurtla ikram etmeye önem verin. Özellikle misafirleriniz için hazırladığınız patates dolması tek başına sunum yapılırsa biraz yavan kalabilir. 

Patates dolması yapımı için gerekli malzemeler
 • 8 adet küçük boy patates
 • 200 gr. dana kıyma
 • Yarım su bardağı pirinç
 • 1 adet büyük boy soğan
 • 1 çorba kaşığı domates salçası
 • 1 çay bardağı sıvı yağ
 • Yarım demet maydanoz
 • 1 adet domates
 • 1 avuç dereotu
 • 1 tatlı kaşığı toz nane
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 1 çay kaşığı pul biber
Patates dolması yapımı 

Pirinci ayıklayarak yıkayın. Üzerine yemeklik olarak doğranan kuru soğan ile tüm yeşillikleri ekleyip karıştırın. Daha sonra domates ile sıvı yağın yaklaşık olarak yarısı hariç tüm malzemeleri ilave ederek malzemenin iyice birbiriyle buluşmasını sağlayın. Artık böylece patatesleri soyma aşamasına geçebilirsiniz. Patatesleri soyun ve dışları biraz desenli olsun isterseniz rendenin iri tarafı ile biraz şekil vermeye çalışın. Tüm patateslere aynı işlem uygulandıktan sonra  patateslerin iç kısımlarını oyabildiğiniz kadar oyun ve yanlarına ve altına bıçak ile kesik atın. İçerisinden çıkan patatesleri sakın atmayın. Patatesleri oyduktan sonra bir kaşık yardımıyla içine kesinlikle sıkıştırmadan yarısına kadar iç malzeme ile doldurun. Bu işlem tamamlandığında patates dolmalarının ağız kısımlarını domates ile ya da patatesin içerisinden çıkan parçalar ile kapatın. Daha sonra tencereye tek sıra halinde dizip üzerini kapatacak kadar su ile doldurun. Bu arada kalan sıvı yağı da gezdirmeyi unutmayın. Patates dolması tamamen kaynamaya başlayana kadar ateşi yüksek ayarda tutun. Daha sonra yarım ayarına alıp pişirin. Patates dolması piştikten sonra üzerine toz nane ekip ılık halde iken servis edin. Bu arada yanına yoğurt koyarak servis edin. Afiyet olsun.
]]>
Yeşil Biber Dolması https://www.dolma.gen.tr/yesil-biber-dolmasi.html Sat, 06 Oct 2018 09:02:05 +0000 Yeşil biber dolması; yaz mevsimlerinin en güzel yemek çeşitlerinden bir tanesidir. Ülkemizde seracılık faaliyetlerinin artmasıyla birlikte yaz mevsiminde yedeğimiz tüm sebze ve meyvelere her mevsimde ulaşma şansına sahibiz. Yeşil biber dolması; yaz mevsimlerinin en güzel yemek çeşitlerinden bir tanesidir. Ülkemizde seracılık faaliyetlerinin artmasıyla birlikte yaz mevsiminde yedeğimiz tüm sebze ve meyvelere her mevsimde ulaşma şansına sahibiz. Her ne kadar yaz mevsiminde ki kadar lezzetli olmasa da canınız çektiğinde kışın da bulacağınız yeşil dolma ile harika dolma biberi yemeği yapmanız mümkündür. Ancak benim size en büyük tavsiyem eğer derin dondurucunuz varsa ve yer sıkıntısı yaşamıyorsanız yaz mevsiminde aldığınız doğal dolma biberlerini burada saklayarak kışın tüketmenizdir. Yaz mevsiminde mutlaka kış için hazırlık yapılır. Dolma biberin ise saklanması belki de bu hazırlıklar içerisinde en zahmetsiz olanıdır. Böylece doğal ve sağlıklı beslenmiş olursunuz. Dolma biberini yapmak sanki çok büyük hüner ister diye düşünebilirsiniz. Aslında burada en önemli olan husus dolma biberinin içerisinde kullanacağınız harcın lezzetli olması ve dolmaları doldururken pirinci çok sıkıştırmadan yapmaya özen gösterilmesidir.

Yeşil biber dolmasının yapımı için gerekli olan malzemeler:
 • 1 kilo dolmalık biber,
 • 1 adet kuru soğan,
 • 2 su bardağı pirinç,
 • 100 gr. dana kıyma,
 • 1 su bardağı sıvı yağ,
 • Yarım demet maydanoz,
 • 2 yemek kaşığı domates salçası,
 • 2 adet domates,
 • Biraz biber salçası,
 • 1 tutam dereotu,
 • 4-5 dal taze nane,
 • 1 yemek kaşığı kuru nane,
 • 1 tatlı kaşığı karabiber,
 • 1 çay kaşığı pul biber,
 • 1 çay kaşığı sumak,
 • Yeteri kadar tuz,
Yeşil biber dolmasının hazırlanışı: 

Yeşil dolma biberinin yapımı için ilk önce dolmalık biberlerin hazırlanması gerekmektedir. Bunun için biberlerin ağız kısımlarını kırmamaya özen göstererek açın ve bol su ile yıkayıp bir çay tepsisine dizin. Bu arada dolmanın içini hazırlamaya başlayın. Öncelikle pirinci yıkayıp derin bir kaba alın. Üzerine tüm yeşillikleri ve kuru soğanı doğrayın. Daha sonra domates ve sıvı yağın yarısı hariç kalan tüm malzemeleri de ilave ederek iyice karıştırın. İç malzemesi hazır olduğunda dolmalık biberleri kaşık yardımıyla doldurmaya başlayın. Biberleri azına kadar doldurursanız dolmanız başarısızlıkla sonuçlanır. Bu nedenle sadece yarısına biraz geçirecek kadar doldurun. Dolam biberlerin tamamı doldurulduğunda ağız kısımların domates ile kapatın. Arzu ederseniz bazılarının ağzına da dolmanın kendi saplarını kapatabilirsiniz. Fakat çekirdeklerini ayırmayı unutmayın. Dolam biberleri uygun bir tencereye dizin. Ben üzerine soğan ve patates doğruyorum çok lezzetli oluyor. Eğer tencerede boşluk kalırsa buraya da patates ya da domates doldurabilirsiniz. Yeşil biber dolmasının üzerini kapatacak kadar sıcak su ve kalan sıvı yağını ilave ederek ocakta orta derecede pişirin. 

Afiyet olsun... 
]]>
Zeytinyağlı Patlıcan Dolması https://www.dolma.gen.tr/zeytinyagli-patlican-dolmasi.html Sat, 06 Oct 2018 17:36:12 +0000 Zeytinyağlı patlıcan dolması, dolma denince ilk akla gelen patlıcandır. İster kuru patlıcan dolması olsun, isterse taze patlıcan dolması olsun harika bir lezzettir. Genel olarak dolma çeşitleri kıymalı ve zeytinyağlı yapıld Zeytinyağlı patlıcan dolması, dolma denince ilk akla gelen patlıcandır. İster kuru patlıcan dolması olsun, isterse taze patlıcan dolması olsun harika bir lezzettir. Genel olarak dolma çeşitleri kıymalı ve zeytinyağlı yapıldığı gibi yöresel olarak farklı şekillerde de yapılmaktadır. Eskiden sofralara ana yemek olarak konulsa da günümüz de hem yemek hemde misafirlere çay yanında da ikram edilen bir yemektir. Zeytinyağlı patlıcan dolması da ister yaz  mevsiminde olsun isterse kış mevsiminde sıcak ve soğuk olarak tüketilen harika bir yemektir.

Zeytinyağlı patlıcan dolması için gerekli malzemeler 
 • 10 adet küçük dolmalık patlıcan
 • 1 adet orta boy kuru soğan
 • 2 diş sarımsak
 • 2 adet orta boy domates
 • 1 yemek kaşığı domates salçası
 • 1 su bardağı pirinç
 • 1 su bardağına yakın zeytinyağı
 • yarım demet maydanoz
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 1 çay kaşığı pul biber
 • 1 tatlı kaşığı kuru nane
 • 1 çay kaşığı toz sumak
 • 1,5 tatlı kaşığı tuz
Zeytinyağlı patlıcan dolması yapılışı; öncelikle patlıcanları oyup tuzlu suda bir saat kadar acısını bırakması için bekletiyoruz. Daha sonra pirinçleri bol su ile yıkayıp iç harcını hazırlayacağımız kaba koyuyoruz. Daha sonra küçük küçük doğradığımız kuru soğanı, iki adet domatesi ve sarımsağı ekliyoruz. Hazırladığımız bu iç harcına bir adet domates salçasını, zeytin yağını, yarım demet ince ince doğranmış maydanozu, bir çay kaşığı karabiberi, bir çay kaşığı pul biberi, bir çay kaşığı sumağı, bir tatlı kaşığı kuru naneyi karıştırıp önceden oyduğumuz patlıcanların içini doldurup uygun büyüklükte olan bir tencereye diziyoruz. üzerine yetecek miktarda su ve tuz ekleyerek pişmeye bırakıyoruz. Pişen zeytinyağlı patlıcan dolmasını ister sade ister salçalı, limonlu sos yaparak servis yapabiliriz.
]]>
Zeytinyağlı Enginar Dolması https://www.dolma.gen.tr/zeytinyagli-enginar-dolmasi.html Sun, 07 Oct 2018 04:30:16 +0000 Zeytinyağlı Enginar Dolması, Zeytinyağlı enginar hem besleyici, hem düşük kalorili, hem sağlıklı ve besleyici ve oldukça lezzetli bir yemek türüdür. Zeytinyağlı enginar ege bölgesinde oldukça sık yapılmaktadır. Eng Zeytinyağlı Enginar Dolması, Zeytinyağlı enginar hem besleyici, hem düşük kalorili, hem sağlıklı ve besleyici ve oldukça lezzetli bir yemek türüdür. Zeytinyağlı enginar ege bölgesinde oldukça sık yapılmaktadır. Enginar yazın pazarlarda tane olarak satılıyor ama kışın pazarda bulmak zor, fakat market raflarında konserve olarak rahatlıkla bulup alabilirsiniz. Vitamin ve lif oranı yüksek olan enginara birde patates, havuç garnitürü ilave edilince vitamin deposu ve çok lezzetli bir yemek oluyor. Zeytinyağlı enginar özellikle karides, kalamar, mezgit, somon, çinakop ve midye yanına çok yakışır. Zeytinyağlı enginar yaparken birkaç püf noktaya dikkat etmek gerekir. Enginarları pazardan alıp temizlemek gerekiyorsa enginarın alt kısmını 5 cm bırakarak kesmek ve yapraklarını da 5 santim bırakarak kesilmelidir. Çanak yapraklarında 1 cm bırakıp sap bölümlerini ise taze bölümlerine kadar temizlenmesi gerekiyor. Enginarın orta bölümünü bir kaşık yardımı ile oyularak temizlenmeli ve temizlenmiş olan enginarları içine limon sıkılmış suya bırakılmalı ve ikiye bölünen limon ile ovulması gerekir. aksi taktirde enginarlar kararma yapar.

Zeytinyağlı Enginar Dolması Malzemeleri: 

 • 7 tane enginar
 • 2 adet patates
 • 4 çorba kaşığı zeytinyağı
 • Tuz
 • 2 tane havuç
 • 2 tatlı kaşığı toz şeker
 • 1 kase bezelye
 • Dereotu
 • 1 çorba kaşığı un
 • 1 diş sarımsak ve orta boy soğan

Zeytinyağlı Enginar Dolması Hazırlanışı: Öncelikle bir kabın içine su, limon suyu, toz şeker, tuz ve zeytin yağını koyun iyice karıştırın. Bir karnıyarık tenceresine temizlenen enginarları yerleştirin ve üzerine limonlu suyu ilave edip kaynamaya bırakın. Diğer yandan ayrı bir tencere içine zeytin yağını koyun ve küp, küp doğradığınız sarımsak ve soğanları ilave edin hafif pembeleşene kadar kavurun. Kavrulan soğanların içine tavla zarı büyüklüğünde doğradığınız havuç, patatesleri ve bezelyeyi tuzu ilave edin tencerenin ağzını kapatın kısık ateşte sebzeler pişene kadar devam edin. Pişen enginarların ortasına soğanlı garnitürü paylaştırın ve enginar suyundan az miktarda kaşıkla sebzelerin üzerinde gezdirin. Tenceredeki su çok ise fazlasını dökebilirsiniz enginarların alt kısmında olması yeterlidir. Yarım limon suyunu enginarların üzerinde gezdirin ve 10 dakika kadar pişin ve ocağı kapatın. Pişen enginar dolmaları oda sıcaklığına geldiğinde servis tabaklarına alıp üzerini kıyılmış dereotu ile süsleyin ve servis edin.

Afiyet olsun.

]]>
Kuru Domates Dolması https://www.dolma.gen.tr/kuru-domates-dolmasi.html Sun, 07 Oct 2018 20:47:54 +0000 Kuru domates dolması, Türk yemeklerinin ne kadar güzel ve dillere destan olduğunu tüm herkes bilir. Türk mutfağının yemek kültürünün ne kadar eskiye dayandığını ve bizim mutfağımızın yemeklerinin ne kadar çok tercih edil Kuru domates dolması, Türk yemeklerinin ne kadar güzel ve dillere destan olduğunu tüm herkes bilir. Türk mutfağının yemek kültürünün ne kadar eskiye dayandığını ve bizim mutfağımızın yemeklerinin ne kadar çok tercih edildiğini de herkes bilir. En çok sevilen yemeklerimizden bir tanesi de şüphesiz ki dolmadır. Bizler dolma yapmayı da yemeyi de seven bir milletiz diyebilirim. Neredeyse her sebzenin dolması rahatlık ile yapılabilir. Patlıcan, biber veya domates gibi bir çok sebze ile etli veya zeytinyağlı dolma yapılır. Bende bugün sizlere çok sevilen bir kuru domates dolması tarifi vereceğim. 

Kuru domates dolması için gerekli olan malzemeler 
 • 15 veya 20 adet kurutulmuş domates 
 • 4 adet kuru soğan 
 • 1 diş sarımsak 
 • 2 yemek kaşığı domates salçası
 • 1 yemek kaşığı biber salçası 
 • 2  su bardağı pirinç 
 • 2  su bardağı sıcak su
 • Tuz
 • Karabiber 
Kuru domates dolması yapılışı

İlk olarak yazın kurutmuş olduğunuz domatesleri sıcak su dolu olan bir tencereye koyun ve çok kısa olacak şekilde hafif bir biçimde haşlayın. Haşlamış olduğunuz domatesler bir yandan soğur iken bir yandan iç harcını hazırlayın. İç harç için ilk olarak bir tavaya tereyağı ve zeytinyağını koyun ve soğanları küçük yemeklik olacak şekilde doğrayıp kavurmaya başlayın. Soğanlar biraz kavrulduktan sonra sarımsağı da minik minik doğrayıp kavurun. Daha sonra salçayı ekleyin ve pirinci de koyup biraz daha kavurun. En son olarak tuzunu ve karabiberini ve sıcak suyu koyup pilav pişirir şekilde pişirin. İç harcınıda pişirdikten sonra domateslerin içerisine üst kısımdan bir parmak boşluk kalacak şekilde doldurun ve bir tencereye dizin. Tüm domatesleri aynı şekilde doldurduktan sonra üzerine biraz zeytinyağı ve pişirmeye yetecek kadar su koyup kısık ateşte pişirin. Piştikten kuru domates dolması arzu ettiğiniz şekilde servis edebilirsiniz. 

Afiyet olsun. 
]]>
Zeytinyağlı Dolma https://www.dolma.gen.tr/zeytinyagli-dolma.html Mon, 08 Oct 2018 01:24:16 +0000 Zeytinyağlı Dolma, Zeytinyağlı yemeklerin başında gelen zeytinyağlı dolma kalabalık sofraların vazgeçilmezleri arasında ilk sırada gelmektedir. Zeytinyağlı dolmanın lezzetinin fazla olmasını istiyorsanız  kuru soğanı faz Zeytinyağlı Dolma, Zeytinyağlı yemeklerin başında gelen zeytinyağlı dolma kalabalık sofraların vazgeçilmezleri arasında ilk sırada gelmektedir. Zeytinyağlı dolmanın lezzetinin fazla olmasını istiyorsanız  kuru soğanı fazla kullanmanız gerekmektedir. Bu önemli püf noktalarından bir tanesidir. Diğer önemli olan püf noktaları ise dolmanın pirincinin hafif diri kalacak şekilde kavrulması ve hazırlanan dolmaların kısık ateşte ağır ağır pişirilmesidir. Bu noktalara dikkat edilerek hazırlanan dolmalar tabiri caizse parmak yedirten cinste olacaktır bunun garantisini sizlere gönül rahatlığı ile verebilirim. 

ZeytinYağlı Dolma Malzemeleri
 • Beş adet orta boy taze dolmalık biber
 • Üç adet orta boy taze patlıcan
 • Yarım çay bardağı zeytin yağı
 • Bir buçuk su bardağı pirinç
 • Üç su bardağı sıcak su
 • Bir adet orta boy domates 
 • İki çorba kaşığı dolmalık fıstık
 • Bir çorba kaşığı kuş üzümü 
 • Bir tatlı kaşığı tuz
 • İki yemek kaşığı nane
 • Yarım tatlı kaşığı toz şeker
 • Bir çay kaşığı karabiber
 • Bir çay kaşığı yenibahar
Zeytin Yağlı Dolma Yapılışı

Orta boy taze dolmalık biberlerin sap kısmını ayıklayın patlıcanların da içini oyun  hem biberlerin hem de patlıcanların iç kısmını tuzlayın ve bir kenara ayırın. İç harcını hazırlamak için uygun bir tencerenin içine  ince ince doğramış olduğunuz kuru soğanı ve yarım çay bardağı zeytinyağını ilave ederek ocağın üzerine alarak kavurmaya başlayın. Sizde bu sırada kuş üzümünün saplarını ayıklayın ve ılık su içinde bekletin pirinçleri de soğuk su ile iyice yıkayın ve süzün. Kavrulan soğanların üstüne dolmalık fıstıkları ilave ederek fıstıklar renk alıncaya kadar kavurun. Fıstıklarında rengi döndükten sonra yıkanmış ve süzülmüş olan pirinci, suyu süzülmüş kuş üzümünü, tuz, nane, karabiber, yenibahar, toz şekeri de katıp iyice karıştırın. 

Yaklaşık olarak iki su bardağı sıcak suyu da ilave ederek iç harcı pişirmeye bırakın. Burada dikkat etmeniz gereken nokta pirinçlerin hafif diri kalacak şekilde pişirilmesidir. Pişen dolma  harcının soğuması için biraz bekledikten sonra tuzlanmış olan biber ve patlıcanları bu harç ile doldurun. Yalnız çok doldurmamaya özen gösterin çünkü pişme esnasında biber ve patlıcanları içinden pirinçler taşabilir. Dolmaların ağzını da iri doğranmış domatesler ile kapatın ve tencereye dik bir şekilde dizin. Ayrı bir kase içerisinde zeytinyağlı ve sıcak su karışımını dolmaların üzerinde gezdirin. Sıcak sulu karışım dolmaların yarısına gelecek şekilde ayarlayın. Dolmaların kapağı kapalı bir şekilde pişirmeye bırakın. Kısık ateşte yaklaşık 30-35 dakika boyunca pişirin. Dolmalar piştikten sonra soğuyup ılık olmasını beklemeniz gerekmektedir. Soğumuş olan dolmaları artık servis edebilirsiniz. Deneyecek olanlara şimdiden afiyet olsun.
]]>
Sumaklı Dolma https://www.dolma.gen.tr/sumakli-dolma.html Mon, 08 Oct 2018 03:22:11 +0000 Sumaklı Dolma, Daha çok Güneydoğu Anadolu Bölgesine ait olan bu lezzetli dolmayı diğer dolmalardan ayıran en büyük özelliği içine nar ekşisi yerine sumak ekşisinin doğal aromasının olmasıdır. Sumak bitkisinin meyvesi yuvarl Sumaklı Dolma, Daha çok Güneydoğu Anadolu Bölgesine ait olan bu lezzetli dolmayı diğer dolmalardan ayıran en büyük özelliği içine nar ekşisi yerine sumak ekşisinin doğal aromasının olmasıdır. Sumak bitkisinin meyvesi yuvarlak küre biçiminde ve ekşili bir tadı vardır. Uygun yöntemler ile yazın kurutularak tuzun yanında sofralarda bulundurulur.

Sumak Dolma Malzemeler:
 • 250 gram yağlı kıyma
 • 1 yemek kaşığı domates salçası
 • 1 yemek kaşığı biber salçası
 • 2 yemek kaşığı sıvı zeytin yağı
 • 1 yemek kaşığı tere yağı
 • 1 çay bardağı sumak tanesi
 • 1 adet yeşil biber
 • 2 adet domates
 • 1 orta boy kuru baş soğan
 • Yarım demet maydanoz
 • 1 çay bardağı iri pilavlık bulgur
 • 1 su bardağı baldo pirinç 
 • 1 diş sarımsak 
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 1 çay kaşığı pul biber
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • Dolmalar içi; kabak, patlıcan, biber, domates miktar ölçüye göre
Sumak Dolma Hazırlanışı:

Sumak Dolma, Öncelikle bir gece önceden sumak yıkanır ve daha sonra sıcak su ile ıslatılarak sabaha kadar bekletilir. Ancak aceleniz varsa bir kaç saat beklemekte sumak ekşisini suya verecektir. Sumak böylelikle dolmaya aromasını verecektir. Daha sonra sumak süzülür ve suyu yemekte kullanılmak üzere bir köşeye kaldırılır. Daha sonra domatesler sıcak suya konulur. Kabukları daha çabuk soyulması için on iki saniye yeterli olacaktır. Geniş bir kaba domateslerin kabuklarını soyup rendeleyin. Daha sonra biberi ince ince doğrayıp içine atın. Daha sonra içine maydanozları ince ince doğrayın. Daha sonra içine soğanları küp küp yemeklik doğrayın. Daha sonra sarımsakların kabuklarını soyup rendeleyin. Daha sonra pirinç ve bulguru ayrı bir kapta harmanlayın ve musluk altına tutup yıkayın. Daha sonra suyunu süzdükten sonra harcın içine dökün. Daha sonra karabiber, pul biber, tuz ve kıymayı ekleyip harmanlayın. Daha sonra ayırmış olduğunuz sumak suyundan bir kahve fincanı kadar harcın içine dökün ve daha sonra tere yağı ve zeytin yağını ekleyin ve yoğurun. Böylelikle dolmaların iç harcı hazırlanmış olur.
Ayrı bir yerde dolmalar için kabak, biber, domates ve patlıcanların içi oyulur ve kabak ile patlıcanların kabuklarını şerit şerit kesin. Daha sonra iç harç ile içlerini doldurarak toprak güvece dizin. Daha sonra üzerine sumaklı suyun kalan kısmının içine sıvı zeytin yağı, salça ve tuz ekleyerek iyice çırpıp dolmaların üzerinden gezdirin. Daha sonra ocağın üzerine alarak kısık ateşte kokusu çıkana kadar yaklaşık 40 dakika kadar yavaş yavaş pişirin. Piştikten sonra üzerini sofra bezi ile sarın ve yaklaşık yarım saat kadar dinlendirmeniz yeterlidir. Sıcak olarak servis edin. 
]]>
Yumurta Dolması https://www.dolma.gen.tr/yumurta-dolmasi.html Mon, 08 Oct 2018 23:13:40 +0000 Yumurta dolması, daha evvel duydunuz mu bilmiyorum ama ben ilk duyduğumda şaşırmıştım. Yumurtanın da dolması olur mu diye düşünmüştüm ama araştırdım geliştirdim ve aslında mükemmel bir lezzet olan yumurta dolması tarifin Yumurta dolması, daha evvel duydunuz mu bilmiyorum ama ben ilk duyduğumda şaşırmıştım. Yumurtanın da dolması olur mu diye düşünmüştüm ama araştırdım geliştirdim ve aslında mükemmel bir lezzet olan yumurta dolması tarifini sizler için kendi yaptığım gibi yazmak ve sizlerle paylaşmak istedim. Aslında düşünecek olursak bir çok şeyin dolması yapılıyor zaten kabak dolması, yaprak dolması, patlıcan dolması, domates dolması, patates dolması, vazgeçilmezim Antep biberi dolması, acur dolması ve daha bir çok çeşit sebzeden yapılan dolma tarifleri. Bu kadar çok dolma çeşidi varken neden yumurta dolması olmasın ki Bu lezzet Bursa'nın Mudanya ilçesinde sık yapılmakta ve o yöreye ait bir tarif olmaktadır. Çıtır çıtır bir lezzet istiyorsanız dış harç için ekmek kırıntısı kullanabilirsiniz. Bu lezzetli tarifi günlerinizde ikramlık olarak çıkartabilir yada çocuklarınıza hem sağlıklı hem de doyurucu bir yemek olarak sunabilirsiniz.

Yumurta dolması için gereken malzemeler :
 • 10 adet yumurta
 • Yarım bağ kadar maydanoz
 • Bir kaç dal dere otu
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1 çay kaşığı pul biber
 • Kızartmak için sıvı yağ
 • Yarım çay bardağı kadar rendelenmiş kaşar peyniri
 • Ekmek kırıntısı

Yumurta dolmasının yapılışı :

İlk önce 1 adet yumurtayı ayırıp kalan yumurtaları sığacak büyüklükte bir tencere yada haşlama kabına su koyarak yumurtaları dokuz, on dakika kadar haşlıyoruz. Yumurtalar kaynarken çatlayıp dağılmasın diye içine bir miktar tuz atıyoruz. Kaynattığımız yumurtaları sıcak sudan alıp soğuması için ılık su içine koyuyoruz. Soğuttuğumuz yumurtaların kabuklarını soyuyor ve uzunlamasına ortadan ikiye bıçak ile bölüyoruz. Yumurtaların sarılarını çıkartıp bir kabın içerisine beyazlarını da parçalamadan dikkatlice başka bir kabın içerisine alıyoruz. Yumurtaların sarısını aldığımız kabın içerisinde bir çatal yardımıyla iyice eziyoruz. Ezdiğimiz yumurta sarılarının içine ince ince kıydığımız maydanozu ve dere otunu ekleyip karıştırıyoruz. Ardından kalan malzemeleri (tuz, pul biber, kaşar peyniri) ekleyerek iyice harmanlıyoruz. Hazırladığımız iç harcı elimizle iyice sıkıştırarak yumurta beyazlarının ortasına dolduruyoruz. Harcın dağılmaması için iyice sıkıştırın yoksa kızartma esnasında harç yumurtaların içinden dökülebilir. Ardından tavaya yağı koyup ocağa alıyor ve yağı kızdırıyoruz. Diğer taraftan ayırmış olduğumuz 1 adet yumurtayı bir kabın içerisinde iyice çırpıyoruz. Harç dolu yumurtaları fazla dağıtmadan ve parçalamadan önce yumurtaya ardından da ekmek kırıntısına bulayarak kızgın yağın içine bırakıyor ve ocağın altını orta dereceye alarak kızartmaya başlıyoruz. Önlü arkalı kızarttığımız yumurta dolmasını ekmek kırıntıları pembeleşince yağdan alarak bir kağıt havlu üzerine çıkarıyoruz. Bir kaç dakika beklettikten sonra servis tabağına alıp servis edebilirsiniz.
Afiyet olsun....
  
]]>
Zeytinyağlı Kırmızı Biber Dolması https://www.dolma.gen.tr/zeytinyagli-kirmizi-biber-dolmasi.html Tue, 09 Oct 2018 12:17:03 +0000 Zeytinyağlı  Kırmızı Biber Dolması: Anadolu'nun her yöresinin kendine has farklı yemek kültürleri vardır. Çünkü Anadolu  bir geçiş bölgesi olduğu için bağrında birçok lezzeti barındırmaktadır. Bu lezzetlerde biri de Zeytinyağlı  Kırmızı Biber Dolması: Anadolu'nun her yöresinin kendine has farklı yemek kültürleri vardır. Çünkü Anadolu  bir geçiş bölgesi olduğu için bağrında birçok lezzeti barındırmaktadır. Bu lezzetlerde biri de zeytinyağlılardan olan, Kırmızı Biber Dolmasıdır. Kırmızı biber parlak rengi ve etli yapısıyla iştah açar. Kırmızı biberin acı ve tatlı çeşitleri vardır. Kırmızı biber dolması kıymalı veya zeytinyağlı (kıymasız) yapılabilir. Doğu ve Güney Doğu Bölgelerinde genelde  harcı acılı, sumak ekşili, ince kıyılmış et konularak yapılırken, batı ve güneye doğru zeytinyağlı dolmalar daha çok tercih edilmektedir. Zeytinyağlı kırmızı biber dolması fırında ve tencerede yapılabilir. Arzuya göre sıcak veya soğuk olarak tüketilebilir. Sulu yemeklerin yanında veya ana yemek olarak düşünülebilir. Çoğu dolmada olduğu yanında yoğurtla servisi uygundur.

Zeytinyağlı Kırmızı Biber Dolması Malzemeler:
 • 8 adet kırmızı biber 
 • 1 kuru soğan
 • 1 demet maydanoz
 • 2,5 su bardağı pilavlık pirinç
 • 1 çay bardağı pilavlık bulgur
 • 1 yemek kaşığı domates salçası
 • 1 tatlı kaşığı biber salçası
 • 2 fincan zeytinyağı
 • 2 diş sarımsak
 • 5 su bardağı kaynamış su
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 yemek kaşığı kuru nane
 • Yarım çay kaşığı karabiber
Zeytinyağlı Kırmızı Biber Dolması Yapılışı:

Biberler sap kısımlarının biraz altından yarım kesilir. Yani çekirdek kısmı kesilir, çıkarılır. Biberin şapka kısmı bırakılır. (isteğe göre kesilebilir. O zamanda kapak olarak domates dilimi konulur.)  Yanlardan kürdanla iki üç delik yapılır. Böylece içinin daha iyi pişmesi sağlanacaktır. Pilavlık pirinç, nişastası gidene kadar iyice yıkanır. Bulgur yıkanır. Bir kaba alınır. Soğanlar küp küp (ince ince) doğranır. Pirincin olduğu kaba konulur. Maydanozun 4/3' ü ince ince  doğranır, harca eklenir. Salça ve yağ harca konur. Sarımsak ince rende ile rendelenir. Harca eklenir. Tuz, karabiber, nane eklenir. 1 bardak sıcak kaynamış su harca ilave edilir. Harç karıştırılır. Hem ocağa hem fırına konulabilecek küçük derin bir tepsi hazırlanır. Hazırlanan harç tatlı kaşığıyla biberlerin içine doldurulur. Biberler dik olarak dizilir. Üzerini geçmeyecek şekilde kaynamış sıcak su konur. Ocakta kısık ateşte 25 dakika kapağı yarı açık olarak pişirilir. Üzerine 1 yemek kaşığı kadar zeytinyağı gezdirilir. Yumuşak kıvama gelip pişince 180 derece önceden ısıtılmış fırına (kapaksız olarak) verilir. 10 dakika sonra kızarmış dolmalar dinlenmeye alınır. Sonra sıcak olarak servis edilebilir.(fırına vermeden önce piştiğine emin olun) 

Afiyet olsun.
]]>
Bulgurlu Dolma https://www.dolma.gen.tr/bulgurlu-dolma.html Wed, 10 Oct 2018 04:03:12 +0000 Bulgurlu Dolma, Orta doğuda ve yurdumuzun Güneydoğu ile Güney yemeklerinin de oldukça önemli yer tutan bulgur insanoğlu tarafından bilinmekte olan ilk taneli enfes, besleyici bir lezzettir. İncil den öğrendiklerimize göre; İsrail Bulgurlu Dolma, Orta doğuda ve yurdumuzun Güneydoğu ile Güney yemeklerinin de oldukça önemli yer tutan bulgur insanoğlu tarafından bilinmekte olan ilk taneli enfes, besleyici bir lezzettir. İncil den öğrendiklerimize göre; İsrail oğulları, Hititler ve Babiller milattan 400 bin sene önce de bulgur kullanılmıştır. Milattan sonra Mısırlılarda bulgur kullanmışlardır. Bulgura, İsrailler DAGAN, Orta doğuda Arı Sah, Romalılar Cerealıs İncil de taneli yiyecek diye tarif edilmektedir. Bulgur antik çağ döneminde Boulgur, Burghoul, ve Burghul ve Balgour diye bilinmekte olsa da günümüz de Türkçe ismi bulgurdur. Özellikle yurdumuzda Kilis yöresine özgü yemek türüdür bulgurlu dolma. Ayrıca bulgur vitamin, demir, lif, magnezyum ve proteince zengindir. Şimdi sizlere bulgurlu dolma için gerekli olan malzemeler ve yapılışından bahsedelim.

Bulgurlu Dolma İçin Gerekli Olan Malzemeler 
 • 10 Adet taze dolma biber
 • 1 Adet büyük boy kuru soğan
 • 2 Su bardağı dolmalık bulgur
 • 1 Çay bardağı sıvı yağ
 • 2 Diş sarımsak
 • 1 Adet domates
 • 1 Yemek kaşığı domates salçası
 • 1 Yemek kaşığı acı biber salçası
 • 2 Çay kaşığı tuz
 • 1 Çay karabiber
 • 1 Çay kaşığı pul biber
 • 1 tutam maydanoz
 • 1 Çay kaşığı kuru nane (isteğe bağlı)
 • 4 Su bardağı su
Bulgurlu Dolma Yapılışı

Bulgurlu dolma yapmak için önceden hazırlanan dolmalık biberleri yıkarız. Daha sonra dolmalık biberlerin saplı olan kısımlarını elimiz ile bastırarak kırarız ve temizleriz temizlemiş olduğumuz dolmalık biberleri bir kenara koyarız ve iç harcı için harekete geçeriz. Genişçe bir tepsi içerisine bulgurları koyarız ve üzerine hazırlamış olduğumuz tuz, karabiber, pul biberi ilave ederiz. Daha sonra bulgurlu dolma için almış olduğumuz maydanozu ince, ince kıyarak tepsi içerisine ilave ederiz. Son olarak sarımsağı da küçük şekilde doğrarız ve onu da tepsi içerisine alarak bulgurlu dolma harcımızı beklemeye alırız. Daha sonra bulgurlu dolma için ocak üzerine bir tava alırız ve içerisine sıvı yağ küp, küp doğradığımız kuru soğanı koyar ve üzerine domates ve biber salçamızı da ilave ederek kısık ateş de 5 dakika kadar kavururuz. Kavrulan malzemelerimizi ocaktan alarak tepsi içerisinde hazırlamış olduğumuz bulgurlu harcımızın üzerine dökerek güzelce karıştırırız. Ve bulgurlu dolma için harcımız hazırdır. Hazırlamış olduğumuz harcımızı önceden hazırlamış olduğumuz dolmalık biberlerin içerilerine kaşık yardımı ile harcımızı doldurur ve üzerlerine pişerken dağılmasın diye domates dilimleri ile kapatarak tenceremize sırası ile dizeriz. Hazırlanan bulgurlu dolmaların üzerine yeteri kadar tuz ilave ederek suyunu da ekleyerek tenceremizi ocak üzerine alırız ve kısık ateş de yaklaşık olarak 30 dakika pişiririz. Bulgurlu dolmamız servise hazırdır. İsteğe bağlı sıcak veya soğuk servis ederiz.

Afiyet olsun.

]]>
Biber Dolması Püf Noktaları https://www.dolma.gen.tr/biber-dolmasi-puf-noktalari.html Wed, 10 Oct 2018 16:56:11 +0000 Biber dolması püf noktaları, Türk mutfağının geleneksel lezzetleri olan  biber dolması ve sarmayı çoğumuz severek tüketiriz ve sofralarımızdan eksik etmediğimiz yemeklerdir. Dolmalar ve sarmalar aynı zamanda yapıldıkla Biber dolması püf noktaları, Türk mutfağının geleneksel lezzetleri olan  biber dolması ve sarmayı çoğumuz severek tüketiriz ve sofralarımızdan eksik etmediğimiz yemeklerdir. Dolmalar ve sarmalar aynı zamanda yapıldıkları yere göre değişkenlik gösteren yemeklerdir.  Kimi zaman etli  kimi zaman zeytinyağlı olarak yapılmaktadır ve sofralarımızı şenlendirmektedir. Her yörenin de kendine göre uyguladıkları püf noktalar vardır. Her şey de olduğu gibi biber dolması yapmak da belli bir tecrübe ister. 

Biber dolması yapımının püf noktaları

 • Biber dolması yaparken iç harcı için kullanacağınız pirincinizi  ılık suda bekletip yumuşatmalıyız ve nişastasından arındırmak için bol su ile yıkayınız. Böylece dolma içindeki pirincin  sert kalmasını önlemiş olursunuz.
 • Zeytinyağlı biber dolmasının püf noktalarından biri de, dolmanın daha lezzetli olması için sızma zeytinyağı kullanmaktır.
 • Biber dolması yaparken artan dolma içlerini buzdolabı poşetine koyup derin dondurucuda saklayabilirsiniz.
 • Biber dolmaların kurumaması ve daha parlak görünmesini istiyorsak eğer soğuturken tencerenin kapağı hafif aralık bırakılmalıdır.
 • Biber dolması yapar iken daha nazik ve taze biberleri tercih edersek daha iyi bir lezzet elde ederiz.
 • Dolmalık biberlerimizi temizlerken iç kısmındaki beyazlıkları da temizlemeliyiz.
 • Biber dolması püf noktalarından biride, dolma yapılacak biberlerin dış kabuklarını soymayınız.
 • Biber dolması yaparken iç harcında bol soğan kullanırsak eğer daha lezzetli olur.
 • Biber dolması içine kullandığınız soğanları rendelemek yerine bıçakla doğrarsanız  çok daha lezzetli olacağını göreceksiniz.
 • Dolma iç harcında taze nane, maydanoz ve dereotu gibi yeşillik kullanmak farklı bir lezzet katacaktır.
 • Biberlerin içini harç ile doldururken pirinç ve bulgur piştikten sonra yer kalması için üst kısımda bir miktar boşluk bırakınız. Harcı sıkıştırmaya çalışmayınız.
 • Dolmaları pişirirken tuzu direkt dolmaların üzerine değil de suyuna serpmek daha doğru olacaktır.
 • Biber dolmalarını tencereye yatay sıralamaktan ziyade dikine dizersek hepsinin eşit zamanda ve eşit miktarda pişmesini sağlamış olursunuz.
 • Dolmaları pişerken biberin kapaklarının yerine domates kullanırsanız daha lezzetli olur.
 • Biber dolmalarınızı kaynayana kadar orta ateşte pişirip kaynadıktan sonra ise kısık ateşte  pişirmelisiniz.
 • Pişen biber dolmalarınızın üzerine bir miktar zeytinyağı gezdirirseniz dolmalarınız hem daha lezzetli olacak hem de daha parlak ve güzel görünecektir.
 • Pişirdiğiniz dolmalarınızı kendi tenceresinde soğumaya bırakınız.
 • Eğer biber dolmalarınızı fırında pişirmeyi düşünüyorsanız cam bir tepsi tercih etmelisiniz. Tepsinin dibine az miktarda su koyunuz.
 • İsterseniz  bir kase içerisine bir miktar salça koyup su ile karıştırarak biberlerinizin  üzerinde gezdirebilirsiniz. Biber dolmasının iç harcına, dolmaya farklı bir tat katması için beyaz peynir de ekleyebilirsiniz.
 • Biber dolmasını  misafirleriniz için yapıyorsanız  sunumda renkli olan biberleri  tercih edebilirsiniz. Renkli biberler daha güzel bir görüntü oluşturacaktır ve dolmalarınızı yoğurt ile servis etmelisiniz.

]]>
Dolma Harcı https://www.dolma.gen.tr/dolma-harci.html Wed, 10 Oct 2018 16:56:32 +0000 Dolma Harcı, dolma bizim sofralarımızın baş tacı ve geleneksel yemeklerimizden biridir. Birde soğuk bir kış gününde dışarıdan eve geldiğinizde mis gibi bir dolmanın sizi masa da beklediğini görmekten keyifli bir Dolma Harcı, dolma bizim sofralarımızın baş tacı ve geleneksel yemeklerimizden biridir. Birde soğuk bir kış gününde dışarıdan eve geldiğinizde mis gibi bir dolmanın sizi masa da beklediğini görmekten keyifli bir şey yoktur herhalde. Dolma denilince benim aklıma nedense direk olarak anne yemeği gelir. Güzel bir dolmayı bir anneden daha iyi yapacak kimse yoktur. Ben dolmalarımı hazırlarken nedense başka hiç bir yerden tarif alma gereği duymam. Çünkü annemi dolma yaparken o kadar iyi gözlemlemişim ki lezzetli bir dolmanın sırrının dolma harcından geçtiğini bilmek gerekir. İşte size parmaklarınızı yedirtecek leziz ve doyulmaz bir dolma harcı.

Dolma Harcı hazırlarken dikkat edilmesi gereken püf noktalar nelerdir

Lezzetli bir dolma harcı için mutlaka kıymanızın hatırı sayılır bir şekilde yağlı bir kıyma olması gerekir. Ve mümkünse kıymanızı iki kez çektirin. Ve dolma harcınızı göz kararı hazırlamayın çünkü bu durumda dolma yapacağınız malzemeler arasında uyumsuzluk oluşur. Tam kıvamında bir dolma harcı için kullandığınız pirincin yarısı kadar mutlaka bulgur kullanın. Ayrıca tüm dolma harcı malzemelerini yoğurduktan sonra dolma harcınıza mutlaka yarım çay bardağı soğuk su koyarak tekrar yoğurun. Su sayesinde dolma harcınız topaklanmaz ve daha yumuşak olur.

Dolma harcı için gereken malzemeler

 • Yarım kilo çift çekilmiş orta yağlı dana kıyma
 • Her bir dolmalık malzeme için yarım yemek kaşığı pirinç
 • Her bir dolmalık malzeme için yarım yemek kaşığı kalın bulgur
 • yarım demet maydanoz
 • yarım demet dere otu
 • 1 tatlı kaşığı kuru nane
 • 1.5 çay kaşığı kara biber
 • 1.5 çay kaşığı kırmızı pul biber
 • 1.5 çay kaşığı kimyon
 • yeterince tuz
 • yarım kahve fincanı sıvı yağ
 • 1 yemek kaşığı domates salçası
 • 1 yemek kaşığı biber salçası
 • 1 adet yemeklik kuru soğan
 • Yarım çay bardağı soğuk su 

Dolma harcı yapımı

Kıyma derin bir kaba alınır. Yemeklik soğan ve yeşillikler incecik doğranır, Salça, baharatlar, sıvı yağ ve damak tadınıza göre tuz eklenir. Yıkanmış ve süzdürülmüş pirinç ve bulgurda ilave edilir. Tüm malzemeler iyice yoğurulur. Son aşamada öylece dolma harcına su eklenip tekrar yoğurulur. Ve böylece nefis dolma harcınız hazır hale gelir. İstediğiniz sebzeye doldurabilirsiniz.      

       

]]>
Kıymalı Lahana Dolması https://www.dolma.gen.tr/kiymali-lahana-dolmasi.html Wed, 10 Oct 2018 20:01:13 +0000 Kıymalı lahana dolması, lahana dolması bitlis yöresine özgü bir dolmadır, fakat bütün bölgelerimizde ve herkesin severek yediği bir dolma çeşitidir. Bazılarına lahana dolması  yapmak zor gelir, oysa yaprakları güzelce ayır Kıymalı lahana dolması, lahana dolması bitlis yöresine özgü bir dolmadır, fakat bütün bölgelerimizde ve herkesin severek yediği bir dolma çeşitidir. Bazılarına lahana dolması  yapmak zor gelir, oysa yaprakları güzelce ayırıp haşlarsanız oldukça kolaydır. Üstelik lahana dolması yaparken yaprakların iki tartafını kapatmanızada gerek yoktur. Lahana dolması yapmanın özelliği içini kararında koymaktır, bütün dolmalarda olduğu gibi.

Kıymalı lahana dolması için malzemeler:
 • Yarım kilo orta yağlı kıyma
 • 1 tane orta boy sarmalık lahana
 • 2 tane kuru soğan
 • 2 tane orta boy domates
 • Yarım bağ maydanoz
 • 2 su bardağı pirinç
 • Biraz tuz, karabiber, kimyon, pul biber
 • Bir çay bardağı sıvı yağ
Kıymalı lahana dolması hazırlanışı: 

İlk önce lahanayı yıkayarak dörde bölüyoruz ve bir orta boy tencereye yarıya kadar su koyarak kaynatıyoruz, kaynayan suya lahanaları atarak su tekrar kaynamaya başladıktan sonra beş dakika kadar haşlıyoruz, lahanaları haşlarken çok haşlanıp ezilmemesine dikkat etmemiz lazım. Haşlanan lahanaları süzgece çıkararak üzerinden soğuk su gezdiriyor ve kenarda suyun süzülmesini, soğumasını bekliyoruz. Bir taraftan pirinci iyice yıkayarak bir tepsiye koyalım, üzerine kıymayı, ince ince doğradığımız maydanozu, kabuklarını soyup küçük küçük doğradığımız domatesi, ince ince doğradığımız soğanı ilave edelim, daha sonra ağız tadınıza göre tuz, karabibeber, kimyonu, pul biberi ve sıvı yağı ekleyelim iyice karıştıralım. Haşlamış olduğumuz lahana yapraklarını tek tek ayırarak avuç içi büyüklüğünde damarları enine gelecek şekilde keselim ve kalın damar kısımlarını çıkaralım, çıkardığımız kalın damarlı kısımları tencerenin dibine dizelim. Ardından kesip hazırladığımız lahanaların orta kısımlarına hazırladığımız iç harcından koyarak saralım ve tencereye dizelim, sardığımız lahana dolmalarımızın üzerini kapatacak kadar su ilave edelim ve ocağa alalm kaynadıktan sonra orta ateşe alarak 20-25 dakika pişirelim, piştikten sonra 15 dakika dinlenmeye bırakalım kıymalı lahana dolması  servise hazır olmuştur. 

Afiyet olsun.
]]>
Kuru Kabak Dolması https://www.dolma.gen.tr/kuru-kabak-dolmasi.html Thu, 11 Oct 2018 03:58:51 +0000 Kuru kabak dolması, kış aylarında hazırlayabileceğiniz lezzetli yemeklerden biridir. Yaz aylarında da zeytinyağlı hazırlamak istediğinizde önceden kurutmuş olduğunuz kabaklarınızla dolmanızı yapmanız faydanıza olacaktır. Kuru kabak dolması, kış aylarında hazırlayabileceğiniz lezzetli yemeklerden biridir. Yaz aylarında da zeytinyağlı hazırlamak istediğinizde önceden kurutmuş olduğunuz kabaklarınızla dolmanızı yapmanız faydanıza olacaktır. Hızlı ve pratik bir şekilde hazırlayabilmeniz mümkün olduğundan dolayı özellikle büyük sofralar hazırlamak istediğinizde bu tariften mutlaka yararlanmalısınız.

Kuru Kabak Dolması Malzemeleri
 • 25 adet kuru kabak
 • 2 tane orta boy soğan
 • 1 baş sarımsak
 • Yarım yemek kaşığı domates salçası
 • Yarım yemek kaşığı biber salçası
 • 1,5 su bardağı pirinç
 • 1,5 çay bardağı sıvı yağ
 • 1 yemek kaşığı toz şeker
 • 3 yemek kaşığı sumak ekşisi
 • Pul biber
 • Kimyon
 • Karabiber
 • Nane
 • Tuz
 • İsteğe göre dereotu ve maydanoz
Kuru Kabak Dolması Hazırlanışı

Yemeğimizi yapmaya başlamak için öncelikle büyük bir tencerede su kaynatıyoruz ve kuru kabaklarımızı kaynamış suyun içine atarak biraz kaynatıyoruz. Biraz kaynayan kabakları süzüyoruz ve tekrar kaynar suda kabaklarımızı tekrar haşlıyoruz. Bu işlemi 3 kez tekrarladıktan sonra kabakların süzülmesi için kenara bırakıyoruz. Kabaklar bir kenarda süzülürken kuru kabak dolması için iç harcımızı hazırlamaya başlıyoruz.

Kabak dolmamızın iç harcı için ilk olarak bir tencereye yağ alıyoruz ve küçük küpler halinde doğramış olduğumuz soğanları yağın içinde kavurmaya başlıyoruz. Soğanların rengi değişince salçayı ekleyip biraz daha kavuruyoruz ve önceden yıkamış olduğumuz pirinçleri, tuzu ve şekeri de ekleyerek biraz kavuruyoruz. Harcımız iyice kavrulduktan sonra yarım su bardağı suyu ekleyip kısık ateşte harç suyu çekene kadar pişmesi için bırakıyoruz. Harç piştikten ve suyunu çektikten sonra baharatlarımızı, incecik doğradığımız dereotu ve maydanozu da ekleyip biraz karıştırıyoruz.

Kuru kabak dolması için harcımız ve kuru kabaklarımız hazır hale gelince kabaklar da bir parmak boşluk kalacak şekilde çok da sıkıştırmadan kabakların içine iç harcımızdan ekleyerek tencereye yatık bir şekilde diziyoruz. Bu işlemi yaparken bir kabağın ağzı diğerinin altına gelecek şekilde sıralamanız iç harcınızın kabaklardan taşmaması açısından yararınıza olacaktır. Tüm kabakları tencereye dizdikten sonra biraz tuz serpiştirip dolmaların üzerine kadar gelecek şekilde kaynar suyu tencereye ekliyoruz. Kabaklar pişmeye başlamadan 15 dakika önce sumak ekşisini de tencereye ekleyip kabakların içi de piştikten sonra ocaktan yemeği alıyoruz. Soğuyan kabakları tabağımıza alıp yemeğin suyuyla ya da yanında yoğurtla süsleyerek servis ediyoruz.
]]>
Şalgam Dolması https://www.dolma.gen.tr/salgam-dolmasi.html Thu, 11 Oct 2018 06:30:42 +0000 Şalgam dolması; Yöresel yemeklerden biridir şalgam dolması. Erzurum yöresine ait bir yemektir. Hem sağlık açısından hem de lezzet açısından çok güzeldir. Şalgam A, B, C vitaminleri bakımından çok zengindir. Özellikle şalg Şalgam dolması; Yöresel yemeklerden biridir şalgam dolması. Erzurum yöresine ait bir yemektir. Hem sağlık açısından hem de lezzet açısından çok güzeldir. Şalgam A, B, C vitaminleri bakımından çok zengindir. Özellikle şalgam kış aylarında daha çok tüketilir. Şalgam kebapların yanında şalgam suyu olarak tüketilir. 

Şalgam dolmasının malzemeleri:
 • 10 adet şalgam
 • 300 gram dana kıyma
 • Bir fincan pirinç
 • Yarım su bardağı bulgur
 • 2 adet kuru soğan
 • 3 çay kaşığı reyhan
 • Bir yemek kaşığı domates salçası
 • Bir yemek kaşığı biber salçası
 • Bir yemek kaşığı tereyağı
 • Bir çay kaşığı karabiber
 • Bir çay kaşığı kırmızı pul biber
 • Bir çay kaşığı kimyon
 • Yeterince tuz
 • Yeterince su
Şalgam dolmasının üzeri için:
 • Bir kase yoğurt
 • 3 diş sarımsak
 • Yeterince tuz
Şalgam dolmasının hazırlanışı:

10 adet şalgam elma gibi soyulur ve güzelce yıkanır. Enine bir parmak kalınlığında dilimlere kesilir. Büyükçe bir kabın içerisine iki adet kuru soğanı küçük küçük doğrayıp üzerine 300 gram kıyma eklenir. Bir yemek kaşığı domates salçası ve biber salçasını da ekleyin. Üç çay kaşığı reyhan,karabiber, kırmızı pul biber ve yeterince tuz eklenir. Bir fincan pirinç ve yarım su bardağı bulgur da yıkanıp iyice süzülür ve kıymalı harca eklenir. Tüm malzemeler iyice karıştırmak suretiyle iyice yoğrulur. Hamburger yapar gibi iki dilim şalgam arasına kıymalı harç yerleştirilir. Tüm dilimler bu şekilde hazırlanıp tencereye dizilir. Bir yemek kaşığı domates salçası, bir yemek kaşığı tereyağında iyice kavrulur. Daha sonra üzerine bir su bardağı su ve yeterince tuz eklenir. Şalgam dolmalarının üzerine hazırlanan salça sosu dökülür. Dolmaların üzerini geçmeyecek kadar sıcak su eklenen yemek pişmeye bırakılır. Yemeğin tuzu kontrol edilir. Şalgamlar yumuşayınca şalgam dolması hazır demektir. Üzeri için yoğurt, dövülmüş sarımsağı karıştırın. Şalgam dolması piştikten sonra bir tabağa alıp yanında sarımsaklı yoğurtla servis yapabilirsiniz.

Afiyet olsun.
]]>
Antep Usulü Etli Biber Dolması https://www.dolma.gen.tr/antep-usulu-etli-biber-dolmasi.html Thu, 11 Oct 2018 08:17:12 +0000 Antep Usulü Etli Biber Dolması, dolma, Türk mutfağının, hemen her yörede yapılan yemeklerinden biridir. Hemen her sebzeden dolma yapılır. Biber, domates, soğan, patlıcan, kabak, gibi. Dolma yemeği, komşu ülkelerde de he Antep Usulü Etli Biber Dolması, dolma, Türk mutfağının, hemen her yörede yapılan yemeklerinden biridir. Hemen her sebzeden dolma yapılır. Biber, domates, soğan, patlıcan, kabak, gibi. Dolma yemeği, komşu ülkelerde de hemen hemen aynı Türkçe isimle yapılmaktadır. Dolmanın tarihi Orta Asya Türklerine kadar uzanmaktadır. Hayvancılıkta zamanın teknolojisinin üst seviyesinde olan Türkler, tarım düzenine geçtikten sonra da yiyeceklerini kurutarak saklamışlardır. Yazın bol olan yiyecekler, dolmalık olarak kışın tüketilmek üzere kurutulmuşlardır. Günümüzde de bu yöntem hala kullanılmaktadır. Türk mutfağında en çok tercih edileni ise biber dolmasıdır. Özellikle mevsiminde taze taze bolca tüketilen biber dolmasının içi her yörede kendine has karışımlarla (iç harcı) hazırlanmaktadır. Antep usulü biber dolmasının içi hazırlanırken yöreye özgü tatlar kullanılmaktadır. Mesela Antep usulü dolma hazırlanırken kıyma, kuyruk yağı, sarımsak, nar ekşisi daha çok kullanılır. Buda Gaziantep yöresine has olmakla beraber kendisini benzerlerinden ayırmaktadır. 

Antep Usulü Etli Biber Dolması İçin Malzemeler
 • 15-16 adet orta boy dolmalık biber
 • 6 diş sarımsak 
 • 3 orta boy kuru soğan
 • 300 g kıyma
 • 2 adet domates
 • 50 g kuyruk yağı 
 • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
 • 1,5 su bardağı pirinç
 • 1 yemek kaşığı salça
 • Pul biber
 • Karabiber
 • Tuz
 • Nane
 • Maydanoz
 • Nar ekşisi 
 • Dolmaların ağız kısmını kapatmak için
 • 1-2 adet domates
Sos İçin
 • 1 yemek kaşığı salça
 • 1 litre sıcak su
Antep Usulü Etli Biber Dolması Tarifi

Biberleri sap kısmı çıkartılarak içlerini boşaltın ve yıkayın, suyu süzülmesi için süzgece alın. İç harcını bu tarifte pişirerek hazırlayacağız. Kuyruk yağı ve sıvı yağı tencereye alın küçük küçük doğranmış soğanları ve sarımsağı hafifçe pişirin, ardından üzerine kıymayı ilave edin, kıyma suyunu salıp rengi dönene kadar pişirmeye devam edin. Kabuğunu soyup küçük doğradığımız domatesleri pişmiş olan kıyma soğan karışımının üzerine ekleyip 3-5 dakika kadar daha pişirin. Salça, pul biber, karabiber, nane ve tuzu ilave ederek karıştırın. Son olarak yıkanmış ve suyu süzülmüş pirinçle kıyılmış maydanozu ekleyerek tekrar karıştırın ve bekletmeden ocaktan alın. Hazırladığımız harcı biberlerin içlerine doldurarak üzerilerine dairesel kestiğimiz domatesler ile kapak yapın ve tencereye domatesle kapak yapılan kısımları üst tarafa gelecek şekilde düzenli bir biçimde dizin. Sosu hazırlamak için bir kaba salça ve 1 çay bardağı sıcak su alın ve iyice karıştırarak bulamaç haline getirin ve Antep usulü etli biber dolmasının üzerilerine gezdirin. Dolmaların yarısını geçecek kadar sıcak su ilave edin ve tencerenin kapağını kapatıp orta ateşte biberler ve pirinçler pişene kadar pişirin. Pişen dolmaları servis tabağına alın, üzerine hafif nar ekşisi gezdirip servis edin. Afiyet Olsun.


]]>
Pirinçli Biber Dolması https://www.dolma.gen.tr/pirincli-biber-dolmasi.html Thu, 11 Oct 2018 13:20:08 +0000 Pirinçli Biber Dolması, Bu dolma tarifi diğer bir adı ile de etsiz biber dolması yada zeytin yağlı biber dolması olarak bilinir. Zeytin yağlılar denince ilk akla Ege Bölgesi gelir. Pirinçli Biber Dolması da Ege yöresine has Pirinçli Biber Dolması, Bu dolma tarifi diğer bir adı ile de etsiz biber dolması yada zeytin yağlı biber dolması olarak bilinir. Zeytin yağlılar denince ilk akla Ege Bölgesi gelir. Pirinçli Biber Dolması da Ege yöresine has bir dolma çeşidi olarak bilinir. Hemen hemen bütün yemeklerinin zeytin yağlı oluşu ve ete ağırlık verilmemesi nedeni ile Akdeniz yöresine de bezemektedir. Bu nedenle daha sağlıklı ve formuna dikkat eden kişilerin özellikle bu tarifi kaçırmamalarını tavsiye ederim. 

Pirinçli Biber Dolması Malzemeler 
 • 8 kahve fincanı Osmancık pirinç 
 • 16 adet biber dolması 
 • 1 adet orta boy kuru baş soğan
 • 2 yemek kaşığı zeytin yağı
 • 1 yemek kaşığı domates salçası
 • 1 yemek kaşığı biber salçası
 • 1 yemek kaşığı tereyağı
 • 2 adet domates
 • 1 diş sarımsak
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1 çay kaşığı ucu kimyon
 • 1 çay kaşığı ucu karabiber
 • 1 çay kaşığı ucu pul biber
Pirinçli Biber Dolması Hazırlanışı 

Pirinçli Biber Dolması, Dolmamızı hazırlarken öncelikle pirinçleri bir süzgeç yardımı ile iyice yıkayın. Daha sonra suyunu süzüp bekletin. Daha sonra soğanın kabuklarını soyup küçük küçük yemeklik doğrayın. Daha sonra geniş bir tencereyi ocağın üzerine alarak içine zeytin yağını dökün. Daha sonra içine doğramış olduğunuz soğanları döküp kavurmaya başlayın. Daha sonra sarımsağı da içine rendeleyerek karıştırmaya devam edin. Daha sonra soğanlar hafif pembeleşmeye başlayınca içine domates salçasını ve biber salçasını da ekleyip karıştırmaya devam edin. Süzülen pirinçleri de içine ekleyerek karıştırmaya devam edin. Daha sonra üzerine tuzunu, karabiberini, pul biberini ve kimyonu da ekleyerek karıştırın. Daha sonra yarım çay bardağı sıcak ekleyip karıştırmaya devam edin. Hemen suyunu çekecektir. Tencerenin kapağını kapatarak hemen ocağın altını kapatın. Suyu az koymanın nedeni dolmaların için de pirinçler tekrar pişeceği için lapa olmasını engellemek amacı ile pirinçlerin diri kalması gerekir. Böylelikle iç harç hazırlanmış olur.

Taze biberlerin saplarını eliniz ile bastırarak koparın. Daha sonra parmağınızı tuza batırarak biberlerin ortasına bastırın. Daha sonra biberlerin içini iç harç ile doldurarak tencereye dizin. İçini çok doldurmamaya özen gösterin. Yoksa biberler patlar. Bir adet domatesi sekiz eşit parçaya bölerek her dolmaya yetecek kadar domates parçası bastırın. Domatesleri bastırırken biraz boşluk kalmasına özen gösterin. Dolmalar altta domatesler üstte kalacak şeklide dizin ve üzerini geçecek kadar su ısıtıcıya su koyup kaynatın. Daha sonra kaynayan suyu dolmaların üzerine dökerek ocağın üzerine alın ve ocağın altını yakın. Ocağın üzerinde kokusu çıkana kadar pişirin. Pirinçler yarı pişmiş olduğu için yaklaşık olarak yirmi beş dakika içinde dolmalar pişecektir. 

]]>
İşkembe Dolması https://www.dolma.gen.tr/iskembe-dolmasi.html Thu, 11 Oct 2018 13:47:09 +0000 İşkembe dolması;  koyun gibi ot ile beslenen hayvanların mideleri dört odadan oluşur. Yedikleri otlarda bulunan selülozun sindirilmesi oldukça zordur. Bu sindirimi sağlamak için hayvanların midesi odadan oluşur ve her oda kendi en İşkembe dolması;  koyun gibi ot ile beslenen hayvanların mideleri dört odadan oluşur. Yedikleri otlarda bulunan selülozun sindirilmesi oldukça zordur. Bu sindirimi sağlamak için hayvanların midesi odadan oluşur ve her oda kendi enzimleriyle sindirimi gerçekleştirir. Bu odalardan ilki ise işkembedir. İşkembe harika bir protein kaynağı olan işkembe düşük yağ oranıyla yüksek lif içeren kalsiyum  açısından zengin bir besindir. işkembe vücudun temel ihtiyaçları olan fosfor, kalsiyum, çinko gibi minerallerle, yüksek oranda B12 vitamini içerdiğinden bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca işkembe dolmasının iç harcı pirinçli yapıldığı gibi bulgurlu da yapılmaktadır. Sarımsak ve limonla sos yapılıp servis yapıldığında ise gerçekten iştah açıcı bir şölen haline gelir.

işkembe dolması için gerekli olan malzemeler; 
 • 2 adet kuzu işkembesi.
İçi için gerekli olan malzemeler ; 
 • 1 su bardağı bulgur
 • 1 adet orta boy kuru soğan 
 • 200 gr.kıyma
 • 1 su bardağı su
 • 1 yemek kaşığı biber salçası 
 • 3- 4 diş sarımsak
 • 1 tatlı kaşığı kuru nane 
 • 1 çay kaşığı karabiber 
 • 1 çay kaşığı pul biber
 • 1 çay kaşığı kimyon 
 • 1 yemek kaşığı tuz 
Üzeri için ;  
 • 1 yemek kaşığı domates salçası 
 • 5 su bardağı su 
 • 2 diş rendelenmiş sarımsak
İşkembe dolmasının yapılışı ; 

Öncelikle iki adet işkembeyi vaktiniz varsa kokusunu atması için akşamdan da yapabilirsiniz. Bir yemek kaşığı sirke ve bir tatlı kaşığı tuz ile işkembeleri iyice ovalıyoruz ortalama yarım saat kadar bu şekilde bekletiyoruz. Dana sonra bir kap içerisine işkembeleri alıp üzerini aşacak soğuk su bir miktar sirke ilave edip 2- 3 saat kadar bekletiyoruz. Beklettikten sonra alıp kenara alıp iç harcını hazırlamaya başlıyoruz. İç harcı hazırlamak için uygun bir kap içerisine 200 gr. kıyma, bir su bardağı yıkanmış bulgur, küp küp doğranmış kuru soğanı, bir yemek kaşığı biber salçası, bir yemek kaşığı tuz, bir çay kaşığı kırmızı pul biber, kimyon, karabiber, kuru nane ve bir su bardağı suyu ilave edip iyice karıştırıyoruz. Yapacağımız işkembeyi istediğimiz şekle göre kesip bir kenarı açık kalacak şekilde dikiyoruz. İşkembe dolmasının açık kalan kısmından iç harcı çok olmayacak şekilde kesip dikiyoruz. Daha sonra doldurduğumuz işkembe dolmalarını uygun olan bir tencereye diziyoruz. İşkembe dolmasının üzerine dökmek için beş su bardağı suyun içerisine bir yemek kaşığı domates salçasını koyup iyice çırpıyoruz. Çırptığımız bu karışımı tencereye dizdiğimiz işkembe dolmasının üzerine döküyoruz. Üzerinede iki dış rendelenmiş sarımsakları ekleyip pişmesi için ocağa bırakıyoruz. Kaynayıncaya kadar hızlı ateşte kaynadıktan sonrada kısık ateşte işkembeleri yumuşayıncaya kadar ortalama bir saat kadar pişiriyoruz. Düdüklü tencerede daha kısa sürede pişirilebilir. Pişen işkembe dolmasını sıcak olarak servis yapıyoruz . 
]]>
İskilip Dolması https://www.dolma.gen.tr/iskilip-dolmasi.html Fri, 12 Oct 2018 09:46:16 +0000 İskilip Dolması,  genellikle Çorumun İskilip ilçesinde yapılan yöresel bir yemek çeşididir. İskilip dolması bir ismi dolma olsa da bir çeşit etli bir pilavdır. Ama lezzet bakımından diğer pilavlara göre kıyaslarsanız İskilip Dolması,  genellikle Çorumun İskilip ilçesinde yapılan yöresel bir yemek çeşididir. İskilip dolması bir ismi dolma olsa da bir çeşit etli bir pilavdır. Ama lezzet bakımından diğer pilavlara göre kıyaslarsanız sıradan pilavlara göre çok lezzetlidir. İskilip dolması özellikle düğün ve sünnet davetlerinin vazgeçilmez yemeğidir. İskilip dolması özel bakır kazanlarda pişirilmektedir. Türkiye'nin yemek çeşitliliği düşünüldüğü zaman hazırlama aşaması en zor olan yemeklerin içerisinde yer alır. Evliya çelebi, ünlü eseri olan Seyahatname de İskilip dolmasından söz ederken saray yemeği olarak söz etmiştir. İskilip dolmasında kullanılan pirinç bile farklı bir pirinçtir. İri ve yuvarlak taneli akçeltik türü bir pirinçtir. İskilip dolması büyük kazanlarda en az 8 saat odun ateşinde pişirilen ve pilav üzerine çokça et konularak yapılmaktadır. İskilip dolmasının yapımı zor olmasından dolayı evlerde günlük bir yemek olarak yaygınlaşmasa da yine canınız istediği zaman veya da evinize bir misafiriniz geleceği zaman evinizde malzemeleriniz olduğu sürece yapıp servis edebileceğiniz bir yemek türüdür. Gelelim İskilip dolmasının yapılışına.

İskilip Dolması Tarifi İçin Malzemeler

 • 1 kilo kuzu eti
 • 5 su bardağı pirinç
 • 3 adet soğan
 • 4 yemek kaşığı tereyağı
 • 2 çay kaşığı karabiber

İskilip Dolması Yapılışı

Öncelikle elinize bir kap alarak içerisine tuz, su koyunuz ve karıştırınız. Daha sonra pirinçleri tuzlu suyun içerisine ilave ediniz ve yarım saat bekletiniz. Beklettikten sonra pirinçleri süzünüz ve güzel bir şekilde yıkayınız. Daha sonra elinize bir derin tencere alarak içerisine tere yağını koyunuz ve ocağın üzerine yerleştiriniz. Tereyağı eridiği zaman tuzu, pirinççi, karabiberi ilave ediniz ve 5 dakika kadar kavurunuz. Daha sonra üzerine biraz su ekleyiniz biraz bekledikten sonra tencerenin ağzını kapatınız ve pirinç dinlenmesi için biraz bekleyiniz.  Daha sonra eti büyük parçalar halinde kesiniz ve bir tavada yarım saat kızartınız. Daha sonra soğanların kabuğunu soyunuz ve bir tabağın içerisine güzel bir şekilde ince ince kıyınız.  Elinize bir tencere alarak içerisine biraz yağ koyunuz ve kıydığınız soğanları ilave ederek ocağın üzerine yerleştiriniz. Biraz karıştırdıktan sonra biraz tuz ve karabiber ilave ediniz ve karıştırınız. Daha sonra kızarttığınız etleri tencereye atınız ve su ekleyiniz. Et kaynamaya başlayınca tencerenin içerisine bir tepsi yerleştiriniz. Kaynattığınız pirinçleri temiz bir bez torbanın içerisine koyarak tepsinin üzerine yerleştiriniz. Daha sonra tencerenin kapağını kapatınız ve kapağın etrafını hamurla sıvayınız. Hamurla sıvarken buharın çıkması için bir parmak girecek kadar delik bırakınız. Kısık bir ateşte 3 saat pişiriniz ve ocaktan indiriniz. İskilip dolması hazır hale gelmiştir. Dilediğiniz zaman sıcak bir şekilde yiyebilir ve servis edebilirsiniz. 

Afiyet Olsun.

]]>
Zeytinyağlı Lahana Dolması https://www.dolma.gen.tr/zeytinyagli-lahana-dolmasi.html Sat, 13 Oct 2018 00:04:39 +0000 Zeytinyağlı lahana dolması, sevilen dolma türlerinden biridir. Özellikle lahananın bol olduğu kış mevsiminde sıklıkla yapılır. Hem çok lezzetli hem de marifet isteyen bir yemek tarifidir. Zeytinyağlı lahana dolması Anadolu mu Zeytinyağlı lahana dolması, sevilen dolma türlerinden biridir. Özellikle lahananın bol olduğu kış mevsiminde sıklıkla yapılır. Hem çok lezzetli hem de marifet isteyen bir yemek tarifidir. Zeytinyağlı lahana dolması Anadolu mutfağında hemen her evde yapılan lezzetli yemeklerden biridir. Fakat biraz meşakkatli bir yemektir. Lahananın haşlanması doğranması biraz zaman alır.  Ardından da iç harç ile sarılması. Çoğu bayan ise sarmaktan ise lahana haşlamanın daha zor olduğunu söyler.  Fakat kesinlikle yapılan emeğe değecek bir lezzet ortaya çıkacaktır. Misafirlerinize ailenize yaparak onların beğenilerini kazanabileceginiz lezzetli bir yemektir. Şimdi lezzetli bir zeytinyağlı lahana sarması tarifine bakalım. 

Zeytinyağlı lahana dolması için gerekli malzemeler 
 • 1 adet orta boy lahana 
 • 2 su bardağı pirinç 
 • 1 su bardağı bulgur 
 • 2 adet kuru soğan 
 • 1.5 su bardağı zeytinyağı 
 • 2 yemek kaşığı tepeleme domates salçası 
 • 1 tatlı kaşığı karabiber 
 • 3 tatlı kaşığı tuz 
 • 1 çay kaşığı kırmızı toz biber 
Zeytinyağlı lahana dolması yapılışı, İlk olarak lahana tek tek yapraklarına ayrılır.  Ayrılan yapraklar yıkanır ve derin bir tencereye su konularak ocağa alınır.  Su kaynayınca üzerine lahana dalları eklenir ve beş dakika kadar kaynatılıp sudan çıkarılır.  Lahanalar sarmalık bir şekilde kesilir. Sarmaya hazır olan lahanalar bir kenara alınır ve ardından iç harcı hazırlanır.  İç harcı için ilk olarak derin bir kaba soğanlar küçük küçük doğranır. Üzerine bir su bardağı zeytinyağı eklenerek ocağa alınır ve altı açılır. Soğanlar iyice kavrulur. Soğan kavrulunca üzerine bir yemek kaşığı salça eklenir. Salça ile beraber tekrar kavrulur. Baharatlar atılır. Pirinç ve bulgur yıkanarak eklenir. Bir tatlı kaşığı tuz ilave edilir.  Beş dakika kadar kavrulur. Üzerine iki su bardağı su eklenir ve suyunu çekene kadar pişirilir.  Pişince altı kapatılarak soğumaya bırakılır.  Soğuyan iç harç ile lahana yaprakları tek tek sarılır ve bir tencereye dizilir. Tüm lahana hazırlanınca üzerine bir su bardağı su bir tatlı kaşığı tuz ve bir yemek kaşığı domates salçası karıştırılarak sosu hazırlanır ve tencereye eklenir. Sarmaların hizasına kadar su konulur ve kısık ateş de pişirilir.  Suyunu çekene kadar pişirilen Sarmaları bir saat kadar dinlendirilir ardından servis edilir. Afiyet olsun.
]]>
Etli Kuru Biber Dolması https://www.dolma.gen.tr/etli-kuru-biber-dolmasi.html Sat, 13 Oct 2018 18:09:58 +0000 Etli Kuru Biber Dolması, Kuru dolma, özellikle Gaziantep yöresinde meşhur olan bir yemektir. Fakat tüm Anadolu da yapılış şekli neredeyse aynıdır. Genellikle etli olarak yapılan kuru dolmayı, etsiz de tercih edebilirsiniz. Fakat Etli Kuru Biber Dolması, Kuru dolma, özellikle Gaziantep yöresinde meşhur olan bir yemektir. Fakat tüm Anadolu da yapılış şekli neredeyse aynıdır. Genellikle etli olarak yapılan kuru dolmayı, etsiz de tercih edebilirsiniz. Fakat ben pek çok kez deneyip çok memnun kaldığım etli kuru biber dolması tarifini, sizlerle de paylaşmak istedim.

Etli Kuru Biber Dolması İçin Gerekli Olan Malzemeler
 • Bir düzine kuru biber
 • 1 adet kuru soğan
 • 1 adet domates
 • 1 bağ maydanoz
 • 1 su bardağı bulgur
 • 1 su bardağı pirinç
 • Kimyon
 • Tuz
 • Karabiber
 • 1 yemek kaşığı salça
 • 2-3 yemek kaşığı tereyağı
Etli Kuru Biber Dolması Yapılışı

İlk olarak biberlerimizi, kaynayan suda biraz yumuşayana kadar haşlıyoruz. Daha sonra soğuması için biraz dinlendiriyoruz. Bu arada iç harcı hazırlıyoruz. Pirinci ve bulguru yıkayıp, geniş bir kaseye boşaltıyoruz. Salçayı da ekleyip iyice harmanlıyoruz. Daha sonra, kuru soğan ve maydanozu ince ince kıyıp, karışıma ekliyoruz. Baharatları da ekledikten sonra, biberlerimizi dolduruyoruz. Üzerlerini ince bir domatesle kapatıyoruz. Tencereye dizdiğimiz kuru biber dolmalarının üzerine, tereyağını koyuyoruz. Üzerini hafif geçecek kadar sıcak su ekledikten sonra, ilk olarak harlı ateşte, kaynayana kadar pişiriyoruz. Daha sonra en kısık ayara alıp 40-45 dakika pişiriyoruz. Daha sonra servise hazır haldedir. Afiyet olsun.
]]>
Etli Kabak Dolması https://www.dolma.gen.tr/etli-kabak-dolmasi.html Sun, 14 Oct 2018 05:11:51 +0000 Etli kabak dolması, misafirimiz geldiği zaman bizi ne yapacağız derdinden kurtaran yemeklerden biri belki de. Hem lezzeti hem de görünüşü ile sofraya zenginlik katıyor diyebiliriz. Yapılışı ile de gayet kolay ve pratik denilebili Etli kabak dolması, misafirimiz geldiği zaman bizi ne yapacağız derdinden kurtaran yemeklerden biri belki de. Hem lezzeti hem de görünüşü ile sofraya zenginlik katıyor diyebiliriz. Yapılışı ile de gayet kolay ve pratik denilebilir. Sanırım önceliğimiz lezzeti. Lezzetine doyum olmayan etli kabak dolmasının püf noktalarını ve tarifini sizlerle paylaşacağım. Elinizin lezzetiyle ortaya lezzetine doyum olmayan, ağızların sulandıran bit yemek çıkarırız umarım. 

Etli kabak dolması için malzemeler;
 • 1 kilogram kabak
 • 250 gram kıyma
 • 1 kahve fincanı pirinç 
 • 1 adet soğan
 • 1 adet domates
 • 1 yemek kaşığı domates salçası 
 • 1 tatlı kaşığı nane
 • Yarım çay kaşığı karabiber 
 • 1 tutam dereotu
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 2 yemek kaşığı yağ
Sosu için;
 • 1 adet domates
 • 1-2 diş sarımsak
Üzeri için;
 • 2 su bardağı kaynar su
 • Tuz 
Yapılışı;
Kabakları iyice yıkayıp bıçakla kazıyalım. Ortadan ikiye bölüp içlerini oyalım. Bir kaba ince kıydığımız soğanları, domatesi, pirinci, sarımsakları, kıymayı, salçayı, naneyi, tuzu ve sıvı yağı koyup iyice karıştıralım. Oyduğumuz kabakları bu harçla doldurup tencereye dizelim. Sosu için,  tavaya rendelediğimiz domatesi ve sarımsağı koyarak pişirelim. Hazırladığımız domates sosunu kabakların üzerinde gezdirelim. Sonra üstüne tuz serpip kaynar su döküp, 1 saat pişirelim. Pişen etli kabak dolmasını dilimleyerek servise hazır edebilirsiniz.
]]>
Kuş Üzümlü Biber Dolması https://www.dolma.gen.tr/kus-uzumlu-biber-dolmasi.html Mon, 15 Oct 2018 00:00:48 +0000 Kuş Üzümlü Biber Dolması, lezzetli ve güzel bir dolma tarifidir. Kuş üzümlü biber dolması hiç yapmadıysanız, mutlaka yapmalısınız. Yemeğe gelen misafirlerinizin de dikkatini çekecektir ve beğenilerek yen
Kuş Üzümlü Biber Dolması, lezzetli ve güzel bir dolma tarifidir. Kuş üzümlü biber dolması hiç yapmadıysanız, mutlaka yapmalısınız. Yemeğe gelen misafirlerinizin de dikkatini çekecektir ve beğenilerek yenilecektir. Onun için gönül rahatlığı ile kuş üzümlü biber dolmasını bu sayfamızdaki tarife göre yapıp misafirlerinize sunabilirsiniz. Tabi siz ve diğer sevdikleriniz içinde aynısı geçerlidir. Çünkü bu tarifte kuş üzümü, dolmalık fıstık ve tarçının benzersiz uyumu ile ortaya muhteşem damakta lezzet bırakan bir dolma ortaya çıkıyor. Şimdiden ellerinize sağlık. 

Kuş Üzümlü Biber Dolması Yapmak İçin Gereken Malzemeler; 
 • 1 su bardağı dolusu pirinç 
 • Yarım kğ dolmalık biber 
 • 50 gram dolmalık fıstık 
 • 2 orta boy kuru soğan 
 • 50 gram dolmalık kuş üzümü 
 • 2 diş sarımsak 
 • 1 çay bardağı zeytinyağı 
 • 1 çay kaşığı silme tarçın 
 • 1 kesme şeker 
 • Süs amaçlı 1 domates 
 • Tuz 
 • Karabiber 
 • Nane 

Kuş Üzümlü Biber Dolması Yapılışı 

İlk önce dolmalık biberlerin sap kısımlarını ayıklayıp yıkayın. Onlar kenarda beklerken, bir tavaya zeytinyağının yarısını dökün. İnce şekilde doğradığınız soğanları hafif kavurun. Sonra soğanların içine fıstıkları da ekleyin ve beraber kavurmaya devam edin. (Tercihe göre kullanmayabilirsiniz.) Pirinçleri de ayıklayıp bir güzel yıkayın ve tavaya ekleyin, karıştırarak biraz daha kavurun. Ardından sarımsakları incecik doğrayın. Kuş üzümü ve kesme şeker hariç diğer malzemeleri de tavaya ilave edip karıştırın. 2 yemek kaşığı kadar su ekleyin. Kuş üzümünü ve kesme şekeri de ilave edip karıştırın ve ocağı söndürün. Biberlerin içini hazırladığınız harç ile doldurun ve kapak olarak domates dilimleri kapatın. Doldurduğunuz biberleri tencereye dizin. Hepsi bittikten sonra kalan zeytinyağını tencereye dizdiğiniz biberlerin üzerine gezdirin. Sonra bir tabağı üzerine ters şekilde kapatın. Bir çay bardağı kadar sıcak su dökün. İlk önce harlı ateşte, kaynadıktan sonrada kısık ateşte 15 dakika kadar pişirin. Biberlere çatalla delik açarsanız pişerken içine daha rahat suyu alır ve daha lezzetli olur.Kuş Üzümlü Biber Dolması hazır.

Afiyet olsun... 
]]>
Fırında Dolma https://www.dolma.gen.tr/firinda-dolma.html Mon, 15 Oct 2018 02:35:25 +0000 Fırında Dolma, Dolma biberi ile yapılan yemekleri birçoğumuz oldukça sevmekteyiz. Bu lezzetli yiyeceğin tadının birçok yemeğin yanında da iyi gittiği bilinmektedir. Özellikle de yoğurt ile birlikte oldukça güzel olmakta Fırında Dolma, Dolma biberi ile yapılan yemekleri birçoğumuz oldukça sevmekteyiz. Bu lezzetli yiyeceğin tadının birçok yemeğin yanında da iyi gittiği bilinmektedir. Özellikle de yoğurt ile birlikte oldukça güzel olmaktadır. Yapımı biraz zahmetli olsa da ortaya çıkan lezzetli yemek sevdikleriniz mutlu edecektir. Bu makalemizde sizlere fırında dolma biber tarifini anlatacağız. Dikkat etmeniz gereken bazı hususlar hakkında bilgi vereceğiz. Bunun ile birlikte işin püf noktalarını uygulamanız halinde ortaya çok daha lezzetli bir yemek çıkarmanız mümkündür. Şimdi gelelim fırında dolma biberi yemeğimizin yapımına. 

Fırında Dolma Biber Tarifi İçin Malzemeler

 • 10 ile 12 tane dolma biber (isterseniz yazdan itibaren dondurucuda bekletmiş olduğunuz biberleri kullanabilirsiniz. Bu fırında dolma yemeğinizi daha da lezzetli yapacaktır.)

İç Malzemesi İçin Malzemeler:

 • 2 çay bardağı kadar pirinç
 • 1 tatlı kaşığı kadar salça
 • 1-2 adet kuru soğan
 • 2-3 diş kadar sarımsak
 • Kırmızı pul biber
 • Nane
 • Tuz

Üzeri İçin:

 • 1 tatlı kaşığı kadar salça
 • Yarım çay bardağı kadar sıvı yağ
 • Bir miktar sıcak su

Fırında Dolma Biber Yapılışı

Boş ve geniş bir tavamızın içerisine kuru soğanlarımızı ince ince doğrayalım. Soğanlarımızın sıvı yağ ile iyice kavrulmasını bekleyelim. Pirinç ve salçayı da içine ekleyerek kavurma işlemine devam edin. 2 çay bardağı kadar sıcak ekleyelim. Ardından da harcımızı iyice karıştıralım. Kısık ateşte harcımızı pişirmemiz gerekiyor. Pişmeye yakın bir zamanda ise içine nane, kırımız pul biber ile tuz gibi baharatları da ekleyelim. Kendi istediğine göre sevdiğiniz bir baharatı da koymanız mümkündür. Bu tamamen size kalmış bir durumdur. Son olarak da sarımsaklarımızı ilave edelim.

Bu yemeğimizi fırında yaptığımız için tencerede hazırladığımız için iç harcını çiğden yapıyoruz. Artık dolmalık biberlerimizin içlerine harcımızı koyabiliriz. Bu arada dondurucuda bekletmiş olduğunuz biberleri fazla beklememiz gerekir. Hatta gerekir ise buzları tam olarak çözülmeden pişirmeniz fırında dolma yemeğinizi daha lezzetli hale getirecektir. Artık dolmalarımızı fırın tepsisine dizebiliriz. Üzerine ise sıvı yağı gezdirmeyi unutmamalısınız. Aksi takdirde üzerinin yanması söz konuş olabilir. Ardından da boş bir kapta su ile salçayı iyice çırpıp tepsiye gezdirelim. Suyumuzun sıcak olmasına ve dolmalık biberlerin üzerine geçecek bir şekilde dökmüş olmamıza da dikkat edelim. Tüm bu püf noktaları uygulamanız halinde çok daha lezzetli bir yemek yapmanız mümkündür. Son olarak daha öncesinde 200 derecede ısıtılmış fırının içinde yaklaşık olarak 15-20 dakika kadar pişirelim. Artık yemeğimiz hazırdır. Şimdiden yapan herkese kolay gelsin ve afiyet olsun diyelim.

]]>
Kuzu Kaburga Dolması Tarifi https://www.dolma.gen.tr/kuzu-kaburga-dolmasi-tarifi.html Mon, 15 Oct 2018 11:57:42 +0000 Kuzu Kaburga Dolması Tarifi, Mardin yöresine ait kuzu kaburga dolması özellikle ziyafetlerde ve düğünlerde tandırda, fırında ve ocaklarda çevirip pişirilir. Tadına doyum olunmaz bu yemeğin lezzetine lezzet katan içine doldurula Kuzu Kaburga Dolması Tarifi, Mardin yöresine ait kuzu kaburga dolması özellikle ziyafetlerde ve düğünlerde tandırda, fırında ve ocaklarda çevirip pişirilir. Tadına doyum olunmaz bu yemeğin lezzetine lezzet katan içine doldurulan ve etin buharında pişen iç pilavında saklıdır. Kuzu kaburganın cep gibi olan kısmına bademli ve fıstıklı iç pilav hazırlanıp doldurulur ve daha sonra kuzu kaburga doldurulur. Daha sonra ısı ile temas edilen kuzu kaburga ateşin gölgesinde buharlaşarak pişmeye başlar. Oldukça zahmetli olmasına rağmen emeğe kesinlikle değecek olan bir yemektir. Sizde mutlaka denemelisiniz.

Kuzu Kaburga Dolması Tarifi Malzemeler:
 • 1 adet orta boy kuzu kaburga 
Kuzu Kaburga İç Pilav İçin: 
 • 250 gram koyun kol eti
 • 2 yemek kaşığı tere yağı
 • 2 su bardağı baldo pirinç
 • 1 tatlı kaşığı karabiber
 • 1 tatlı kaşığı iyotlu tuz
 • 1 tatlı kaşığı yeni bahar
 • 1 paket kuş üzümü
 • 1 paket dolmalık çam fıstığı
 • 1 su bardağı badem
 • 3 su bardağı su 
 • Yarım demet maydanoz
 • Bir tutam reyhan
 • 1 adet çubuk tarçın
Kuzu Kaburga Dolması Tarifi Hazırlanışı:

Öncelikle bademleri sıcak suya koyup kabukları soyulana kadar bekletin. Daha sonra bademlerin kabuklarını soyun. Koyun kol etini kuş başı doğrayıp yıkadıktan sonra bir su bardağı su ile pişirin. Suyu çekene kadar karıştırarak pişirin. İçine karabiber ve tuzu da atın. Üzerine bir miktar sıcak su daha ekleyerek kaynamaya bırakın. Ayrı bir tencere de yağı eritin. Pirinçleri bol suda yıkayıp süzün ve yağın üzerine atın. Bademlerin kabuklarını soyduktan sonra pilavın içine atın. Kuş üzümlerini, dolmalık fıstıkları reyhan ve maydanozu da iyice küçük doğrayıp içine atarak karıştırın. Ardından sıcak su ekleyerek baharatlarını ekleyin ve bir adet çubuk tarçını pilavın içine gömün. İç pilav piştikten sonra çubuk tarçını geri çıkarın. İç pilav yarı piştiği zaman kuzu kaburganın et ile kemik arasını açarak iç pilavı doldurmaya başlayın. Çok doldurmayın ki pişerken patlamasın. Az doldurursanız iç pilavın içine su kaçar ve iç pilavın tadını değiştirir. Bu nedenle ayarını iyi yapmanız gerekir. Etin üzerine bir miktar salça ve yağ sürerek çok geniş bir tencere içinde bir süre kızartın. Daha sonra kaynar su üzerine ekleyerek tuzunu da atıp daha sonra kapağını örtün. Kaburganın kemikli tarafının altta olmasına özen gösterin. Yaklaşık olarak bir saat kadar kaynatın. Daha sonra etli tarafını çevirerek pişirin. Ocağın altını kısarak yaklaşık olarak hafif ateşte dört yada beş saat pişirin. Kuzu kaburga üzerine salça sürülmesinin nedeni sunumunda üzerinin nar gibi kızarabilmesi içindir. Bu nedenle isteğe bağlı sürebilirsiniz. Piştikten sonra yarım saat dinlendirin ve sıcak olarak servis edin...
]]>
Dolma Çeşitleri https://www.dolma.gen.tr/dolma-cesitleri.html Tue, 16 Oct 2018 00:06:28 +0000 Dolma çeşitleri, geleneksel Türk mutfağında önemli bir yeri olan dolma, gerek yardımcı yemekler ile gerekse ana yemek olarak sunulan ve severek tüketilen tariflerin başında gelir. Dolma çeşitleri taze dolmalık biber, k
Dolma çeşitleri, geleneksel Türk mutfağında önemli bir yeri olan dolma, gerek yardımcı yemekler ile gerekse ana yemek olarak sunulan ve severek tüketilen tariflerin başında gelir. Dolma çeşitleri taze dolmalık biber, kabak, patlıcan, soğan, domates ve patates gibi sebzelerle yapıldığı gibi, bu sebzelerin kurutulması ile de yapılabilir. Bunların yanında marul yaprağı, pazı, ve asma yaprağı gibi yeşil yapraklı sebzelerle de dolma yapılır. Dolmanın  çeşitlerinde kullanılan ana malzemeler dolmanın ismini oluşturur. Midyeden yapılan midye dolması, patlıcan dolması, kabak dolması, biber dolması, kaburga dolması, lor dolması, işkembe dolması, ekmek dolması, bumbar dolması, halep dolması şeklinde anılırlar. Dolmaların en önemli püf noktaları genellikle iç malzemeleridir. Biber dolmalarında pirinç kullanılsa da, bulgur ile yapılan dolma çeşitleri de vardır.
Dolmanın kıymalı, etli ve zeytinyağlı tarifleri de olur. Her dolmanın lezzeti birbirinden farklıdır. Dolmalar genellikle ayranla yada yoğurt ile servis edilir. Zeytinyağlı dolmalar genellikle ılık yada soğuk, etli ve kıymalı olanlar ise ılık olarak servis edilir. Yöresel kullanılan salçalar dolmaların tatlarını değiştirebilir. Bu tür yemekler genellikle o yörenin ismiyle anılırlar. Mesela Antep usulü dolma gibi isimler ile ünlenir. Diğer yandan da hanımların kendi kendilerine göre bazı yöntemler uygulayarak ortaya lezzetli görüntüler çıkarabilirler. Bu gerek malzeme farklılığı, gerekse pişme yönteminde olabilir. Sizler için en fazla yapılan ve lezzet açısından da güzel olan tatları paylaşacağım. Mutlaka denemenizi öneririm.

Kıymalı Kabak Dolması: Dolma çeşitleri arasında ilginizi çekecek tariflerden biridir. Kabak ile hazırlanan yemeklerin en lezzetlisi budur belki de. Üstelik yapımı kolaydır.
 • 400 gram orta yağlı dana kıyma
 • 1 kg kabak (Orta büyüklükte hafif dolgun olsun)
 • 2-3 adet kuru soğan
 • Yarım demet taze nane
 • 1 demet maydanoz
 • 2 yemek kaşığı karabiber
 • 7-8 dal dereotu
 • 3-4 adet domates
 • Tuz
 • 1,5 kahve fincanı sızma zeytinyağı
 • 1,5 yemek kaşığı domates salçası
Kıymalı Kabak Dolması Yapılışı: 

Öncelikle kabakları yıkayınız ve kabuklarını soyunuz. Kabakları ortadan ikiye kesip, içlerini oyarak çıkartınız. Böylece kabaklar dolmalık için hazır. İç harcını hazırlamaya geçelim. Pirinci yıkayıp, derin bir kabın içine koyunuz. İçine maydanoz ve isterseniz dereotu doğrayınız. Nane yapraklarını kıyıp, kuru soğanı ince ince doğrayarak ilave ediniz. Kıymasını, karabiberi ve tuzunu da ilave edip karıştırınız. 1 yemek kaşığı domates salçasını harcın içine koyunuz, kalanını da sosa ayırınız. Domatesleri isterseniz kabuklarını soyup harcın içine yerleştirin. Son olarak zeytinyağından biraz sosa ayırıp, harçla birlikte harmanlayınız. Hazırladığınız kabakların içine harçla doldurunuz. Zeytinyağında salçayı kavurup içine birazda su ilave ediniz. Sosu kabak dolmasının üzerinde gezdiriniz. Dolmanın suyu kabakların üzerini geçecek kadar olması yeterli. Orta ateşte kabak dolmasını pişirebilirsiniz. Kıymalı kabak dolması Afiyet olsun... 
]]>
Zeytinyağlı Dolma İçi https://www.dolma.gen.tr/zeytinyagli-dolma-ici.html Tue, 16 Oct 2018 15:48:56 +0000 Zeytinyağlı dolma içi, zeytinyağlı dolma içi iki çeşit hazırlanabilir ister çiğ, isterseniz pişirerek tercihinize ve ağız, damak tadınıza bağlıdır. Genellikle pişirilerek hazırlanan zeytinyağlı dolma içi tercih edilir b Zeytinyağlı dolma içi, zeytinyağlı dolma içi iki çeşit hazırlanabilir ister çiğ, isterseniz pişirerek tercihinize ve ağız, damak tadınıza bağlıdır. Genellikle pişirilerek hazırlanan zeytinyağlı dolma içi tercih edilir bende sizlere pişirilerek hazırlanan zeytinyağlı dolma içi tarifini vereceğim. Vereceğim tarifi biber, patlıcan, enginar, patates, domates ve salatalık dolması, lahana dolması veya yaprak sarması yapımında kullanabilirsiniz.

Zeytinyağlı dolma içi malzemeleri:
 • 1 su bardağı pirinç
 • 2 tane orta boy kuru soğan
 • 2 tane orta boy domates
 • Yarım bağ maydanoz
 • Yarım bağ dereotu
 • Yarım bağ taze nane
 • 1 tatlı kaşığı kuru nane
 • 1 çorba kaşığı kuş üzümü
 • 1 çorba kaşığı çamfıstığı
 • 1 çay kaşığı toz şeker
 • Yeterince tuz
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 1 çay kaşığı yeni bahar
 • 1 çay kaşığı tarçın
 • 1 su bardağı zeytinyağı
Zeytinyağlı dolma içi hazırlanışı: Hazırlığımıza pirinçi yıkamakla başlayalım, pirinci ayıkladıktan sonra birkaç su yıkayarak bir kenara koyalım, ardından kuru soğanları ince ince doğrayalım ve derince bir tava içine zeytinyağını koyarak kızdıralım içine soğan ve çam fıstıklarını koyarak bir güzel kavuralım rengi pembeleşinceye kadar, soğanlar kavrulurken bir taraftan domatesleri soyarak ister ince ince doğrayın isterseniz rendeleyin, kavrulmuş olan fıstık ve soğana pirinci ekleyerek bir iki karıştıralım ardından domatesi ilave edelim ve domatesler pişip suyunu çekene kadar iyice pişirelim. Altını söndürmeye yakın kuş üzümünü, baharatları, tuzu, ince kıydığımız maydanoz, nane ve dereotunu da ekleyerek iyice karıştırıp altını söndürelim, zeytinyağlı dolma içimiz kullanıma hazır olmuştur. İstediğimiz çeşit sebzeyi doldurmakta veya sarmakta kullanabiliriz.
]]>
Zeytinyağlı Pırasa Dolması https://www.dolma.gen.tr/zeytinyagli-pirasa-dolmasi.html Wed, 17 Oct 2018 14:20:27 +0000 Zeytinyağlı Pırasa Dolması, Dolmayı etsiz tercih ettiğim için zeytinyağlı olarak pırasayı sarmayı istedim. Pırasa dolmasına zeytin yağının daha çok yakıştığını düşünüyorum. Ancak siz dilerseniz etli yaparken ze Zeytinyağlı Pırasa Dolması, Dolmayı etsiz tercih ettiğim için zeytinyağlı olarak pırasayı sarmayı istedim. Pırasa dolmasına zeytin yağının daha çok yakıştığını düşünüyorum. Ancak siz dilerseniz etli yaparken zeytin yağı yerine tere yağını kullanabilirsiniz. 

Zeytinyağlı Pırasa Dolması Malzemeler:
 • 3 adet pırasa
İç harcı için:
 • 1.5 su bardağı baldo pirinç
 • 1 adet orta boy kuru soğan
 • Yarım çay bardağı zeytinyağı 
 • Yarım çay bardağı sıcak kaynamış su
 • Yarım demet maydanoz
 • Yarım demet dere otu
 • 1 çay kaşığı pul biber
 • 1 çay kaşığı iyotlu tuz
 • 1 çay kaşığı ucu kadar karabiber
 • 1 çay kaşığı nane
 • 1 yemek kaşığı domates salçası
 • 1 yemek kaşığı biber salçası
Üzeri İçin:
 • Yarım çay bardağı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı domates salçası
 • 1 su bardağı kaynamış sıcak su
 • Limon dilimleri
 • 1 çay kaşığı tuz
Zeytinyağlı Pırasa Dolması Hazırlanışı:

Zeytinyağlı Pırasa Dolması için, Öncelikle pırasaları sirkeli suda iyice bekleterek temizleyip yıkayın. Daha sonra 4 parmak kalınlığında kesin. Pırasaların beyaz kısımlarını yarısından ortasına kadar kesin ancak dağılmaması için tamamen kesmeyin. Geniş bir tencereye su koyup ocağın üzerinde pırasaları fazla eritmeden yarım haşlayalım. Sarmalık olacak kadar haşlayıp sonra çıkarın ve süzün. Haşladığınız esnada pırasaların bazılarının iç zarları ayrılmış bazılarının ayrılmamış olur. bunları ayırın. Sardığınızda ve piştiğinde hoş olmuyor. 

Geniş bir tencereyi ocağın üzerine alarak ocağın altını yakın ve içine zeytin yağını dökün. Daha sonra kuru soğanın kabuklarını soyduktan sonra küçük küçük yemeklik doğrayıp ateşte hafif pembeleşinceye kadar karıştırın. Hafif pembeleştikten sonra salçaları ekleyin ve kavurmaya devam edin. Pirinçleri bir yerde ayıklayıp musluğa tutun ve yıkayıp süzün. Daha sonra tencerenin içine ekleyerek karıştırmaya devam edin. Daha sonra baharatlarını ekleyip karıştırın. 

Suyunu ekleyerek ocağın altını kısın. İç harç demlenerek pişmesi için tencerenin kapağını kapatın. İç harcı biraz ılıklaşınca haşlanan pırasalar ile iç harçtan bir çay kaşığı alarak sarın. Sarılamayan pırasaları tencerenin en altına dizin. Üzerine sardığınız pırasalı dolmaları dizin. Dolmaları da sık sık içleri açılmayacak şekilde dizin. En üste limon dilimlerini koyun. Eğer pırasa yaprakları kalırsa en üste de pırasa yapraklarını koyabilirsiniz. Sıcak su, salça, zeytin yağı ve tuzu bir kap içinde karıştırarak pırasalı dolmaların üzerine dökün. Daha sonra tencerenin kapağını kapatarak ocağın üzerine alıp altını açın. Pırasalı dolmaların suyu kaynayana kadar yüksek ateşte, suyu kaynadıktan sonra kısık ateşe alarak pişirin. Yaklaşık 30 dakikaya kadar pırasalı dolmalar pişecektir. Pırasalı dolmalar piştikten sonra ilk sıcağı gittikten sonra sıcak olarak servis edebilirsiniz. 

]]>
Kurutulmuş Patlıcan Dolması https://www.dolma.gen.tr/kurutulmus-patlican-dolmasi.html Wed, 17 Oct 2018 18:05:31 +0000 Kurutulmuş patlıcan dolması, enfes tadı ile yemeye doyamayacağınız herkesin severek yiyeceği bir dolma tarifidir. Daha önceden kurutulmuş patlıcanların içi doldurularak yapılan bu tarif yapımı ile de oldukça basit ve prat Kurutulmuş patlıcan dolması, enfes tadı ile yemeye doyamayacağınız herkesin severek yiyeceği bir dolma tarifidir. Daha önceden kurutulmuş patlıcanların içi doldurularak yapılan bu tarif yapımı ile de oldukça basit ve pratiktir. İşte lezzeti ile damaklar da enfes bir tat bırakacak olan kurutulmuş patlıcan dolmasının yapılışını beraber inceleyelim;

Kurutulmuş patlıcan dolması için malzeme listesi;
 • 20 adet kurutulmuş patlıcan,
 • 1 adet kuru soğan,
 • 1 yemek kaşığı biber salçası,
 • 1 yemek kaşığı domates salçası,
 • 1 çay kaşığı kuru nane,
 • 3 yemek kaşığı nar ekşisi,
 • 1 buçuk su bardağı pirinç,
 • 2 diş sarımsak,
 • Yarım çay bardağı zeytin yağı,
 • Bir tutam tuz,
 • Bir miktar kara biber, kimyon ve pul biber,
 • 5 dal maydanoz,
 • Bir miktar ılık su,
Kurutulmuş patlıcan dolmasının yapılışı; 

Öncelikle kurutulmuş patlıcanları bir tencere içine alın ve üzeri geçene kadar su ekleyer kısık ateş üzerinde kaynamaya bırakın. Diğer taraftan iç harcı hazırlamak için kuru soğanı ince ince doğrayarak bir kabın içine alın ve içine pirinçleri de ekleyerek iyice karıştırın. Daha sonra biber ve domates salçasını da ekleyerek biraz yoğurarak pirincin yumuşamasını sağlayın. Kuru nane, kara biber, pul biber ve kimyon da eklenerek tüm malzemeler bir birine katılır. Sarımsaklarınızı ezin ve maydanozları da ince ince doğrayarak iç harç içinr alıp karıştırın. En son olarak da nar ekşisi ve zeytin yağını ekleyerek iç harcı kullanıma hazır bir hale getirebilirsiniz. Daha önceden kaynatılan kurutulmuş patlıcanların içini bu harç ile doldurarak geniş bir tencere içerisine koyunuz. Tüm patlıcanları doldurup hazırladıktan sonra bir tencere içerisine bir miktar yağ koyarak salça ekleyerek kavurun. Bir miktar ılık su da ekledikten sonra kurutulmuş patlıcan dolmasının içine bu salçalı suyu ekleyerek kısık ateşte ocağın üzerine bırakın. Yaklaşık olarak 1 saat boyunca pişirdikten sonra artık kurutulmuş patlıcan dolmanız servis etmeye hazır hale gelmiş demektir.

Afiyet olsun...
]]>
Balkabağı Dolması https://www.dolma.gen.tr/balkabagi-dolmasi.html Thu, 18 Oct 2018 07:06:06 +0000 Balkabağı Dolması, Kış aylarının vazgeçilmez lezzeti olan balkabağı lezzetli tarifler ile sofralarımızı süslemektedir. Lezzetinin yanı sıra da faydaları saymakla bitmez. İçeriğinde nişasta, magnezyum, beta karoten, A,B,C Balkabağı Dolması, Kış aylarının vazgeçilmez lezzeti olan balkabağı lezzetli tarifler ile sofralarımızı süslemektedir. Lezzetinin yanı sıra da faydaları saymakla bitmez. İçeriğinde nişasta, magnezyum, beta karoten, A,B,C vitaminleri, çeşitli aminoasitler, yağ, demir, çinko, magnezyum gibi vücudumuz için oldukça yararlı maddeler bulunmaktadır. Bol miktarda lif içermesinden dolayı özellikle diyet yapanlar için oldukça faydalı bir besin kaynağıdır. Uzun süre tokluk hissi verir. Yüksek miktarda antioksidan içerir. Vücutta oluşan iltihapların iyileşmesini sağlar. Cilt içinde çok faydalı olan balkabağı dolması tarifi şu şekildedir.

Malzemeler
 • Yarım balkabağı
 • Yarım kilo dana kıyma
 • 4 su bardağı ince bulgur
 • 1 avuç reyhan
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 kase yoğurt 
 • 2 diş sarımsak
 • Su
Sosu için
 • 1 yemek kaşığı domates yada biber salçası
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • Su
Balkabağı Dolması Yapılışı
Balkabağı çok sert bir yapıya sahip olduğu için dilimlerken çok dikkat etmek gerekir. Balkabakları ince ince doğranır. Dana kıyma bir kaba koyulur içine bulgur, reyhan ve tuz eklenerek iyice yoğurulur. Yoğurulan bu harç misketten biraz daha büyük olacak şekilde koparılıp şekil verilir. İnce bir şekilde dilimlenmiş olan kabaklar iki sıra halinde tencereye dizilir. Daha sonra üzerine şekil verdiğimiz köfteler atılır. Tencere dolana kadar iki sıra balkabağı üzerine de köfte dizilir. Ayrı bir kapta sos için ayırmış olduğumuz malzemeler üzerine bir çay bardağı su eklenerek iyiye karıştırılır. Tencere ağzına kadar dolduktan sonra sos üzerine ilave edilir ve pişmeye bırakılır. Balkabağı dolması piştikten sonra sarımsaklı yoğurt ile servis edilir.
Afiyet olsun.
]]>
Kıymalı Patlıcan Dolması https://www.dolma.gen.tr/kiymali-patlican-dolmasi.html Thu, 18 Oct 2018 22:11:30 +0000 Kıymalı patlıcan dolması, kıymalı patlıcan dolması hem lezzetli hemde oldukça besleyici bir yemektir. Patlıcan ile birçok yemek yapılsa da patlıcan denince ilk akla gelen dolmadır. Bu dolmalar ise ister zeytinyağlı olsun ister Kıymalı patlıcan dolması, kıymalı patlıcan dolması hem lezzetli hemde oldukça besleyici bir yemektir. Patlıcan ile birçok yemek yapılsa da patlıcan denince ilk akla gelen dolmadır. Bu dolmalar ise ister zeytinyağlı olsun isterse kıymalı her ikisi de birbirinden farklı ve lezzetli bir yemektir. Ayrıca patlıcan dolmasını her mevsimde yapmakta mümkündür. Yaz aylarında tazesini kış aylarında ise kurusunu yaparak tüketebiliriz.

Kıymalı patlıcan dolması için gerekli olan malzemeler
 • 250 gr. Dana veya kuzu kıyma
 • 1 kilo dolmalık patlıcan 
 • 1 çay bardağı pirinç 
 • 1 yemek kaşığı domates salçası 
 • 1 yemek kaşığı biber salçası 
 • 2adet rendelenmiş domates
 • 1 çay bardağı sıvı yağ
 • 1 adet kuru soğan 
 • 2 dış sarımsak 
 • Yarım demet maydanoz 
 • 1 tatlı kaşığı kuru nane
 • 1 çay kaşığı karabiber 
 • 1 çay kaşığı kırmızı pul biber 
 • 1 tatlı kaşığı tuz
Kıymalı patlıcan dolmasının yapılışı; öncelikle patlıcanları yıkayıp oyuyoruz. Daha sonra oyduğumuz patlıcanları tuzlu suda acısını bırakması için bekletiyoruz. Ayrı bir kap içerisine doğranmış kuru soğanı, kıymayı, doğranmış domates, sarımsak ve maydanozu ekliyoruz. Daha sonra bu karışıma pirinçleri, karabiberi, kırmızı pul biberi, sıvı yağ ve bir tatlı kaşığı tuz ekleyerek bütün malzemeleri karıştırarak bir iç hazırlıyoruz. Hazırladığımız bu karışımı oyduğumuz patlıcanların içine dolduruyoruz. Uygun bir tencerenin dibine iki adet domates doğrayıp üzerlerine kıymalı patlıcan dolmalarını yerleştiriyoruz. Daha sonra bu dolmaların üzerine bir tatlı kaşığı tuz ve tencerenin yarısına gelecek şekilde su koyup önce hızlı ateşte sonrada kısık ateşte suyunu çekene kadar pişiriyoruz. İsteğe göre üzerine sos yaparak ta servis yapılabilir.

]]>
Şırdan Dolması https://www.dolma.gen.tr/sirdan-dolmasi.html Fri, 19 Oct 2018 04:21:58 +0000 Şırdan Dolması, Şırdan, Midenin bir bölümüdür. Aynı zamanda sakatat yemeklerinden mumbar ve kokoreç gibi, Adana'da sıkça tüketilen ve Adana'nın yöresel nitelikteki yiyeceğidir. Şırdan olarak anılsa da asıl adı şırdan d Şırdan Dolması, Şırdan, Midenin bir bölümüdür. Aynı zamanda sakatat yemeklerinden mumbar ve kokoreç gibi, Adana'da sıkça tüketilen ve Adana'nın yöresel nitelikteki yiyeceğidir. Şırdan olarak anılsa da asıl adı şırdan dolmasıdır. Bu yiyecek hazırlanırken genelde kuzunun şırdanı tercih edilir. Şırdan, Adana ilimizde daha çok meşhurdur. Adana'da kebabı ve şalgamı kadar yaygındır. Fakat bu ilimiz dışında pek bilinmeyen bir yiyecektir. Koyunun midesinden 4 bölümünden biri olan şırdanın temizlenip içine baharatlı pirinç doldurulup dikilip pişirilmesiyle hazırlanır. Şekil olarak biraz sıra dışıdır. Yenirken üzerine pul biber ve kimyon serpilir. Şırdancılık Adana'da neredeyse başlı başına bir sektördür. Adana'da kesilen koyunların ihtiyacı karşılamadığı için başka şehirlerden bu ilimize çiğ şırdan getirtilmektedir. Kış ya da yaz olmamak üzere her mevsim tüketilmektedir, bu ilimizde hemen hemen her köşebaşında bir şırdancı vardır.

Şırdan Dolması İçin Malzemeler
 • 4 adet şırdan 
 • 3 su bardağı pirinç
 • 1 yemek kaşığı biber salçası
 • 3 adet soğan
 • 2 çay kaşığı kırmızı pul biber
 • 2 çay kaşığı kimyon
 • 2 çay kaşığı karabiber
 • 2 çay kaşığı tuz
Şırdan Dolması Tarifi

İçi temizlenmiş şırdanların her iki yüzünü ilk önce soğuk suyla, sonra sıcak suyla içinize sinecek biçimde yıkayın. İyice temizlendiğine inandığınız şırdanı bir kaç saat tuzlu ve limonlu suda bekletin ve yeniden yıkayın. Soğanları küçük küçük doğrayın. Pirinç ve diğer malzemeler ekleyerek karıştırın.
Malzemeleri, şırdanlara el yordamıyla doldurun. Bütün şırdanlar doldurulduktan sonra tencereye yerleştirin. 1-2 saat kadar pişirin, üzerine arzu edilen miktarda kimyon dökerek servis edin. Afiyet olsun.

]]>
Dolma Kalori https://www.dolma.gen.tr/dolma-kalori.html Fri, 19 Oct 2018 15:45:11 +0000 Dolma kalori, ev hanımlarının yaptığı lezzetli yemeklerin zeytin yağlı, etli dolmalar Türk mutfaklarının kültürünü anlatan yemek çeşitleridir. Dolma bilindiği gibi her ilin farklı kültürüne göre yapılır, dolma denilinc Dolma kalori, ev hanımlarının yaptığı lezzetli yemeklerin zeytin yağlı, etli dolmalar Türk mutfaklarının kültürünü anlatan yemek çeşitleridir. Dolma bilindiği gibi her ilin farklı kültürüne göre yapılır, dolma denilince akla her türlü sebzeden yapılabilir iştahları kabartan bu yemek türü patlıcan, biber, soğan, kabak, patates olarak bol çeşitli yapılması mümkündür. Bir çok ev hanımının yaptığı dolma kimine göre etli, kimine göre etsiz, sebzeli yada tercihe göre nasıl sevilerek tüketiliyorsa öyle yapılır. Dolma kalori tadı ne kadar güzelse bir o kadar kalorisi de yüksektir. Kıymalı yapılan dolma türleri zeytinyağlı yapılana göre daha az kalorisi vardır. Tabii ki yerken düşünemiyorsunuz, aç olarak yenilen yemeklerin kalorileri ikinci plana kalıyor.

1 Adet zeytinyağlı biber dolma 138 kaloridir. Sofraya aç oturan kişinin kaç adet yiyeceği bilinmemektedir. 3 Adet zeytinyağlı biber dolma 138 kaloriden 414 kalori yapar. Bunun hesabını siz yapın otomatik olarak kilo demektir. Vücudumuzun tabii ki bir çok besine ihtiyacı vardır, fakat çok sevilerek yenilen dolma kalorisine dikkat etmelisiniz. 

1 Adet kıymalı biber dolma 272 kaloridir. Kıymayla yapılan dolma kalori zeytinyağını ikiye katlamaktadır. Ayrıca 1 Adet etli yapılan patlıcan dolma kalori 196 kaloridir. Yapılan 1 Adet patlıcan zeytinyağlı dolma 184 kalori olarak bilinir. 1 Adet zeytinyağlı kabak 174 kalori değerinde olurken 1 adet etli yapılan kabak 218 kaloridir. Bu durumda etli yada kıymalı yapılan dolma kalorisi oldukça yüksektir. Sağlıklı bir yaşam için yiyeceklerin kalori değerleri oldukça önemlidir.

Dolma kalori alınırken ne kadar tüketilmelidir: bilindiği gibi dolma kalori tercih edilirken zeytin yağlı yapılarak tüketilmesi düşük kalori alınması demektir. Sağlığımızı korumak için dolmayı tercih edeceğiniz miktarda az tüketilerek yenilmelidir. Tüketeceğiniz miktarı gün içinde başka yüksek kalori almama kaydıyla yenmesi mümkündür. Dolma kalori alınırken sebzeli ve zeytinyağlı tercih edilmelidir. Alacağınız kaloriler sağlığınızı kötü etkileyebilir. Dolma kalori tüketilirken 3 adat zeytinyağlı yanına bol salatayla tüketilmelidir. Türk mutfaklarının geleneksel yemeği olan dolma bir çok kişinin yok diyemeyeceği bir yemektir. Birçok kişi dolma yerken kilo yapıp yapmayacağını düşünür. Kalori değeri düşürülerek yapılabilir, dolma yapılırken pirinç yerine bulgur konulabilir. Bu dolmanın kalorisini düşürecektir, ayrıca etli, yada kıymalı yerine bol yeşillikli ve zeytinyağlı yapılan dolmanın kalorisini iyice düşürerek tüketebilirsiniz. Bu son derece sağlıklı dolma olacak ve kalori sorununu kaldırmış olursunuz. Sağlıklı beslenme dolma kaloride kişiler tercihe göre bol sebzeli yapabilir.
]]>
Dolma Yemeği https://www.dolma.gen.tr/dolma-yemegi.html Fri, 19 Oct 2018 19:29:21 +0000 Dolma Yemeği, Önemli bir yemek çeşididir. Hemen hemen her yörede yapılan bir yemektir. Çoğunlukla her sebzeden yapılabilir, herkes kendi ağız tadına göre sebze çeşidini de seçebilir. Herkesin severek yediği bu yemek yazı Dolma Yemeği, Önemli bir yemek çeşididir. Hemen hemen her yörede yapılan bir yemektir. Çoğunlukla her sebzeden yapılabilir, herkes kendi ağız tadına göre sebze çeşidini de seçebilir. Herkesin severek yediği bu yemek yazın bol olan sebzelerden, kışında bu lezzetli dolma yemeğini yiyebilmek için yazın bol olan sebzelerin kurutmasından yapılabilir.

Hazırlanması çok pratik olan dolma yemeği, bir yerden eve geç mi kaldınız ve çok da basit yemek istemiyorsunuz işte tam size göre dolma yemeği. Hazırlanması çok kolay olan bu yemek lezzet konusunda da bir numara. Evdekilerin sevdiği sebze çeşidine göre de ayrı ayrı da sebzeden yapılabilir. Çocuğunuz kabak dolması seviyorsa ona kabak dolması yapın, eşiniz patlıcan dolması seviyorsa ona da patlıcan dolması yapın. Böylelikle herkesin de sevdiği yemeği yapmış olursunuz. Dolma yemeğinin bu alternatifinin olması çok güzel. Benim severek yaptığım ve yediğim bir yemek dolma yemeği. Birçok çeşit sebzeden yapılmasının bir diğer güzel yanı ise farklı farklı vitamin almaktır. Hepsinin farklı besleyici özelliği bulunmaktadır. Bir yemekle bunların hepsinden faydalanabilirsiniz. Çok çeşidi olan sebzelerden size birkaç tanesi söyleyeyim. Biber, patlıcan, kabak, enginar, mumbar, ayva gibi çeşitlerden yapabilirsiniz. Bende size şimdi kabak dolma yemeği tarifini vereyim.

Kabak Dolma Yemeği İçin Malzemeler
 • 5 adet kabak
 • 1 tane büyük boy soğan
 • 1 tatlı kaşığı salça
 • 1.5 su bardağı pirinç
 • 1 avuç kıyılmış dere otu
 • 1 çay kaşığı tarçın
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • Tuz 1 çay bardağı zeytinyağı
Kabak Dolma Yemeği Hazırlanışı

Soğanları yemeklik doğrayıp zeytinyağında kavurun. Salçayı koyup iyice kavurun. Domatesi rendeleyip soğanlara ekleyin ve 2-3 dakika kavurun. Pirinçleri ekleyip çok az kavurun. Dere otu, tuz, tarçın ve karabiberi ekleyip karıştırın. 2 su bardağı su ekleyip suyunu çekene kadar kısık ateşte karıştırın. Kabakları ikiye ayırıp içlerine oyun. İçlerine yaptığımız harç koyun. Derin bir tencereye 2 su bardağı çok az tuz ve rendelediğimiz diğer domatesi koyup dolmaları içine oturtun. Kısık ateşte kabaklar yumuşayana kadar pişirin. Afiyet olsun.

]]>
Garnitürlü Enginar Dolması https://www.dolma.gen.tr/garniturlu-enginar-dolmasi.html Sat, 20 Oct 2018 07:14:48 +0000 Garnitürlü Enginar Dolması, zeytinyağlı olması bol sebze içermesinden dolayı sağlıklı bir yemektir.  Enginar eskilerde soylular ve zenginler tarafından kullanılan bir besin maddesi iken fiyatı pahalı da olsa artık günümüzd Garnitürlü Enginar Dolması, zeytinyağlı olması bol sebze içermesinden dolayı sağlıklı bir yemektir.  Enginar eskilerde soylular ve zenginler tarafından kullanılan bir besin maddesi iken fiyatı pahalı da olsa artık günümüzde bir çok insan tarafından sevilerek kullanılabilir. Yaprakları da dahil olmak üzere tüketilebilen bir bitki olan enginar sindirime yardımcı olması ve karaciğeri temizleme özelliği ile tam bir vitamin ve mineral deposudur. Çiğ olarak da tüketilebilen bitki aşağıda tarifi verildiği şekli ile de severek tüketilebilir.

Garnitürlü enginar dolması için Malzemeler

Enginar için
 • 4 tane büyük boy enginar
 • 1 yemek kaşığı un
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • Yarım limon suyu
 • Tuz
 • 2 tane kesme şeker 
 • Üzerine geçecek kadar su
Garnitür için
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 orta boy soğan
 • 1 diş sarımsak
 • 1 tane küçük boy havuç
 • 1 tane küçük boy patates
 • 1 çay bardağı bezelye
 • Tuz
Süslemek için  
 • İnce kıyılmış dereotu
 • Limon suyu
Garnitürlü Enginar Dolması Yapılışı

Önce enginarları pişirmek için tencereye dizin, başka bir kapta unu, şekeri, tuzu, zeytinyağını, limon suyunu ve suyu iyice karıştırıp enginarların üstüne dökün. Öncelikle orta ateşte kaynamaya başlayana kadar daha sonra da kısık ateşte pişmeye bırakın. Enginarlar yumuşayana kadar kaynatın. Ayrı bir tencerede soğan ve sarımsağı zeytinyağını ekleyerek kavurun. Kavrulan soğan ve sarımsakların üzerine tavla zarı büyüklüğünde doğradığınız patates ve havucu ekleyin, bezelyeyi de ekleyip tuzunu koyun. Tencerenin kapağını kapatın ve sebzeler yumuşayıncaya kadar pişirmeye devam edin. Yeterli derecede pişen enginarların üzerine pişen garnitürden bolca ekleyin ve enginarın içinde piştiği sudan kaşık yardımı ile üzerlerine gezdirin. Limon suyunu enginarların üstüne gezdirin ve 10 dakika kadar birlikte pişirip ocaktan alın. Tencerenin içinde soğumaya bırakın. Servis yapmadan önce üzerine kıyılmış dereotu koyarak servis edin. Enginarları pişirmeden önce kararmamasını sağlamak için limonlu suda bekletmelisiniz. Afiyet olsun

]]>
Kabak Dolması Kaç Kalori https://www.dolma.gen.tr/kabak-dolmasi-kac-kalori.html Sat, 20 Oct 2018 16:00:23 +0000 Kabak dolması kaç kalori;  Kabak, potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum, sodyum, demir içerir. Yüksek lif içeriğinden dolayı özellikle diyet yapanlar ve bağırsak sorunu yaşayan insanların mutlaka tüketmesi gereken bir sebzed Kabak dolması kaç kalori;  Kabak, potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum, sodyum, demir içerir. Yüksek lif içeriğinden dolayı özellikle diyet yapanlar ve bağırsak sorunu yaşayan insanların mutlaka tüketmesi gereken bir sebzedir.  Çocuk ve gençlerin gelişimi içinde önemli bir yere sahiptir.

Kabak dolması kaç kalori (zeytinyağlı); orta boy bir porsiyon içindeki yani 210 gramdaki kalori 146 dır. 100 gramdaki kalori ise 69 kaloridir. Kabak dolması ister kıymalı olsun isterse zeytinyağlı oldukça besleyici ve vitaminli bir yemektir. Kabak dolmasının kalorisi de içine koyduğumuz malzemelere bağlıdır. Örneğin zeytinyağlı kabak dolması C vitamini ve B6 vitamini açısından oldukça zengindir. Örneğin 2 adet zeytinyağlı kabak dolması iki dilim ekmek ve tatlı kaşığı zeytinyağı tüketmek ile aynı değerdedir.
 • Karbonhidrat(g) 25.50
 • Protein(g) 4.5
 • Yağ(g) 215
 • Lif(g) 3.00
 • Kolesterol(mg) 0
 • Sodyum(mg) 72
 • Potasyum(mg) 440
 • Kalsiyum(mg) 60
 • Vitamin A(mg) 125
 • Vitamin C(mg) 37
 • Demir(mg) 2.60
Kabak dolması kaç kalori (kıymalı);  

Kıymalı kabak dolması ise protein ve lif açısından zengin bir besindir. Bu grubu vitaminleri, demir, potasyum, folik asit ve fosfor açısından da oldukça zengindir. Bir orta boy kıymalı kabak dolmasında ki kalori, 100 gramda 67 kalori, orta boy bir porsiyonda ise 234 kalori bulunmaktadır.
 • Karbonhidrat (g) 18
 • Yağ(g) 12
 • Lif(g) 4
 • Protein(g) 13
 • Kolesterol(mg) 39
 • Sodyum(mg) 390
 • Potasyum(mg) 808
 • Kalsiyum(mg) 98
 • Vitamin A (mg) 250
 • Vitamin C (mg) 52
 • Demir(mg) 4.70 
]]>
Etli Beyaz Lahana Dolması https://www.dolma.gen.tr/etli-beyaz-lahana-dolmasi.html Sun, 21 Oct 2018 01:22:24 +0000 Etli Beyaz Lahana Dolması; Aslında lahana dolması olarak geçse de genelde lahana sarması olarak bilinmektedir. Sarma; Yaprak sarması ya da Yaprak dolması, bulgur ya da pirinç başta olmak üzere çeşitli iç malzemelerin, genellikle Etli Beyaz Lahana Dolması; Aslında lahana dolması olarak geçse de genelde lahana sarması olarak bilinmektedir. Sarma; Yaprak sarması ya da Yaprak dolması, bulgur ya da pirinç başta olmak üzere çeşitli iç malzemelerin, genellikle beyaz lahana, karalahana, dut yaprağı, asma yaprağı ya da kiraz yaprağı sarılmasıyla yapılan bir yiyecek. Osmanlı mutfağı kökenli olup, sarma kültürünü Osmanlı İmparatorluğu ulaştığı toprakların hemen hemen her yerine götürmüştür. Zeytinyağlı sarma ya da kıymalı sarma şeklinde farklı çeşitleri vardır.

Etli beyaz lahana dolması Türk mutfağının en zahmetli ve lezzet bakımından hatırı sayılır özel bir yemeğidir. Oldukça emek isteyen, hazırlanması ne kadar uğraştırsa da yenmesi bir o kadar lezzetli olan bir yemektir. Yörelere göre değişiklik gösterse de genelde zeytinyağlı ve etli olmak üzere iki çeşidi yapılmaktadır. Bunların bir çeşidi olana etli beyaz lahana dolması tarifini aşağıda bulabilirsiniz.

Etli Beyaz Lahana Dolması İçin Malzemeler;
 • 1 adet beyaz lahana
 • 300 gr. kıyma
 • Zeytinyağı
 • 2 adet orta boy kuru soğan
 • 1/2 su bardağı pirinç
 • 1,5 yemek kaşığı salça
 • Damak tadınıza göre Karabiber, Kuru nane, Sumak, Tuz
Etli Beyaz Lahana Dolması Yapılışı; Yapraklar tek tek ayıklayın. Temizce yıkanan lahana yapraklarını kaynar suda 5-10 dakika haşlayın. Haşlanan yapraklar süzülmesi ve soğuması için bir süzgece alın. Diğer yandan sarmanın iç harcını hazırlamak için kıymayı, küçük küçük doğradığımız soğanı, ayıkladığımız ve yıkadığımız pirinci, tuzu, biberi, kuru naneyi, sumak ve 1 yemek kaşığı salçayı bir kapta iyice karıştırıp yoğuralım. Lahana yapraklarındaki sert ve damarları olan yerleri çıkaralım (ayıklana bu kısımları tencerenin dibine koyup, sarmaları bunların üzerine dize bilirsiniz) Yapraklardan avuç içi büyüklüğünde parçalar alın ve uç kısmına sarma iç harcından koyun ve sarın. Lahana yaprakları bitene kadar aynı işlemi yapın. Yaprakların damar kısımları ile dibi kaplanan tencereye dolmaları dizin. Hepsini dizdikten sonra yarım kaşık salçaya az miktarda su ilave edip bulamaç haline getirin, zeytinyağı ile birlikte etli beyaz lahana dolmasının üzerine gezdirerek dökün. Tencerede etli beyaz lahana dolmasının üstüne gelecek şekilde bir tabak oturtun ve yarısına gelecek kadar su ilave edip kısık ateşte pişmeye bırakın.
Afiyet olsun.

]]>
Zeytinyağlı Kuru Biber Dolması https://www.dolma.gen.tr/zeytinyagli-kuru-biber-dolmasi.html Sun, 21 Oct 2018 02:50:08 +0000 Zeytinyağlı Kuru Biber Dolması, Dolma, Türk mutfağında önemli bir yeri olan yemek çeşidinden biridir. Türk mutfağının, hemen her yöresinde yapılan yemekler arasındadır. Eskiden beri yazın bol olan yiyecekler, dolmalık Zeytinyağlı Kuru Biber Dolması, Dolma, Türk mutfağında önemli bir yeri olan yemek çeşidinden biridir. Türk mutfağının, hemen her yöresinde yapılan yemekler arasındadır. Eskiden beri yazın bol olan yiyecekler, dolmalık olarak kışın tüketilmek üzere kurtulurlardı. Günümüzde de bu yöntem hala kullanılmaktadır. Türk mutfağında en çok tercih edileni ise kurutulmuş biberdir. Bunun yanında her sebzeden, meyveden sakatattan ve hatta deniz ürünlerinden dolma yapılmaktadır. Zira dolma sadece bir sebze yemeği değil. Türk mutfağında deniz ürünlerinin (midye dolma ve kalamar dolma) ve balıkların (uskumru dolma), hatta sakatatın (mumbar) dolması da yapılmaktadır. Örnek; Ayva, Evelik, Kabak ve Kabak çiçeği dolması, Kalamar, Kara lahana, Midye ve Mumbar dolması gibi. 

Zeytinyağlı Kuru Biber Dolması İçin Malzemeler
 • 15 adet dolmalık kurutulmuş biber
 • 2 adet kuru soğan
 • 1 diş sarımsak
 • 1 limonun suyu
 • 1 yemek kaşığı biber salçası
 • 1 yemek kaşığı domates salçası
 • 2 su bardağı pirinç
 • 1 yemek kaşığı toz şeker
 • 1 çay bardağı zeytinyağı
 • Reyhan, karabiber, kırmızıbiber, tuz
 • Yeterince sıcak su
Zeytinyağlı Kuru Biber Dolması Tarifi; Biberleri kaynar suda işlem görecek şekilde kaynatın (en fazla 5 dakika). Zeytinyağlı kuru biber dolmasının içini hazırlamak için, önce zeytin-yağında kıyılmış soğanı ve sarımsağı hafifçe kavurun, salçayı ilave edip iyice karıştırın. Yıkanmış pirinci de bu karışımın içine koyup hafifçe kavurun. İki bardak sıcak suyu, baharatları ve şekeri ilave edip suyu çekene kadar pişirin. İç harcını biberlerin içine bir parmak eksik olacak şekilde doldurun. Daha sonra tencereye yerleştirin ve yeteri miktarda tuz ekleyin, tencere içine dolmaların üzerine bir porselen tabak kapatın. Tabağın bir parmak altına gelecek şekilde kaynar su ilave edin. Su kaynamaya başlayınca ocak kısın. Kısık ateşte pişmesine yakın limon suyu ilave edip 10-15 dakika daha pişirin. Pişen zeytinyağlı kuru biber dolmasını ocaktan alarak servis edin. Afiyet olsun.
]]>
Lahana Dolması Kaç Kalori https://www.dolma.gen.tr/lahana-dolmasi-kac-kalori.html Mon, 22 Oct 2018 02:20:00 +0000 Lahana dolması kaç kalori, Karadeniz mutfağının vazgeçilmesi olan lahana başta dolması olmak üzere pek çok farklı şekilde tüketilir. Özellikle Karadeniz bölgesinde tüketilen lahananın faydaları say say bitmez. Karadenizl Lahana dolması kaç kalori, Karadeniz mutfağının vazgeçilmesi olan lahana başta dolması olmak üzere pek çok farklı şekilde tüketilir. Özellikle Karadeniz bölgesinde tüketilen lahananın faydaları say say bitmez. Karadenizlilerin zekiliklerinin kaynağı sanırsam bu. Lahananın besin değeri bakımından yüksek olduğu ve en azından haftada bir kez tüketilmesi gerektiği uzmanlar tarafından sürekli dile getiriliyor. 

Lahana dolması kaç kalori, yapılış şekli ve kullanılan malzemeye göre değişiklik gösterebilir. Size vereceğim etli lahana dolması tarifindeki bir dolma 1 dilim ekmek yani 37.6 kaloriye eş değerdir. Lahana dolmasının içindeki pirinç nedeniyle çok sık tercih edilmemelidir. Pirinç yerine bulgur kullanılırsa hem daha sağlıklı olur hem de kalori açısından daha düşük olur. Protein ve posa içeriği yüksek bir yemektir. Bir porsiyon lahana sarması 122 kaloridir. 

Bir porsiyon lahana sarması besin değeri 
 • Karbonhidrat 8.8
 • Protein 8.95
 • Yağ 5.4
 • Lif 2.8
 • Kolestrol 21.68
 • Sodyum 84.46
 • Potasyum 414.49
 • Kalsiyum 54.67
 • A vitamini 59.83
 • C vitamini 46.34
 • Demir 1.53 
 • Kalori 122

]]>
Oktay Usta Dolma Tarifleri https://www.dolma.gen.tr/oktay-usta-dolma-tarifleri.html Mon, 22 Oct 2018 08:11:08 +0000 Oktay usta dolma tarifleri: Türk mutfağının en özgün ve sevilen yemek gruplarının başında dolma gelir. Etli ya da zeytinyağlı Oktay ustanın  bir çok tarifi bulunmaktadır. Biber, kabak, patlıcan gibi bir çok sebze ile dolma ya Oktay usta dolma tarifleri: Türk mutfağının en özgün ve sevilen yemek gruplarının başında dolma gelir. Etli ya da zeytinyağlı Oktay ustanın  bir çok tarifi bulunmaktadır. Biber, kabak, patlıcan gibi bir çok sebze ile dolma yapılmaktadır. Dolma yapımında bazı püf noktalar vardır. Dolma yapımında kullanılan kabak, patlıcan, domates gibi sebzelerin kabukları soyulmaması gerekir. Dolmanın daha lezzetli olması için içine soğanını bol koyun. Maydanoz, dereotu ve taze nane gibi otlar dolmaya farklı lezzetler katar. Dolmaları doldururken pirinç ya da bulgur piştiğinde yer kalması için üstünde biraz boşluk bırakın. 

Oktay ustanın Antep usulü kuru dolma tarifi için malzemeler: 
 • 25-30 tane kuru dolmalık biber, patlıcan, kabak
 • 1 su bardağı pirinç
 • 1 su bardağı bulgur
 • 4 tane orta boy soğan
 • 1 tane iri domates
 • 1 yemek kaşığı biber salçası
 • 1 çay bardağı zeytinyağı
 • Yarım çay bardağı nar ekşisi
 • Karabiber
 • Pul biber
 • Reyhan
 • Nane
 • Maydanoz
 • Tuz
Pişirme sosu için:
 • Yarım çay bardağı nar ekşisi
 • Yarım çay bardağı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı domates salçası
Oktay ustanın Antep usulü kuru dolma tarifi  yapılışı: 

İlk olarak geniş bir tencerede suyu kaynatın ve kuru dolmalık malzemeleri haşlayarak yumuşak olmasını sağlayın. Başka bir tencerenin içerisine iç malzemesini hazırlarken bulguru ve pirinci koyun. Üzerine maydanozu, soğanı, domatesi küçük küçük doğrayarak ilave edin. Ardından zeytinyağını, nar ekşisini ve salçayı koyup baharatları ilave edin. Kısık ateşte 5-10  dakika 1 su bardağı su ekleyerek pişirin. Haşlanan kuru malzemeleri iç harç ile doldurun. Derin bir tencerenin içerisine ağızları dik gelecek şekilde yerleştirin. Bir tavanın içine zeytinyağını kızdırın. Ardından domates salçasını hafif kavurarak nar ekşisini ilave edin. Sonrasında bu karışıma 1 bardak su ekleyin ve tuz ilave edin. Bu sosun bir bölümünü dolma tenceresine dökün. Dolma tenceresi kaynamaya başladıktan sonra altını kısın ve suyu azaldıkça pişirme sosundan ekleyerek dolmalarınızı pişirin.

Oktay ustanın kıymalı kabak dolma tarifi için malzemeler: 
 • 1 kg dolmalık kabak
 • 300 gram kıyma
 • 1 su bardağı pirinç
 • 2 adet domates
 • 2 tatlı kaşığı salça
 • 1 çorba kaşığı tereyağı
 • Yarım çay bardağı sıvı yağ
 • Karabiber
 • Nane
 • Tuz
Oktay ustanın kıymalı kabak dolma tarifinin yapılışı: 

İlk olarak kabakları ortadan kesip içini oyun. Geniş bir kabın içerisine kıyma, pirinç, nane, küçük küçük doğranmış domates, salça, sıvı yağ, karabiber ve tuzu iyice karıştırın. Hazırlanan harcı kabakların içine bir parmak eksik olacak şekilde doldurun. 1 su bardağı su ile 1 tatlı kaşığı salçayı karıştırın ve dolmanın üzerine dökün. Kabakları biraz geçecek şekilde sıcak su koyun. Orta ateşte yaklaşık 25-30 dakika pişirin.
]]>
Biber Dolması Turşusu https://www.dolma.gen.tr/biber-dolmasi-tursusu.html Mon, 22 Oct 2018 09:31:11 +0000 Biber Dolması Turşusu; Diğer turşularımızdan biraz farklı olan biber dolması turşumuzun içini bildiğimiz dolmaya benzer dolduruyoruz:) Dolma yaparken içine bulgurlu harç koyuyoruz. Bunda ise sebzeli yani domates, biber ve sarımsa Biber Dolması Turşusu; Diğer turşularımızdan biraz farklı olan biber dolması turşumuzun içini bildiğimiz dolmaya benzer dolduruyoruz:) Dolma yaparken içine bulgurlu harç koyuyoruz. Bunda ise sebzeli yani domates, biber ve sarımsaklı bir harç hazırlayıp dolduracağız. Çok farklı bir lezzete sahip olan bu tarifime denedikten sonra doyamayacaksınız. Buna garanti veriyorum:) Şimdi dilerseniz ben tarifimi vermeye başlayayım. Hadi kolay gelsin.

Biber Dolması Turşusu Malzemeler;
 • 2 kilo dolma biber (küçüklerinden)
 • 5 adet taze domates
 • 2 adet kırmızı biber
 • 3 veya 4 adet yeşil biber
 • 1 avuç kırmızı süs biberi (yeşilde olur)
 • 1 kase soyulmuş sarımsak
 • 3 su bardağı sirke
 • 1 yemek kaşığı tuz
 • 1 yemek kaşığı limon tuzu
Biber Dolması Turşusu Yapılışı;

Tarifimize başlamak için öncelikle mevsiminde pazardan aldığımız dolma biberlerin saplarını temizleyip güzelce yıkayalım. Yıkadıktan sonra bir kenarda bekletelim. Diğer bir  yandan domatesleri ve biberleri de iyice yıkayıp, salata yapar gibi doğrayalım. Doğradığımız bu sebzenin içine bir su bardağı sirke, yarımşar yemek kaşığı tuz ve limon tuzu ekleyelim. Ardından sarımsakların yarısını incecik kıyalım ve bunu da bu sebzelerin içine ekleyip, hepsini birden harmanlayalım. İçine doldurmak için hazırladığımız bu sebzeli harcı elimizle tek tek dolma biberlerinin içine, dolduralım ve bir tepsiye dizelim. Bütün dolma biberlere aynı işlemi yapıp bitince, kalan iç harcın suyunu bir süzekten geçirelim. Bu suyun içine tekrar kalan tuzu, limon tuzunu, sirkeyi ve bidona göre biraz da su ilave ederek turşumuzun suyunu da hazırlamış olalım. Bütün bu işlemlerden sonra dolma biberleri ağızları yukarı bakacak şekilde turşu bidonumuza güzelce dizelim. Aralarına kalan sarımsaklarımı da serpiştirelim ve en son olarak hazırladığımız suyu en üstünden döküp turşu yapalım. Işlemimiz bitmiştir. Bidonumuzun etrafına dökülen sular için mutlaka bidonumuzun dışını yıkayarak temizleyelim. Biber dolması turşumuzu serin ve karanlık yerde muhafaza edelim. Diğer turşular gibi 15-20 gün sonra hazır olacaktır. Afiyet olsun.

]]>
Kavun Dolması https://www.dolma.gen.tr/kavun-dolmasi.html Mon, 22 Oct 2018 15:59:36 +0000 Kavun Dolması, Lezzeti ile olduğu kadar sunum şekliyle de göz dolduran kavun dolması, birçok kişi tarafından pek fazla bilinmez. Bazı kişilerin ise ilk defa duyduğuna eminim. Çünkü bu lezzetli tarif Türk mutfağında sık rastl Kavun Dolması, Lezzeti ile olduğu kadar sunum şekliyle de göz dolduran kavun dolması, birçok kişi tarafından pek fazla bilinmez. Bazı kişilerin ise ilk defa duyduğuna eminim. Çünkü bu lezzetli tarif Türk mutfağında sık rastlanan bir yemek çeşidi değildir. Ancak Osmanlı saray mutfağında oldukça büyük öneme sahip olan kavun dolması, birçok padişah tarafından severek tüketilmiş bir dolma türüdür. Tatlı ve tuzlunun bir arada kullanıldığı farklı bir damak tadında olan kavun dolması, birçok baharatlarla zenginleştirilerek yapıldığında ortaya inanılmaz bir lezzete sahip şahane bir dolma tarifi çıkıyor. Farklı lezzetler arayanlar için iyi bir seçenek olacak kavun dolması tarifini sizler için paylaştım. Denediğinizde gerçekten lezzetine hayran kalacaksınız.

Kavun dolması malzemeleri: 
 • 1 adet kokulu kavun 
 • 400 gram kuzu kuşbaşı 
 • 1 adet kuru soğan 
 • 2 çorba kaşığı zeytinyağı 
 • 1 çorba kaşığı tereyağ
 • 1 çay bardağı baldo pirinç 
 • 1 fincan dolusu şam fıstığı içi
 • 1 fincan dolusu badem 
 • 1 çorba kaşığı kuş üzümü 
 • 1 demet dereotu 
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 çay kaşığı biberiye
 • 1 çay kaşığı karabiber
Kavun dolması yapılışı:
Öncelikle kokulu kavun iyice yıkayın ve sap kısmından kapak şeklinde kesin. Kavunun içini ve çekirdeklerini temizledikten sonra içini doldurulacak şekilde biraz oyun. Kabuğunun kolay soyulması için bademlerin üzerine biraz su ekleyip beklemeye bırakın. Ardından pirinci iyice yıkadıktan sonra üzerine bir çay bardağı su ve biraz tuz ilave edip yaklaşık 5 dakika kadar haşlayın. Ayrı bir tavanın içerisine zeytinyağı ve tereyağını ekleyip ince ince doğramış olduğunuz kuru soğanı ilave ettikten sonra soğanlar hafif pembeleşinceye kadar kavurun ve içerisine kuzu kuşbaşını da ilave edip ocağın altını kısın. Kısık ateşte etleriniz kavrulurken bu arada suda bekleyen bademlerin kabuğunu soyun. Şam fıstığı içi ve kuş üzümünü kabuğu soyulmuş bademlerle beraber kavrulan etlerin içerisine ilave edip son olarak haşlanan pirinç ve dolma iç malzemesininin baharatlarını da ilave edip iyice karıştırdıktan sonra ocağın altını kapatın. Kavun dolmasının iç malzemeleri biraz soğuduktan sonra içini oyduğunuz kavunun içerisine doldurun ve kavunun sap kısmından kesmiş olduğunuz kapağı üzerine kapatarak bir fırın tepsisinin içerisinde yerleştirin. Fırın tepsisini 200 derecelik önceden ısıtılmış fırına sürerek yaklaşık yarım saat kadar pişirdikten sonra sıcak olarak servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.
]]>
Et Dolması https://www.dolma.gen.tr/et-dolmasi.html Tue, 23 Oct 2018 01:42:34 +0000 Et dolması Tokat yöresine ait geleneksel lezzetlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Kıymalı bir yaprak sarması olarak da adlandırabileceğimiz bu dolmayı yapabilmek için salamura edilmiş üzüm yaprağı kullanılmaktadır Et dolması Tokat yöresine ait geleneksel lezzetlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Kıymalı bir yaprak sarması olarak da adlandırabileceğimiz bu dolmayı yapabilmek için salamura edilmiş üzüm yaprağı kullanılmaktadır. Bu yaprakların tuzlu olup olmamasına dikkat edilmesi yemeğin tadının yerinde olabilmesi için büyük bir önem taşımaktadır. Bu bakımdan tarifimize uygun olarak yemeğinizi yapmanız sizin için çok daha doğru olacaktır.

Et Dolması Malzemeleri
 • 2 adet büyük soğan
 • 2 su bardağı kısırlık bulgur
 • 300 gram yarım yağlı kıyma
 • 2 çorba kaşığı domates salçası
 • 1/2 demet maydanoz
 • 1 adet büyük domates
 • 1 çay bardağı sıvı yağ
 • 1 tatlı kaşığı karabiber
 • 1 tatlı kaşığı pul biber
 • Yaprağın tuzuna göre tuz
 • Salamura yaprak
 • 1 çorba kaşığı domates salçası (Pişirirken kullanılacak)
 • Su
Et Dolması Hazırlanışı

İlk olarak salamura yaprakların tuzunu kontrol ediyoruz. Tuzu yeterli ise bir kez sıcak su içerisinde bekleterek fazla tuzdan ayırıyoruz. Ancak eğer tuzu yeterli değilse suyun içine tuz da eklemeyi ihmal etmemelisiniz. Böylece yaprağın aşırı tuzlu ya da tuzsuz olmasının önüne geçerek tamamen lezzetli bir et dolması hazırlayabilmeniz mümkün olacaktır. Yaprağınızı hazırladıktan sonra artık dolma için iç harcınızı hazırlamanın zamanı gelmiş demektir.

İç harcımız için bulguru bir kabın içine alıyoruz ve içine bulgurun üzerine çıkacak kadar soğuk su ekliyoruz. Yarım saat bulguru suyun içinde beklettikten sonra içerisine incecik doğradığımız soğanları, salçayı, kıymayı, incecik kıyılmış maydanozu, rendelediğimiz domatesi, baharatları, tuzu ve sıvı yağı ekliyoruz. Tüm malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra iç harcımızı kullanarak yapraklarımızı sarıyoruz. Tenceremize aldığımız sarmaların üzerine ılık su içerisinde eritmiş olduğumuz 1 çorba kaşığı domates salçasını da ekliyoruz. 

Suyun dolmalarımızın biraz üzerine çıkmasına dikkat ediyoruz. Et dolması pişerken dağılmasınlar istiyorsanız üzerine bir tabak koymanız faydalı olacaktır. Yaprağınız yumuşaksa sarmalarınızın pişmesi için yarım saat yeterli olacaktır. Ancak yapraklarınız sertse bu durumda daha fazla pişirmek zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca dikkat etmeniz gereken bir diğer hususda yapraklarınız büyükse sararken ikiye bölmenizinde faydası olacağından emin olabilirsiniz. Sarmalar pişince hafif ılıdıktan sonra servis edebilirsiniz.
]]>
Soğan Dolması https://www.dolma.gen.tr/sogan-dolmasi.html Tue, 23 Oct 2018 10:11:34 +0000 Soğan dolması, soğan herşeyi ile faydalı bir sebzedir. Yemeklerin olmazsa olmazlarından da biri. Biz de lezzetli soğan dolmasının tarifini, yapılışını anlatıcaz. Soğan dolması soframıza farklılık ve lezzet katıcak. Mi Soğan dolması, soğan herşeyi ile faydalı bir sebzedir. Yemeklerin olmazsa olmazlarından da biri. Biz de lezzetli soğan dolmasının tarifini, yapılışını anlatıcaz. Soğan dolması soframıza farklılık ve lezzet katıcak. Misafirlerimize yeni bir yemek tattırmış olucaz. Farklı ve sağlıklı yemeklerden biri de soğan dolması. Hem yapılış açısından da oldukça basit ve maliyetsiz. Soğan yemeklerin zaten olmazsa olmazı ama bu yemeğimiz de vazgeçilmezimiz olucak. Soğanın antibiyotik tedavisi için kullanıldığını da unutmamak gerekir. Soğan dolması hep sağlık açısından oldukça faydalı hem de lezzet olarak iyi bir seçim. Biliyoruz ki soğanın hem antibiyotik özelliği var hem de lohusalı kadınlarda süt yapıcı özelliği var. Soğan dolmasında dikkat etmeniz gereken püf noktalarda yemeğinizi daha lezzetli yapacaktır. Soğanları fazla haşlamamaya, baharatları kararında kullanmanız bu püf noktalardan bir kaçı. Pratik yemek tarifleri özel bir yere sahip olan soğan dolması şu şekilde yapılır;

Soğan dolması için malzemeler;
 • 7 soğan
 • 150 gram kıyma
 • 1 soğan
 • 1 çay bardağı pirinç
 • Tuz
 • Karabiber
 • Kimyon
 • 1 tatlı kaşığı domates salçası
 • 1.5 su bardağı su
 • Yarım çay bardağı ayçiçek yağı
 • 1 tatlı kaşığı biber salçası
Soğan dolmasının yapılışı;

Soğan kabuklarını doğrayıp boylamasına orta kısımlarına kadar kesin ve bir tencereye alıp üstüne kadar su koyun. Orta ateşte soğanlar yumuşayıncaya kadar pişirin. Soğanları soğuk sudan geçirerek yaprak yaprak ayırıyoruz. Soğanı yemeklik doğrayıp kıymaya ekliyoruz. Domates salçası, pirinç, tuz, karabiber, kimyon, 2 yemek kaşığı yağ ekleyip karıştırıyoruz. Kıymalı harçtan bir miktar alıp soğan yapraklarının içine yerleştirip rulo şeklinde sarın. Tencereye dizin. Bir kasede biber salçası, su ve yağı karıştırıp dolmaların üzerine gezdirip, küçük bir tabak kapatın ve kısık ateşte kapağı kapalı olarak yumuşayıncaya kadar pişirin. 

Sıcak servis yapın.
]]>
Enginar Dolması https://www.dolma.gen.tr/enginar-dolmasi.html Tue, 23 Oct 2018 21:18:15 +0000 Enginar dolması, enginarın faydalarından dolayı sürekli tüketilmesi vücudumuzun sağlığı için son derece önemlidir. Geçmişe göre daha fazla tüketilen enginarın faydaları saymakla bitmez. İçerdiği vitaminler sebebiyle düze Enginar dolması, enginarın faydalarından dolayı sürekli tüketilmesi vücudumuzun sağlığı için son derece önemlidir. Geçmişe göre daha fazla tüketilen enginarın faydaları saymakla bitmez. İçerdiği vitaminler sebebiyle düzenli olarak tüketilmesi vücut için gerekli olan demir, potasyum, magnezyum, çinko gibi vitaminlerin vücuda alınmasına katkı sağlar. Ayrıca lifli bir bitki olması sebebiyle tüketilmesi bağırsakların hareket etmesinde son derece önemlidir. Özellikle kabızlık sıkıntısı çeken kişilerin haftada en az iki kere bu yemeği tüketmesi gerekir. Enginar bitkisinin çocuklara sevdirerek yedirmemiz onların da enginar alışkanlığı kazanması son derece önemlidir. Bu sebepten dolayı günü haftada en az bir kere enginar dolması veya enginarın herhangi bir yemeğinin yapılarak tüketilmesi sağlık açısından son derece önemlidir. Şimdi sizlerle enginar dolmasının tarifini paylaşalım. 

Enginar dolması için gerekli malzemeler
 • 4 adet enginar 
 • 2 su bardağı pirinç 
 • Bir tutam maydanoz 
 • Bir tutam nane 
 • Bir tutam taze soğan 
 • 1 tatlı kaşığı karabiber 
 • Bir tutam tuz 
 • 1 adet limon 
 • 1 çay bardağı zeytinyağı 
 • 1 adet kuru soğan
Enginar dolması yapımı

Enginar dolmasının yapmaya başlamadan önce içini hazırlayalım. Öncelikli olarak pirinçlerin içine taze soğan, nane, maydanozu  ince doğrayıp ilave edelim. Kuru soğanı da ince doğrayarak karışıma ilave edelim. Üzerine zeytinyağı, tuz ve karabiberi ilave edip karıştıralım. Sonrasında limon suyunu da ilave edip enginar dolmasının içini hazırlayalım.

Diğer taraftan derin bir kasenin içerisine su koyup limonun yarısını içerisine sıkalım. Sonrasında enginarın saplarını kesip altta kalan sert yaprakları temizleyerek bol su ile yıkayalım. Enginarın üst kısmı aynı olacak şekilde keselim. Daha sonra yaprakların arasını açarak birazcık gevşetelim. Enginar yapraklarının dip tarafında bulunan tüylü kısmın temizlenmesi için çay kaşığı kullanabiliriz. Enginarın yapraklarının arasını iyice temizledikten sonra limonlu suyun içerisine koyalım 10 dakika kadar limonlu suyun içerisinde bekletelim, karışımı göz kararı dörde bölerek enginarın dolmasını yapmaya başlayalım.

Öncelikli olarak enginarın orta kısımlarını pirinçle doldurup, sonra yaprakların arasını pirinç harcıyla doldurma işlemine devam edelim. Bütün enginarlara aynı işlemi uyguladıktan sonra derin bir tencerenin içerisine enginarları koyalım. Üzerine kalan zeytinyağını gezdirelim. Enginarların üst kısmına gelecek kadar üzerine sıcak su ilave edip, kısık ateşte pişirme işlemine başlayalım. Kısık ateşte yaklaşık olarak yarım saat pişirdikten; sonra enginarın pişip pişmediğini kontrol edelim. Enginar pişmişse servis tabağına alıp, servise hazır edelim. Enginar dolması servise hazırdır. 
Afiyet olsun.
]]>
Tavuklu Biber Dolması https://www.dolma.gen.tr/tavuklu-biber-dolmasi.html Wed, 24 Oct 2018 09:38:02 +0000 Tavuklu Biber Dolması, sık yapılması gereken yemekler arasında yer alır. Yapımı oldukça kolay olan bu tarifin sağlık açısından da tüketilmesi son derece önemlidir. İçerdiği tavuk ve pirinç sebebiyle son derece faydalı olan Tavuklu Biber Dolması, sık yapılması gereken yemekler arasında yer alır. Yapımı oldukça kolay olan bu tarifin sağlık açısından da tüketilmesi son derece önemlidir. İçerdiği tavuk ve pirinç sebebiyle son derece faydalı olan bu yemeğin yapılması ve çocuklara sevdirilmesi önemlidir. Hem sebze hem beyaz et sebebiyle sağlık deposudur. Vücudun gerekli vitamin ihtiyacının karşılanmasında faydalıdır. Hem özel misafirlere,hem aile bireylerine, hem de bayan oturmalarında yapılarak sevilerek tüketilen dolmalar arasında yer alır. Şimdi sizlerle tavuklu biber dolması yapımını paylaşalım. Öncelikle gerekli malzemeleri sıralayalım.

Tavuklu biber dolması için gerekli malzemeler
 • Bir kilo dolmalık yeşil biber 
 • Bir adet orta boy domates 
 • 1 adet büyük boy kuru soğan 
 • Bir parça tavuk göğsü 
 • 2 su bardağı pirinç 
 • Bir tutam maydanoz 
 • Bir tutam nane 
 • Bir tutam dereotu 
 • Bir çay kaşığı karabiber 
 • Bir tutam tuz 
 • 1 çay bardağı sıvı yağ 
 • 1 yemek kaşığı salça
Tavuklu biber dolması yapımı

Öncelikli olarak biberlerin saplarını temizleyin ve altlarından biri küçük delik açalım. Böylelikle biberin içerisine suyu daha kolay almasını sağlarız. 
Diğer taraftan biber dolması için iç harcı hazırlayalım. Tencerenin içerisine sıvı yağın yarısını koyup ocağın altını yakalım. Diğer taraftan tavuk göğsünü küçük küçük doğrayarak tencerenin içerisine ilave edip karıştıralım. Diğer yandan kuru soğanı soyup doğrayarak kavrulan tavuk göğsünün üzerine ilave edelim. Yaklaşık olarak 5 dakika soğanla tavuk göğsünü kavurduktan sonra ocaktan alalım. Diğer taraftan pirinçlerin içine, maydanoz, dereotu ve naneyi küçük doğrayarak karışıma ilave edelim. Baharatları, tuzu ve salçayı ilave edip iyice karıştıralım. Böylece dolma için iç harcı hazırlamış olalım.

Şimdi biberlerin üzerinde bir santim kadar boşluk kalacak şekilde hazırladığımız iç harçla dolduralım. Bastırmadan biberlerin doldurulması son derece önemlidir. Bastırılırsa biberlerin içerisine harç fazla gireceği için biberlerin içinin belirli bölümlerinin çiğ kalmasına neden olur. Bu sebepten üzerine bastırmadan bir santim kadar boşluk bırakarak dolduralım. Bütün biberleri doldurduktan sonra domatesi kapak olacak şekilde yapıp belirli dilimler halinde dilimleyerek biberlerin üzerine kapatalım. Teflon tencerenin içerisine doldurduğumuz biberleri dizip diğer taraftan kalan salça, tuz sıvı yağı bir kapta karıştırıp bir bardak su ile sulandırarak dolmalarının üzerine gezdirelim. Dolmaların üzerine gelecek kadar sıcak su ilave edip dolmaların üzerine bir tabak kapatıp, ocağın altını yakalım. Tencerenin ağzını kapatıp harlı ateşte kaynamaya başlayana kadar pişmesini sağlayalım. Kaynamaya başladığı zaman kısık ateşte yaklaşık olarak yarım saat pişirelim. Yarım saat sonra ocağın altını kapatıp, 10 dakika kadar dinlenmesi için bekleyelim. Dinlendikten sonra isteğe bağlı olarak yanında ayran, yoğurt ve salata gibi yiyecekler ile servise hazır edelim. Tavuklu biber dolması servise hazırdır.
Afiyet olsun.
]]>
Antep Dolması https://www.dolma.gen.tr/antep-dolmasi.html Wed, 24 Oct 2018 21:41:34 +0000 Antep Dolması, diğer adıyla kuru dolmanın yapımı sanıldığı kadar zor değildir lezzet yönünden de oldukça güzeldir. Antep dolmasının usulü ekşi olmasıdır. Bunun için nar ekşisi, limon suyu veya sumak ekşisi kullanabilir Antep Dolması, diğer adıyla kuru dolmanın yapımı sanıldığı kadar zor değildir lezzet yönünden de oldukça güzeldir. Antep dolmasının usulü ekşi olmasıdır. Bunun için nar ekşisi, limon suyu veya sumak ekşisi kullanabilirsiniz. Antep dolması yaparken dikkat etmeniz gereken nokta kuru malzemeyi çok haşlamamanız çünkü çok haşlanırsa dolmanız dağılır.

Antep Dolması Malzemeleri
 • Bir dizi kuru patlıcan
 • 200 gram dana kıyma
 • Bir adet kuru soğan
 • Beş diş sarımsak
 • Bir su bardağı pirinç
 • İki yemek kaşığı antep salçası
 • Bir yemek kaşığı nar ekşisi veya sumak ekşisi
 • Bir çay kaşığı karabiber ve pulbiber
 • Yarım çay bardağı zeytinyağı
 • Damak tadınıza göre tuz
Sosu için
 • Bir yemek kaşığı salça
 • Bir tatlı kaşığı sumak ekşisi
 • Bir çay kaşığı tuz
 • Beş yemek kaşığı zeytin yağı
 • Beş su bardağı sıcak su
Antep Dolması Yapılışı
Kuru patlıcanların ipini çıkarıp kaynamakta olan suyun içine atın  ve on dakika kadar haşlayın. Haşlanan patlıcanları suyun içinden çıkarıp soğuk suyun içine atın ve çok bekletmeden süzerek bir kenara alın. Dolmanın iç harcı için uygun bir karıştırma kabının içine yıkanmış ve süzülmüş pirinci, ince ince doğranmış kuru soğan ve sarımsağı, kıyma, antep salçasını ve damak tadınıza uygun baharat ve tuzunu, nar ekşisi veya sumak ekşisini ilave ederek eliniz ile iyice karıştırın ve haşlanmış patlıcanların içini hazır olan iç haç ile doldurun ama patlıcanları çok doldurmamaya özen gösterin çünkü dolmalar patlar. Daha sonra pişireceğiniz tencerenin içine sıralı olarak dizin. Şimdi sıra dolmanın sosunu hazırlamakta. Bunun için küçük bir tencerenin içine zeytin yağı, bir yemek kaşığı salçayı koyup kavurun. İçine sumak ekşisini ve sıcak suyu ilave ederek bir taşım kaynatın. Hazırlamış olduğunuz bu sosu dolmaların üzerine gezdirin ve dolmaların dağılmaması için bir tabak kapatın ve pişmeye bırakın. Yaklaşık olarak 40-50 dakika kadar pişen dolmalar servis etmeye hazır olacaktır. Deneyecek olanlara şimdiden afiyet olsun.
]]>
Fıstıklı Biber Dolması https://www.dolma.gen.tr/fistikli-biber-dolmasi.html Thu, 25 Oct 2018 13:57:49 +0000 Fıstıklı biber dolması; daha çok zeytinyağlılar içerisinde sayılabilecek bir lezzettir. Biber dolmasını sevmeyen yoktur diye düşünüyorum. Biber dolmasının yapımı çok kolaydır. Biber dolması annemin en klasik yemekler Fıstıklı biber dolması; daha çok zeytinyağlılar içerisinde sayılabilecek bir lezzettir. Biber dolmasını sevmeyen yoktur diye düşünüyorum. Biber dolmasının yapımı çok kolaydır. Biber dolması annemin en klasik yemekleri arasında yer alır. Annem pazara gittiğinde özellikle köylü pazarı kısmına uğrar ve dolmalık biberleri elleriyle tek tek seçmeyi tercih ederdi. Tabi biz ve eve gelen misafirlerde biber dolmalarının dibini görmeden masadan kalkmazlardı. Annem bize de hap nasihat etmiştir. Tek lokmalık dolma biber bulmak için tezgah tezgah gezme alışkanlığım bana annemden yadigardır. Gerçekten kuş gördüğü yuvayı yapıyormuş. Tavsiyeme uyup bu şekilde aldığınız dolmaları yemek yaparsanız asla pişman olmazsınız. İri biber dolması yerken kendimi sanki dolma değil de pilav yiyormuşum gibi bir hisse kapılıyorum. Küçükken genellikle biberlerini ayırıp içini yesem de zamanla tamamını yemeye alıştım. Bu yüzden yaz kış sürekli yapıyorum. Yaz mevsiminde aldığınız biberi yıkayıp kurutun ve bir gün dışarıda gazete üzerinde bekleterek derin dondurucu da saklarsanız kışın da canınız istediğinde pişirebilirsiniz. Şimdiden herkese kolay gelsin.

Fıstıklı biber dolması için gerekli malzemeler:
 • Yarım kilo dolmalık taze biber,
 • 1 adet büyük boy kuru soğan,
 • 1,5 su bardağı pilavlık pirinç,
 • 1,5 çay bardağı zeytin yağı,
 • 1 yemek kaşığı dolmalık fıstık,
 • 1 yarım çay kaşığı tarçın, 
 • 1,5 tatlı kaşığı toz şeker,
 • 1 adet büyük boy domates,
 • 1 tutam dereotu,
 • 1 tutam maydanoz,
 • Yeteri kadar tuz,
 • 1 çay kaşığı karabiber,
Hazırlanışı: Fıstıklı biber dolmasının yapımı çok kolaydır. Öncelikle dolmalık biberin kapakları açın ve yıkayıp suyunun akması için ters çevirerek bekletin. Biber dolmasının iç malzemesini çiğden yapmayı tercih ediyorum. Bunun için öncelikle pirinci ayıklayıp yıkayın. Derin bir kasenin içerisine boşaltın. Üzerine yemeklik olarak doğranan kuru soğanı ve yeşillikleri ilave edip karıştırın. Daha sonra dolmalık fıstık, tuz, toz şeker ve zeytin yağının ayrısı da dahil olmak üzere tüm baharatları da ekleyip güzelce karıştırın. Dolma biberinin iç malzemesi hazır. Yıkanan dolma biberlerinin içerisini bir tatlı kaşığı yardımıyla doldurun. Bu kısım çok nemlidir. Dolma biberinin yarısını biraz geçecek kadar harç doldurmanız yeterli olacaktır. Dolma biberlerinin tamamını doldurduktan sonra ağızlarını domates dilimleriyle kapatın. Daha sonra dolma biberlerini tencereye dizin. Üzerine zeytinyağı ve sıcak suyu da ekleyerek pişmesi için ocağa koyun. Su miktarının dolmaların üzerine gelmesi gerekir. Fıstıklı biber dolması yaklaşık yarım saat içerisinde pişmiş olur. Dolmalar piştiğinde iyice soğutarak servis etmeyi unutmayın. Şimdiden afiyet olsun.
]]>
Sütlü İncir Dolması https://www.dolma.gen.tr/sutlu-incir-dolmasi.html Fri, 26 Oct 2018 00:17:24 +0000 Sütlü İncir Dolması, alışa gelmiş tatlıların dışında farklı bir lezzettir. Genellikle ege yöresinde sık sık tüketilmekte. Sütlü incir tatlısı oldukça hafif bir o kadar lezzetli ve sağlı bir tatlı çeşidi olarak b Sütlü İncir Dolması, alışa gelmiş tatlıların dışında farklı bir lezzettir. Genellikle ege yöresinde sık sık tüketilmekte. Sütlü incir tatlısı oldukça hafif bir o kadar lezzetli ve sağlı bir tatlı çeşidi olarak bilinir. Pastahaneleri de satılan hazır tatlılar yerine çocuklarımıza sütlü incir tatlı tüketmesi daha sağlıklı. Son dönemlerde altın günlerinde şerbetli ağır tatlılar yerine artık sütlü incir dolması ikram edilmekte. Yapımı da diğer tatlılara göre oldukça kolay ve basit. Hiç tatlı yapmayı bilmeyenler gönül rahatlığı ile sütlü incir dolması yapabilir.

Sütlü İncir Dolması Malzemeleri
 • 20 adet iri boy kuru incir
 • 1 su bardağı ceviz
 • 1 portakal kabuğu rendesi 
 • 1 çay kaşığı tarçın 
 • 1 küçük çay bardağı şeker
 • 1,5 çay bardağı su 
Islatmak için
 • 1,5 su bardağı süt
Üzeri İçin 
 • 1 kase kadar kaymak 
 • 1 paket krem şanti
Sütlü İncir Dolması Yapılışı
İlk olarak incirleri temiz bir şekilde yıkayın. Yıkadıktan sonra biraz süzgeçte bekletin. Daha derin ve geniş bir kabın içine incirleri düzgün bir şekilde yerleştirin. Kaynatmış olduğumuz sütü incirlerin üzerinde gezdirin ve incirler yumuşayıncaya kadar yani 1-1,5 saat kadar bekletmeniz yeter olur. Yumuşamış olan incirleri sütten alın. Yumuşamış olan incilerin başlarını makas veya bıçak yardımıyla kesin ve içlerine eliniz ile açın. Daha sonra küçük bir karıştırma kabına cevizi portakal kabuğunu ve tarçını ekleyip iyice karıştırın. Hazırlamış olduğumuz ceviz harcını incirlerin içine eşit bir şekilde doldurun. İçini doldurmuş olduğunuz incileri tencereye düzgün bir şekilde yerleştirin. Doldurma ve dizme işlemi bittikten sonra şekeri üzerinde gezdirin hemen ardında suyu da ekleyip tencerenin kapağını kapatıp orta ateşte pişirmeye bırakın. Kaynamaya başladıktan 20-25 dakika daha pişirin. Sütlü incir dolması piştikten sonra servis tabağına alın ve soğumaya bırakın. Sütlü incir dolması soğurken bizde krem şantiyi hazırlayalım. Sütlü incir dolmasının yarısına kaymak kalan diğer yarısına da krem şanti sürüp servis yaptım. Sütlü incir dolması hazır. 
Afiyet Olsun.
]]>
Karalahana Dolması https://www.dolma.gen.tr/karalahana-dolmasi.html Fri, 26 Oct 2018 22:16:40 +0000 Karalahana Dolması, karalahana yaprağının içine bulgur ve pirinç olmak üzere yöresine göre değişen iç malzemeler konularak sarılan bir yemek dolma çeşidi yemektir. Karadeniz yöresine ait olan karalahana dolması zaman için he Karalahana Dolması, karalahana yaprağının içine bulgur ve pirinç olmak üzere yöresine göre değişen iç malzemeler konularak sarılan bir yemek dolma çeşidi yemektir. Karadeniz yöresine ait olan karalahana dolması zaman için her yöre kendine has değerler katarak hazırlayıp beğeniye sunmuşlardır. Karalahana her yöreye göre kıymalı yada zeytin yağlı olarak değiştirilip hazırlanmıştır. Ülkemizin Doğu ve Karadeniz kesimi karalahana sarmasını kıymalı tercih ederken, Ege ve Akdeniz kesimi karalahana sarmasını etsiz ve zeytinyağlı tercih etmektedir. Tabi biz ait olduğu yöreye sadık kalarak sizlerle Karadeniz yöresine ait olan karalahana dolmasını paylaşmayı tercih ediyoruz. Şimdiden Kolay Gelsin.

Karalahana Dolması Malzemeler: 
 • 250 gram kıyma
 • 3 bağ karalahana
 • 2 çay bardağı pirinç
 • 1 çay bardağı iri bulgur
 • 2 adet domates
 • 1 adet kuru soğan
 • Yarım demet maydanoz
 • 1 tatlı kaşığı domates salçası
 • 1 tatlı kaşığı biber salçası
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 çay kaşığı kimyon
 • 2 diş sarımsak
 • 1 yemek kaşığı nar ekşisi
 • 1 çay kaşığı karabiber, pul biber
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
Sosu İçin :
 • 1 tatlı kaşığı domates salçası
 • 1 yemek kaşığı tere yağı
 • 3 su bardağı sıcak su
Karalahana Dolması Hazırlanışı:

Öncelikle karalahananın saplarını koparın ve iyice çamurlarından arındırıp yıkayın. Dilerseniz sirkeli suda da bekletebilirsiniz. Daha sonra karalahanaları kaynar suya batırın ve yaklaşık 5-6 dakika kadar yapraklar yumuşayana kadar haşlayın ve soğuk suya batırın. Diğer bir taraftan pirinç ile bulguru ayrı bir kapta harmanlayarak musluğa tutun ve yıkayıp süzün. Üzerine kıymayı ekleyin. Daha sonra domateslerin kabuklarını soyun ve içine rendeleyin. Daha sonra kuru soğanı yemeklik doğrayın. Daha sonra sarımsağı ezip içine atın. Maydanozları ince doğrayıp içine atın. Daha sonra domates salçasını ve biber salçasını ekleyin. Tuzu, karabiberi, nar ekşisini, zeytinyağını pul biberi ve kimyonu da ekleyerek elinizle harmanlayarak yoğurun. Böylelikle iç harç hazır hale gelir.

Haşlanmış olan karalahananın yapraklarının ters tarafı yukarı gelecek şekilde tezgahın üzerine koyun. Daha sonra yaprakların kalın olan damarlarını bıçak ile koparın ki dolmaları sararken açılmasın. Baş kısmına iç harçtan bir tatlı kaşığı alıp uzunlamasına yayın. Yaprağın kenarını içe doğru katlayarak sarın. Karalahana dolmalarını geniş yaygın bir teflon tencereye dizin. Daha sonra bir sos tavasında tereyağı ile salçayı karıştırarak eritin. Daha sonra üzerine sıcak suyu ekleyerek karıştırmaya devam edin. İstediğiniz ölçüde tuzunu da atıp karıştırmaya devam edin. Daha sonra sarmaların üzerine dökerek tencereyi ocağın üzerine alıp yaklaşık olarak bir saat kadar kısık ateşte yavaş yavaş pişirin.

Şimdiden Afiyet Olsun.
]]>
Fırında Kabak Dolması https://www.dolma.gen.tr/firinda-kabak-dolmasi.html Sat, 27 Oct 2018 11:19:07 +0000 Fırında Kabak Dolması: Anadolu'nun farklı lezzetlerinden biri de fırında kabak dolmasıdır. Dolmalar ülkemizin en bilinen yöresel yemeklerindendir. Kabak dolması fırında ve tencerede yapılabilir. Kıymalı veya kıymasız yapılab Fırında Kabak Dolması: Anadolu'nun farklı lezzetlerinden biri de fırında kabak dolmasıdır. Dolmalar ülkemizin en bilinen yöresel yemeklerindendir. Kabak dolması fırında ve tencerede yapılabilir. Kıymalı veya kıymasız yapılabilir. Fırında yapılan kabak dolması genellikle harcı pirinçli ve kıymalı olur. Kabak dolması kuru kabaktan da yapılabilir. Kuru kabak dolması fırında yapılmaz. Kabak dolması kıymasız ise soğuk olarak tüketilebilir. Kıymalı kabak dolması ise sıcak olarak tüketilmesi tercih edilir. Yemeği iki kere pişirmek lezzetli arttıracağından kabak dolmasını önce ocakta sonra fırında pişirmek daha lezzetli olmasını sağlayabilir. 

Fırında Kabak Dolması Malzemeler: 
 • 200 gram kıyma
 • 6 adet kabak
 • 2 su bardağı pilavlık pirinç
 • 1 yemek kaşığı domates salçası
 • 1 tatlı kaşığı biber salçası
 • 1 fincan zeytinyağı
 • 1 demet maydanoz
 • 2 diş sarımsak
 • 1 kuru soğan
 • 1 su bardağı kaynamış su
 • 2 domates
 • Baharatlar:1 yemek kaşığı kuru nane, yarım çay kaşığı karabiber, yarım çay kaşığı kırmızı biber, yarım çay kaşığı sumak,1 tatlı kaşığı tuz.(arzuya göre bir tutam dereotu)
Fırında Kabak Dolması Yapılışı: Kabaklar yıkanır. Çizgi çizgi soyulur. Alt ve üst kısımlar kesilir. Her kabak ikiye bölünür. Bir kaba su konur. Bir tutam tuz ekilir. Kabaklar oyularak suyun içine konur. Harç hazırlanana kadar bekletilir. Pirinç nişastası gidene kadar iyice yıkanır. Bir kaba alınır. Salça ve yağ pirincin olduğu kaba konur. Kıymada kaba alınır. 1 demet maydanozun yarısı ince ince doğranır, bir tutam dereotu ince doğranır, pirincin olduğu kaba eklenir. Soğan küp doğranır; Sarımsak rendenin ince yerinde rendelenir, malzemelere eklenir. 1 bardak kaynamış su harcın içine yavaşça dökülür. Karabiber, tuz, sumak, kırmızı biber ekilir. Hazırlanan malzemeler karıştırılır. Dolmalık kabaklar süzülür. Tatlı kaşığıyla doldurulur. Domatesler söğüş olarak kesilir, dolmalara kapak yapılır. Hem ocakta, hem fırında kullanılabilecek derin, küçük tepsiye dik olarak dizilir.15 dakika ocakta, kısık ateşte pişirilir. Yumuşamaya başlayınca önceden ısıtılmış fırında,  180 derecede, 25 dakika pişirilir. Piştikten sonra 10 dakika dinlendirilir. Sıcak olarak servis edilir.
]]>
Halep Dolması https://www.dolma.gen.tr/halep-dolmasi.html Sat, 27 Oct 2018 11:51:42 +0000 Halep dolması; ismini ilk defa duymuş olabilirsiniz. Ama sakın şaşırmayın. Aslında birçoğunuz bu tada aşinasınız. Halep dolması olarak bilinen dolma herkesi çok beğenerek yediği kuru patlıcan dolmasıdır. Kuru pa Halep dolması; ismini ilk defa duymuş olabilirsiniz. Ama sakın şaşırmayın. Aslında birçoğunuz bu tada aşinasınız. Halep dolması olarak bilinen dolma herkesi çok beğenerek yediği kuru patlıcan dolmasıdır. Kuru patlıcan dolmasına özellikle İç Anadolu'nun bazı illerinde Halep dolması adı verilir. Halep dolması adı verilmesinin en bilinen sebebi bu lezzetin Halep şehrinde de çok fazla yapılmasındandır. Ben genellikle Halep dolması yaptığımda aynı anda kuru biber de doldururum. Özellikle misafirleriniz için yapacağınız Halep dolmaların da kuru biber ile birlikte yapıldığında serviste daha şık görünür. Halep dolması için gerekli olan patlıcanı kendiniz yaz mevsimlerinde yapıp kışa hazırlayabileceğiniz gibi piyasada satılan ve daha orjinal tat ve görüntüye sahip patlıcan kurusundan da yapabilirsiniz. Halep dolmasının içini hazırlarken lezzetin sırrının sumak ve limon tuzu olduğunu da asla unutmayın. Ne kadar limon kullanırsanız kullanın limon tuzunun verdiği ekşiliği yakalayamazsınız.  Şimdiden herkese kolay gelsin.  

Halep dolması için gerekli malzemeler:
 • 20 adet kurutulmuş orta boy patlıcan,
 • 100 gr. kıyma,
 • 1,5 su bardağı pilavlık pirinç, 
 • 1 adet kuru soğan,
 • 1,5 çay bardağı sıvı yağ,
 • 2 diş sarımsak,
 • 1 çay kaşığı limon tuzu,
 • 1 çorba kaşığı domates salçası,
 • 1 çay kaşığı biber salçası,
 • 1 çay kaşığı karabiber,
 • Yarım çay kaşığı pul biber,
 • Yeteri kadar tuz.
 • Yeteri kadar sıcak su.
Hazırlanışı: Halep dolması yani kuru patlıcan dolmasının yapımı için ilk önce kuru patlıcanların haşlanması gerekir. Kuru patlıcanı doğrudan soğuk suya atmayın. Eğer soğuk su ile haşlamaya başlarsanız patlıcanlar sertleşir. O yüzden patlıcanları su kaynamaya başladığında atın. Patlıcanları yaklaşık 15 dakika haşlamanız yeterli olur. Haşlanan kuru patlıcanları süzün ve soğuması için bir köşeye alın.

İç malzemesini pişirerek yapabileceğiniz gibi çiğ malzeme ile de yapabilirsiniz. Ben dolmaları yaprak ve lahana dolması hariç çiğ harç ile yapmayı tercih ediyorum. Bunun için derin bir kabın içerisine yıkanmış pirinç ile birlikte tüm iç malzemelerini çiğ olarak birleştirip iyice karıştırın. Soğuyan kuru patlıcanları kaşık yardımıyla yarısına kadar çok sıkı olmayacak şekilde doldurup pilavlık bir tencereye tek sıra olacak şekilde dizin. Bir kenarda su kaynatarak Halep dolmasının üzerine tamamını kapatacak şekilde dökün. Daha sonra kalan sıvı yağı da üzerine dökerek yüksek ateşte kaynayıncaya kadar bekletin. Yemeğin tuzunu da kontrol ederek eksik ise tuz ilave edin. Halep dolması yaklaşık 40 dakika içerisinde pişmiş olur. Halep dolmasının yanına yoğurt veya limon koyarak servis yapabilirsiniz. Şimdiden herkese afiyet olsun.
]]>
Biber Dolması İçi Nasıl Yapılır https://www.dolma.gen.tr/biber-dolmasi-ici-nasil-yapilir.html Sun, 28 Oct 2018 07:53:50 +0000 Biber dolması içi nasıl yapılır, biber dolması her yörede arklı şekillerde yapılmaktadır. Biber dolması iç malzemesi de yapıldığı yöreye veya kişinin damak zevkine göre değişiklik göstermektedir. Biber dolması Biber dolması içi nasıl yapılır, biber dolması her yörede arklı şekillerde yapılmaktadır. Biber dolması iç malzemesi de yapıldığı yöreye veya kişinin damak zevkine göre değişiklik göstermektedir. Biber dolması içi nasıl yapılır, genel olarak düşünürsek biber dolması içi iki türlü yapılabilir. Bunlar zeytinyağlı biber dolması ve kıymalı biber dolmasıdır. Ayrıca biber dolmasının iç malzemelerini kişi sayısına göre arttırabilirsiniz. Biz ortalama 4 kişilik biber dolması için iç tarifi vereceğiz.

Biber dolması nasıl yapılır, ilk önce kıymalı biber dolması için malzemelerini ve hazırlanışını verelim. Malzemeler;

 • 250 gr kıyma
 • Yarım su bardağı pirinç
 • Yarım demet maydanoz
 • 1 adet orta boy kuru soğan
 • 1 çay bardağı sıvı yağ
 • 1 adet domates
 • 1 yemek kaşığı domates salçası ve yarım yemek kaşığı biber salçası 
 • 1 çay kaşığı kadar pul biber
 • Tuz, karabiber, kuru nane

Hazırlanışı; öncelikle yarım demet maydanozumuzu iyice yıkayıp kesme tahtası üzerinde doğrayıp bir kabın içerisine koyunuz. Doğradığımız maydanozların üzerine kıymamızı ekleyelim. Daha sonra domatesimizi alıp iyice yıkayalım ve kabuklarını soyduktan sonra yemeklik doğrayalım. Domatesimizi de kabın içerisine ekliyoruz. Pirincimizi de yıkayıp süzdükten sonra kabın içine koyuyoruz. 1 adet soğanı da doğradıktan sonra pul biber, tuz, karabiber ve kuru naneyle birlikte karışımımızın içerisine ekliyoruz. Domates salçasını ve biber salçasını ilave ediyoruz. Daha sonra 1 çay bardağı sıvı yağımızı ilave edip iyice karıştırıyoruz. Kıymalı biber dolması içini bu şekilde hazırlamış olduk.

Biber dolması içi nasıl yapılır, şimdide ikinci olarak zeytinyağlı biber dolması içi tarifi vereceğiz. Malzemeler ise;

 • 1 su bardağı kadar pirinç
 • 3 adet büyük soğan
 • 2 adet orta boy domates
 • Tuz, karabiber, yenibahar, çok az miktarda tarçın, kuru nane
 • 1 tutam maydanoz ve 1 tutam taze nane
 • 2 adet kesme şeker
 • Dolmalık üzüm ve dolmalık fıstık
 • Yarım su bardağı kadar zeytinyağı

Hazırlanışı; öncelikle pirincimizi iyice yıkayıp süzelim. Dolmalık üzümlerimizi yıkayalım. Domateslerimizi yıkayıp kabuklarını soyduktan sonra  rendeleyelim. Soğanlarımızı soyup ince doğrayalım. Daha sonra tencereye yağımızı koyup soğanı ve fıstıkları ilave edelim. Pembeleşinceye kadar pişirelim. Sonra pirinçlerimizi ilave edip hepsini birlikte kavuralım. Tuzu, kesme şekeri, dolmalık üzümleri, domatesleri ve bir bardak suyu ilave edelim. Suyunu çekene kadar pişirelim ve ocaktan alalım. Sonra baharatları, taze naneyi, maydanozu ilave edip karıştıralım ve bir süre bekletelim. Beklettiğimiz içi biberlerimizin içine koyup dolmamızı yapabiliriz. Zeytinyağlı biber dolması içi bu şekilde hazırlanmaktadır. Afiyet olsun.

]]>
Antep Usulü Zeytinyağlı Kuru Dolma https://www.dolma.gen.tr/antep-usulu-zeytinyagli-kuru-dolma.html Mon, 29 Oct 2018 05:49:35 +0000 Antep usulü zeytinyağlı kuru dolma; yöresel ve oldukça sevilen bir lezzettir. Gaziantep sofrasının hem dünya hem de Türk mutfağında essiz bir yeri bulunmaktadır. Antep sofrası denilince genellikle herkesin aklına kuru dolma Antep usulü zeytinyağlı kuru dolma; yöresel ve oldukça sevilen bir lezzettir. Gaziantep sofrasının hem dünya hem de Türk mutfağında essiz bir yeri bulunmaktadır. Antep sofrası denilince genellikle herkesin aklına kuru dolma ve içli köfte gelir. Ama saymaya başlasak Antep mutfağının çok fazla özgün yemeği bulunmaktadır. Bu özgün yemekler içerisinde ise Antep usulü kuru dolmanın ayrı bir yeri bulunmaktadır. Aslında Antep yemekleri genellikle salçalı ve etli olarak yapılır. Fakat kuru dolmayı hem zeytinyağlı hem de etli olarak yapmak mümkündür. Antep usulü kuru dolma daha çok biber kurusu ile patlıcan kurusundan yapılmaktadır. Ancak tercih ederseniz yanına kuru kabak da doldurmanız mümkündür. Pişme süreleri birbirine yakın olduğu için aynı tencere içerisinde çok rahat pişirebilirsiniz. Sizlerle paylaşmak istediğim bu tarifte et yerine zeytinyağı kullanıldığından etle yapılan kuru dolmaya göre daha hafif bir tarif olacaktır. Umarım bu tarif sayesinde muhteşem sofralar hazırlayabilirsiniz. Şimdiden kolay gelsin.

Antep usulü zeytinyağlı kuru dolma malzemeleri:
 • 15 adet patlıcan kurusu,
 • 15 adet biber kurusu
 • 2 adet büyük boy kuru soğan,
 • 3 su bardağı pilavlık pirinç,
 • 1 su bardağı zeytinyağı,
 • 1 yemek kaşığı domates salçası,
 • 2 diş sarımsak,
 • 1 avuç maydanoz,
 • 1 çay kaşığı limon tuzu,
 • 1 tatlı kaşığı sumak,
 • 1 çay kaşığı isot,
 • Yeteri kadar tuz, karabiber ve pul biber.
Hazırlanışı: Antep usulü kuru dolma yapımı için öncelikle kuru malzemelerin haşlanması gerekmektedir. Eğer acı kuru biber kullanmayı tercih edecekseniz önce patlıcanları daha sonra biberleri haşlamaya özen gösterin. Yoksa biberin acısı suya çıkacağından patlıcan kurusu da çok acı olabilir. Buna göre bir tencerede kaynayan suyun içerisine temiz sebze kurularını atın ve yaklaşık 10-15 dakika kadar pişirin. Daha sonra sıcak sudan alarak soğuması için geniş bir kaba alın.

Diğer taraftan kuru dolmanın iç malzemesini çiğ olarak hazırlamaya başlayın. Yapmanız gereken tek şey limon tuzunu eriterek tüm malzemeyi karıştırmaktan ibarettir. Yalnız kuru dolmanın pişmesi için zeytinyağının bir kısmını ayırın. İç harcını hazırladıktan sonra önce kuru patlıcanları sonra da kuru biberleri yarısına kadar doldurun. Antep usulü zeytinyağlı kuru dolmayı pişirirken tencereye en fazla iki sıra olacak şekilde dizin. Üzerine kaynar su ve kalan zeytinyağını da dökerek pişirmeye başlayın. Konulacak suyun dolmaların üzerini tamamen kapatması gerekir. Kaynamaya başladığında tuzuna da bakarak dolmayı yarım ateşte pişirin. Piştikten sonra ılık ya da soğuk olarak servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.
]]>
Kıymalı Enginar Dolması https://www.dolma.gen.tr/kiymali-enginar-dolmasi.html Mon, 29 Oct 2018 22:29:39 +0000 Kıymalı enginar dolması; görüntüsü ile kalpleri tadı ile damağı etkileyen harika bir yemektir. Ülkemizde enginar tüketimi aslında olması gerekenin çok çok altındadır. Oysaki enginar kalp ve damar sağlığı açısında Kıymalı enginar dolması; görüntüsü ile kalpleri tadı ile damağı etkileyen harika bir yemektir. Ülkemizde enginar tüketimi aslında olması gerekenin çok çok altındadır. Oysaki enginar kalp ve damar sağlığı açısından çok faydalı bir besin maddesidir. Bu nedenle bu besin maddesinden çok fazla istifade etmekte yarar bulunmaktadır. Enginar hazır olarak satıldığı için yapılması gereken tek şey içerisine sebze mi yoksa kıyma ya da başka bir besin maddesi mi koyulacağına karar vermekten ibarettir. Enginar daha çok zeytinyağlı olarak yapılan bir yemektir. Fakat kıymalı enginar da enginar sevmeyen ya da yemeye yeni alışacaklar için iyi bir alternatiftir. Enginar yemeğinde kullanacağınız kıymalı harcın daha zengin ve renkli görünmesini isterseniz mutlaka garnitür de kullanmaya özen gösterin. Bu şekilde hazırlayacağınız kıymalı enginar yemeği hem ara sıcak hem de ana yemek olarak sunulabilecek bir yemek çeşidi olarak düşünülebilir. Ayrıca sofralara da çok şık bir görüntü kazandırır. Yapımı oldukça kolay  kıymalı enginar dolmasını denemeyi düşünen herkese şimdiden kolay gelsin.

Kıymalı enginar dolması için gerekli malzemeler: 
 • 8 adet enginar,
 • 200 gr. az yağlı dana kıyma,
 • 1 çay bardağı karışık garnitür,
 • 1 tane orta boy kuru soğan,
 • 3 yemek kaşığı tereyağı,
 • 1 adet iri domates,
 • Yarım limonun suyu,
 • Yeteri kadar tuz,
 • Bir tutam karabiber,
 • Bir tutam pul biber.
Sosu için;
 • 1 çorba kaşığı tereyağı,
 • 1 çorba kaşığı domates salçası,
 • Yeteri kadar tuz,
Hazırlanışı: Enginar dolmasını hazırlamak için öncelikle iç harcını hazırlayalım. Bunun için yanmaz bir tavanın içerisinde kuru soğan ve kıymayı biraz tuz ekerek soteleyin. Üzerine domatesi rendeleyip ilave ederek biraz daha kavurun. Daha sonra kıymalı harcın içerisine baharatlar ile birlikte hazır garnitürün tamamını da boşaltıp iç malzemeyi ocaktan indirin. Soğuması için bir kenara ayırın.

Enginarları doldurabilmek için onları ayıklayıp yıkamanız gerekir. Yıkanan enginarların suyu aktıktan sonra yarım limonun suyu ile içini ve dışını iyice ovun. Daha sonra tüm enginarları hepsinin tek sıra halinde sığabileceği uygun bir tencereye dizin ve içerisine hazırlanan kıymalı harcın tamamını paylaştırın. Bir tavanın içerisinde tereyağı ile salça ve tuzla hazırlayacağınız sosun üzerine sıcak su ilave edin. Yemeği pişirmek için elde edilen bu salçalı suyu tencerenin bir kenarından yavaş bir şekilde yemeğin içine koymanız gerekiyor. Yemeğe konulacak su miktarı enginar kısmına kadar olması yeterlidir. Yoksa iç malzeme kaynama anında suya boşalır. Kıymalı enginar dolmasını orta ateşte yumuşayıncaya kadar pişirin. Şimdiden herkese afiyet olsun.
]]>
Bumbar Dolması https://www.dolma.gen.tr/bumbar-dolmasi.html Tue, 30 Oct 2018 11:57:33 +0000 Bumbar Dolması diğer adıyla mumbar dolması koyunun kalın bağırsaklarının iç harç ile doldurulmasıyla yapılan bir yemek çeşididir. Daha çok Güneydoğu Anadolu Bölgesinde ve Doğu Anadolu Bölgesinde yapılan bu dolma çeşid Bumbar Dolması diğer adıyla mumbar dolması koyunun kalın bağırsaklarının iç harç ile doldurulmasıyla yapılan bir yemek çeşididir. Daha çok Güneydoğu Anadolu Bölgesinde ve Doğu Anadolu Bölgesinde yapılan bu dolma çeşidi diğer yörelerde de zaman zaman yapılır. Ağır bir yemek olması sebebi ile yazın pek tercih edilmeyip, kışın daha fazla tüketilir. Hazırlaması çok zahmetli fakat bir o kadar da lezzetli bir yemektir.

Bumbar Dolması Malzemeleri
 • 3 takım koyun bağırsağı 
 • 350 gram az yağlı kıyma 
 • 3 su bardağı pirinç
 • 4 adet iri boy kuru soğan 
 • 1 demet maydanoz
 • 2 adet orta boy domates 
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 tatlı kaşığı kimyon 
 • 1 yemek kaşığı domates salçası 
 • 1 yemek kaşığı biber salçası 
 • 2 yemek kaşığı tereyağ
Temizlemek için:
 • Limon suyu 
 • Sirke 
 • Kalın tuz
Hazırlanışı 
Kasap tarafından kaba pisliği akıtılmış olan bağırsaklar çeşmeye takılarak tekrar temizlenir ve pisliğin yüzeye bulaşmamış olmasına dikkat edilir. Bağırsaklar derin bir kapta limonlu, tuzlu ve sirkeli suda 2 saat bekletilir. Daha sonra bağırsaklar parmak yardımı ile ters yüz edilir ve tekrar hazırlanan sirkeli, limonlu ve tuzlu suda ovalanarak temizlenir. Bu yapılırken iç yüzeyin dışta olması çok önemlidir. 1-2 saat daha bu suda bekletilen bağırsaklar yağlı yüzeyi dışta olacak şekilde çevrilir ve sudan geçirilerek doldurmaya hazır hale getirilir. Yapılan bu işlemler bağırsakların dezenfekte olması için çok önemli ve gereklidir. Bu işlemler yapılırken bir taraftan da iç harç hazırlanır. Bunun için soğanlar ve domatesler küçük küçük doğranır. Maydanoz ince kıyılır. Pirinç yıkanır ve suyu süzülür. Hazırlanan tüm malzemeler kıyma, karabiber, domates ve biber salçası, tereyağ, tuz ve kimyon  ile birleştirilir ve güzelce karıştırlır. Hazırlanan bu iç harç dolma oyacağı yada parmak yardımı ile bağırsakların içine doldurulur ve makara ipi ile açık uç bağlanır. Tencereye konan doldurulmuş bağırsakların seviyesinde sıcak su konur ve pişmeye bırakılır. Pişmesine yakın üstü kızartılmak için fırınlamak tamamen tercihe bağlıdır. Bumbar dolmasının pişme süresi yaklaşık 1 saattir. Bazı yörelerde pirinç yerine bulgur kullanılarak da yapılır.
Afiyet olsun.
]]>
Oktay Usta Kuru Patlıcan Dolması https://www.dolma.gen.tr/oktay-usta-kuru-patlican-dolmasi.html Tue, 30 Oct 2018 14:18:37 +0000 Oktay Usta Kuru Patlıcan Dolması: tarifi oldukça kolay, zahmetsiz ve çok lezzetli tarifinden bu akşam için yapmaya karar verdim. Benim çok sevdiğim kuru patlıcan dolması Gazi Antep mutfağının vazgeçilmez, eşsiz lezzetlerin Oktay Usta Kuru Patlıcan Dolması: tarifi oldukça kolay, zahmetsiz ve çok lezzetli tarifinden bu akşam için yapmaya karar verdim. Benim çok sevdiğim kuru patlıcan dolması Gazi Antep mutfağının vazgeçilmez, eşsiz lezzetlerinden birisidir. Kuru patlıcan dolmasını zeytinyağı ile yapabileceğiniz gibi Antep usulü bıçak kıyma ile de yapabilirsiniz. Her ikisi de oldukça lezzetli ve güzel olmaktadır. Benim babaannem yaz aylarında organik olarak yetiştiriyor ve özenle toplayıp kuruttuğu patlıcanlardan bana da verdi. Kurutulmuş sebzelerin daha çok faydalı olduğunu biliyordum hazır bulmuşken yapayım dedim. Fakat ben hiç pişirmemiş tim nasıl yapacağım diye düşünürken arkadaşım Oktay ustanın tariflerine bak orada güzel tarifler var dedi Bende hemen kuru patlıcan tarifine baktım ve yapmaya başladım. Buyurun beraber yapalım.

Oktay Usta Kuru Patlıcan Dolması malzemeleri: 

 • 20-30 adet küçük kuru patlıcan.
 • 1 kg kuru soğan.
 • 2,5 su bardağı iri bulgur.
 • 1 su bardağı zeytinyağı.
 • 2 yemek kaşığı biber salçası.
 • 1 yemek kaşığı domates salçası.
 • 4 diş sarımsak.
 • 3 yemek kaşığı nar ekşisi.
 • 1 tatlı kaşığı yenibahar ve toz kırmızıbiber.
 • Tuz.
 • 1 tane limon.

Oktay Usta Kuru Patlıcan Dolması Hazırlanışı: Bir orta boy tencereye zeytinyağını ve doğradığınız soğanları ilave edip kısık ateşte pembeleştirin. Bulguru yıkayın süzün ve soğanların üzerine ilave edin bulgurlar tane tane olana kadar karıştırarak kavurun. Kavurduğunuz bulgurların üzerine incecik kıydığınız sarımsakları, salçaları ve baharatını ilave edin bir, iki karıştırın. Kavrulan bulgurların üzerine 2 su bardağı kaynar suyu ekleyin ve tuzunu da ekleyip bulgur suyunu çekene kadar pişirin ocağı kapatın. Bir geniş tencereye bol su koyun ve birazda tuz ilave edip kaynatın. Kaynayan suyun içine yıkadığınız patlıcanları ilave edip 10 dakika kadar haşlamaya bırakın. Haşlanan patlıcanları bir kevgir yardımı ile çıkarın hafif soğumasını bekleyin, patlıcanlar sıcak iken doldurmaya başlayıp elinizi yakmayın. Haşlanan patlıcanları üzerinde bir parmak kalacak ve gevşek şekilde bulgur harcıyla doldurun. 

Kuru patlıcan dolmaları pişerken içinde bulgurların çıkmaması için elinizle patlıcanların ağız kısmını birleştirin. Bir yayvan tencereye ağızları bir birine gelecek şekilde dolmaları yerleştirin. Dolmaların üzerine geniş bir tabak yerleştirin ve üzerine 2,5 su bardağı kaynar suyu dökün ve az tuz serpin tencerenin kapağını kapatıp kaynamasını bekleyin. Kaynamaya başlayan tencerenin altını kısık hale getirin patlıcanlar yumuşayana kadar pişsin. Kuru patlıcan dolması pişince üzerine limon suyunu ve nar ekşisini ilave edip bir 10-15 dakika kadar daha pişirin. Pişen dolmaları 5 dakika kadar dinlendirdikten sonra servis tabaklarınıza alın, dilerseniz üzerine sarımsaklı yoğurt dökerek servis yapabilirsiniz.

Afiyet olsun.

]]>
Tavuklu Enginar Dolması https://www.dolma.gen.tr/tavuklu-enginar-dolmasi.html Wed, 31 Oct 2018 00:35:36 +0000 Tavuklu enginar dolması, sizler için farklı lezzet tarifleri hazırlamaya tavuklu enginar dolması ile devam ediyoruz. Enginar sevmeyenlere enginarı sevdirecek mükemmel lezzetlerden bir tanesi daha, enginarı aromasından dolayı pek seve Tavuklu enginar dolması, sizler için farklı lezzet tarifleri hazırlamaya tavuklu enginar dolması ile devam ediyoruz. Enginar sevmeyenlere enginarı sevdirecek mükemmel lezzetlerden bir tanesi daha, enginarı aromasından dolayı pek seven yok gibidir. Yada yemeğini yapmayı bilen çok fazla kişi yoktur eminim. Fakat sağlık açısından da önemli bir yeri olan enginarı tüketmemiz gerekmekte zaten. Zengin vitamin ve mineral içeriği ile bir çok sağlık sorununa iyi gelen enginarda C vitamini, K vitamini, protein, E vitamini, B6 vitamini, folat, Niasin, kalsiyum, magnezyum, demir, fosfor, potasyum, çinko, manganez gibi vitamin ve mineraller bulunmaktadır. Ayrıca besin lifi açısından da oldukça zengindir. İçerdiği vitamin, mineraller ve lif sayesinde böbrekleri çalıştırıcı etkisi bulunmakta, idrar söktürücü olarak kullanılmakta bunların yanı sıra sindirime yardımcı olmakta ve karaciğerin temizlenmesinde de etkin bir rol oynamaktadır. Bu kadar faydalı bir besini de tüketmek gerekiyor ama değil mi Eskiden sadece zengin sofralarını süsleyen enginarı şimdiler de çok ucuz olmasa da almak mümkün. Pazarlarda, birçok büyük manav yada markette rahatlıkla bulunabilen enginarın bu lezzetli tarifini mutlaka denemenizi öneriyor ve hemen sizlerle malzeme listesini ve tarifini paylaşmak istiyorum. 

Tavuklu enginar dolması için gereken malzemeler:
 • 5-6 adet orta büyüklükte enginar
 • 250 gram tavuk göğüs eti
 • 400 gram mantar
 • 1-2 adet yeşil biber
 • 1 adet orta boy kuru soğan
 • 4 yemek kaşığı kadar zeytinyağı
 • Tuz
 • Karabiber
 • Pul biber
Üzeri için: Rendelenmiş kaşar peyniri

Tavuklu enginar dolması yapılışı:

İlk olarak enginarların beyaz kısımlarını bir tencere içine alıyor, üzerini biraz geçecek kadar su, birkaç damla limon suyu biraz da tuz ekleyerek ocağa alıyoruz. Diğer taraftan dolmanın iç harç malzemelerini hazırlayıp pişirmeye başlıyoruz. Derin bir tencere içine zeytinyağını koyuyoruz. Üzerine doğranmış kuru soğanı ve yeşil biberi ekliyor ve kavurmaya başlıyoruz. İçerisine kuşbaşı doğradığımız tavuk etini ekliyor ve kavurmaya devam ediyoruz. Etin iyice piştiğinden emin olduktan sonra üzerine küp doğradığımız mantarları, tuzunu karabiberini ve pul biberini de ekleyerek pişirmeye devam ediyoruz. Mantarlar kendi suyunu salıp, suyunu tekrar çekinceye kadar pişirme işlemine devam ediyoruz. Pişen iç harcımızı kenara alıyoruz ve ardından 5-10 dakika kadar kaynattığımız enginarları sudan çıkartıyoruz. Bir tatlı kaşığı yardımıyla ortasını iyice temizliyor doldurulabilecek şekle getiriyoruz. Sonrasında enginarların içini hazırladığımız harç ile dolduruyoruz ve üzerine kaşar peynirini de serpiştirerek fırın tepsisine diziyoruz. Önceden 180 derecede ısıtmış olduğumuz fırına koyuyor ve kaşar eriyip hafif pembeleşene kadar pişiriyoruz. Pişen enginar dolmalarını ister sıcak, isterseniz de soğuk bir şekilde arzunuza göre servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun.
]]>
Bulgurlu Kuru Patlıcan Dolması https://www.dolma.gen.tr/bulgurlu-kuru-patlican-dolmasi.html Wed, 31 Oct 2018 15:39:24 +0000 Bulgurlu Kuru Patlıcan Dolması, Doğunun özellikle Mardin bölgesinin Geleneksel Türk Mutfağına ait olan Bulgurlu Kuru Patlıcan Dolmasının tarifi çok eskilere dayanmaktadır. Mardin bölgesinde kemikli et ve bol yağ ile harmanlanı Bulgurlu Kuru Patlıcan Dolması, Doğunun özellikle Mardin bölgesinin Geleneksel Türk Mutfağına ait olan Bulgurlu Kuru Patlıcan Dolmasının tarifi çok eskilere dayanmaktadır. Mardin bölgesinde kemikli et ve bol yağ ile harmanlanıp pişen ve özellikle özel tandırında harlana harlana pişen bulgurlu kuru patlıcan dolmasının tadına doyum olmaz. Lezzetine lezzet katan bir diğer tat ise yaz aylarında taze toplanan patlıcanların ipe dizilerek güneş alan bir yerde itina ile kurutulmasıdır. Oldukça zahmetli olan ve emek isteyen bulgurlu kuru patlıcan dolmasının bir kere tadına bakmanız ile bütün emeğinize değdiğini göreceksiniz. Şimdiden Kolay Gelsin.

Bulgurlu Kuru Patlıcan Dolması Malzemeler: 
 • 250 gram kıyma
 • 8 adet dolmalık kuru patlıcan
 • 8 adet dolmalık kuru biber
 • 1 adet büyük boy kuru baş soğan
 • 2 diş sarımsak 
 • 1 çay bardağı pilavlık iri bulgur
 • 1 yemek kaşığı biber ve domates salçası karışımı
 • 1 yemek kaşığı nar ekşisi
 • 2 yemek kaşığı sıvı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı tereyağı
 • 1 tatlı kaşığı iyotlu tuz
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 1 çay kaşığı pul biber
 • 1 çay kaşığı kimyon
Sosu İçin: 
 • 1 yemek kaşığı domates salçası
 • 4 yemek kaşığı sıvı zeytinyağı
Bulgurlu Kuru Patlıcan Dolması Hazırlanışı: 

Önce biber ve patlıcanların biraz yumuşaması için bir tencereye alıp üzerine su ısıtıcısına bir miktar su koyup kaynatın ve üzerine dökün. Patlıcan ve biberleri 15 dakika kadar sıcak suda haşlayın. Böylelikle patlıcan ve biberleri dolma gibi sarması daha kolay olacaktır. Geniş bir kaba iç harcını hazırlamak için sarımsakları sarımsak ezici ile ezerek içine katın. Kuru soğanın kabuklarını soyarak küçük küçük yemeklik olarak doğrayıp içine atın. Ardından bütün malzemeleri içine katarak karıştırın.

İç Harcı da hazırladıktan sonra kuru patlıcan ve kuru biberin fazla suyu süzüp elinizle sıkın. Kuru patlıcanın kenarından hafif açarak içine iç harcı doldurun. Bulgurlar pişince şişeği için iç harcını fazla doldurmamaya özen gösterin. Geniş bir tencereye teker teker dizin. Diğer kuru patlıcan ve kuru biberleri de aynı işlemden geçirdikten sonra ayrı bir kapta sosunu hazırlayın. Geniş bir kase içine domates salçasını ve zeytinyağını dökerek üzerine sıcak su ekleyin. Yaklaşık olarak bir kase kadar yani dolmaların üzerini iki parmak su geçecek kadar su ekleyin. Sıcak suyun içinde domates salçasını eritip iyice karıştırın. Kuru patlıcan ve kuru biberin üzerine sosunu dökün. Pişerken kuru patlıcan ve kuru biberler şişip patlamaması için kapağını kapatmadan önce küçük bir tabağı dolmaların üzerine yerleştirin. Ocağın üzerine alarak önce yüksek ateşte dolmaların suyu kaynayınca kısık ateşte yemeğin kokusu çıkana kadar yani yaklaşık 30-45 dakika kadar pişirin. 
]]>
Zeytinyağlı Beyaz Lahana Dolması https://www.dolma.gen.tr/zeytinyagli-beyaz-lahana-dolmasi.html Thu, 01 Nov 2018 06:49:07 +0000 Zeytinyağlı Beyaz Lahana Dolması: En sevilen tariflerden biri olan zeytinyağlı lahana sarması. Bazı kişiler göre zeytinyağlı dolma içinde kuş üzümü ve çam fıstığı sevmese dahi bence bu iki malzemeden de oldukça çok olmal Zeytinyağlı Beyaz Lahana Dolması: En sevilen tariflerden biri olan zeytinyağlı lahana sarması. Bazı kişiler göre zeytinyağlı dolma içinde kuş üzümü ve çam fıstığı sevmese dahi bence bu iki malzemeden de oldukça çok olmalı. Haşladığınız lahana yapraklarının suyunu dolmayı pişirmek için kullanmak pek tercih edilmez. Ama bazıları da bu haşlama suyunu dolmaları pişirmek için kullanır çok fazla koktuğu için ben pek tercih etmem. Çok değişik bir tercih daha vardır haşladığınız lahana suyunu dolmada kullanmak yerine buzdolabında saklayıp her gün sabah aç karnına 1 su bardağı içerek zayıflamak için zayıflama çayı gibi kullanabilirsiniz. Bu sayede dolmadan aldığınız çok fazla olan kalorileri rahatlıkla yakabilirsiniz. 

Malzemeler:
 •  1 adet küçük boy yumuşak lahana.
 •  1 çay kaşığı kuru nane.  
 •  1 tatlı kaşığı tuz.
 •  3 tatlı kaşığı kuş üzümü. 
 •  1 litre su İç harcı için.
 •  1 çay kaşığı karabiber. 
 •  2 tane orta boy kuru soğan.
 •  Yarım çay bardağı zeytinyağı.
 •  1,5 su bardağı pirinç.
 •  2 tatlı kaşığı kadar çam fıstığı.
 •  1 yemek kaşığı toz şeker.
 •  1 çay kaşığı yenibahar.
 •  1 çay kaşığı tarçın.
 •  Tuz isteğe göre dereotu ve maydanoz.
Zeytinyağlı Beyaz Lahana Dolması: Yapılışı, lahana yapraklarını ayırın, yapraklarının kıvrık ve çok sert olan yerlerini kesin. Daha sonra kaynayan suyun içerisine yaprakları atın ve yumuşayana kadar  kaynayan suda haşlayın. Haşlanan lahana yapraklarının suyunu süzün ve soğumasını bekleyin. Pirinci 1-2 kez su da yıkadıktan sonra suyunu süzün. Soğanları soyun, yıkayın ve ince ince doğrayın, başka bir tencereye içine yağı ve soğanları koyarak 1 dakika kavurun, kavrulan soğanların üstüne çam fıstığını ekleyip soğanlar pembeleşinceye kadar iyice kavurun. Kavrulan soğanların içine pirinci koyun ve kavurmaya devam edin. Sonradan da içine baharatları ve kuş üzümünü koyup içine 2 su bardağı kaynar su koyun. Çok kısık ateşte kapağı kapalı bir şekilde pirinç suyunu iyice çekinceye kadar pişirin. Lahana yapraklarını büyüklüğüne göre 2-3 parçaya bölün, bozulmaması için ve de düzgün sarılabilmesi için lahananın ana damarını kesin. Lahana yapraklarından tencerenin tabanını kapatacak kadar içine serin yani biraz yayın. Önceden hazırladığınız yapraklara damarları dışta kalacak şekilde bir tepsinin içine serin ve 1 tatlı kaşığı iç koyarak sarın.  Dolmaları çok sık bir şekilde tencereye dizin. Dolmayı pişirmek için suyu önceden kaynatın. Suya biraz tuz, biraz şeker ve yarım limon suyu koyduktan sonra tencerenin yanından dolmanın üzerini 1-2 parmak geçecek kadar su koyun.Suyu kaynadıktan sonra kısık ateşte 35-40 dakika pişirin. Afiyet olsun.


]]>
Çiçek Dolması https://www.dolma.gen.tr/cicek-dolmasi.html Fri, 02 Nov 2018 04:53:01 +0000 Çiçek Dolması, Geleneksel ve otantik özelliklerinden dolayı oldukça dikkatini çeken kabak çiçekleriyle yapılan çiçek dolması yaz aylarının farklı bir lezzetidir. Kabak çiçeklerinin dolması kadar kızartması da çok g Çiçek Dolması, Geleneksel ve otantik özelliklerinden dolayı oldukça dikkatini çeken kabak çiçekleriyle yapılan çiçek dolması yaz aylarının farklı bir lezzetidir. Kabak çiçeklerinin dolması kadar kızartması da çok güzel olur. Kabak çiçeklerinin hepsiyle dolması yapılmaz. Çiçek dolması  kabağa dönüşmemiş çiçekleri kullanılarak yapılır. Kabakların ucundaki çiçekler kullanılmaz. Çiçekler günün ilerleyen saatlerinde  yapraklarının kapandığı için sabah erken saatlerde toplanması gerekir. Toplanan çiçekler, yapraklarının büzüşerek  kapanacağı için hemen doldurulması gereklidir. Bunun için malzemenin hazır olması gerekir.

Çiçek dolması malzemeleri:
 • 23 kabak çiçeği
 • Bir orta boy soğan
 • 12 yemek kaşığı pirinç
 • Bir orta boy domates
 • Yarım çay bardağı zeytinyağı
 • Bir yemek kaşığı kuş üzümü
 • Bir yemek kaşığı dolma fıstığı
 • 5-6 dal taze nane
 • 4-5 dal dereotu
 • Bir çay kaşığı toz şeker
 • Bir tatlı kaşığı limon suyu
 • Bir çay kaşığı yenibahar
 • Tuz
 • Karabiber
Çiçek dolması yapılışı: Kabak çiçeklerinin içindeki sarı renkli minik yumruları küçük bir kaşıkla çiçekleri yırtmadan dikkatlice çıkaralım. Çiçeklerin sap kısmındaki yeşillikleri koparalım. Çiçeklerin açılması için soğuk su dolu bir kaba koyalım. Pirinci 3-4 sefer yıkayıp süzünüz. Zeytinyağını tavaya koyup kızdırınız ve dolma fıstıklarını ilave edip  5-6 dakika kadar kısık ateşte karıştırarak kararmamasına dikkat ederek sarartınız. İnce doğranmış soğanları ve kuş üzümlerini ekleyip sürekli karıştırarak şeffaflaşana kadar kavurunuz. Pirinçleri tencereye ekleyip 3-4 dakika kadar kavurmaya devam ediniz. Limon suyu, yenibahar, şeker, karabiber ve tuz ilave ederek karıştırınız. Domatesi soyup, rendeleyin ve tavaya ilave ediniz. Nane ve dereotunu incecik kıyıp, tencereye ekleyip kısık ateşte birkaç defa karıştırarak pişiriniz. Ocaktan indirip ılınmaya bırakınız. Harcınız ılıdıktan sonra her bir kabak çiçeğinin içine, çiçeğin boyuna göre 1-1,5 tatlı kaşığı kadar iç doldurup, çiçeklerin ağız kısımlarını, yaprakları uygun biçimde üst üste getirerek kapatınız. Kalın tabanlı bir tencerenin dibine ısıya dayanıklı bir tabağı ters çevirip yerleştiriniz ve hazırladığınız dolmaları tencereye dik olarak diziniz. Kalan zeytinyağını çiçeklerin üzerinde gezdirdikten sonra üzerini geçmeyecek şekilde su ekleyiniz ve kısık ateşte 20 dakika pişiriniz. Ocaktan alarak fazla suyunu süzdürüp, kapağı yarı açık bırakarak soğumasını sağlayınız. Soğuyan yemeğinizi servis edebilirsiniz.
]]>
Karın Dolması https://www.dolma.gen.tr/karin-dolmasi.html Fri, 02 Nov 2018 11:50:08 +0000 Karın dolması, yapması çok zahmetli tadı da bir o kadar lezzetli bir yemektir. Ben içinin harcını yaparken kıymada kullanacağım. Siz damak tadınıza göre kıymayı eklemeyebilirsiniz. Karın dolması hazırlanırken aldığ Karın dolması, yapması çok zahmetli tadı da bir o kadar lezzetli bir yemektir. Ben içinin harcını yaparken kıymada kullanacağım. Siz damak tadınıza göre kıymayı eklemeyebilirsiniz. Karın dolması hazırlanırken aldığınız işkembenin iyi temizlenmesine dikkat etmek gerekir. İşkembedeki sası koku gitmezse, karın dolmasının tadını da kötü etkileyebilir.

Karın dolması malzemeleri:
 • 1 kuzu işkembesi
 • Yarım çay bardağı pirinç
 • Yarım çay bardağı bulgur
 • 150 gram kıyma
 • 1 yemek kaşığı salça
 • Toz biber, dereotu
 • 1 yemek kaşığı tereyağı
 • Reyhan, defne yaprağı
Karın Dolması
Karın dolması yapılışı:

Kuzu işkembesini, sıcak suya batırıp çıkarın ve kazıyamaya başlayın. Daha sonra sırasıyla kaya tuzu, birkaç avuç karbonat, kabartma tozu ve sirkeyle yıkanır. Bol suyla durulamayı ihmal etmeyin. 2 günde sık sık suyunu değiştirin. Pişirmeye başlamadan 6-7 saat kadar önce, sarımsaklı yoğurt ile terbiyesini yapıp bekletin. Yoğurttan çıkarınca durulayın ve sonrada kurulayın. Yarım çay bardağı ıslatılmış bulgurla pirinci, 150 gram kıyma, dereotu, toz biber ve tuzla iyice karıştırın. Kuzu karnını bir makas yardımıyla dolmalık olacak şekilde kesin. İç malzemeler, kuzu karnına doldurulur ve teker teker iğne iplikle dikilir. İpleri kestikten sonra karın dolmasını süzgece koyup, bir sudan geçirin. Normal tencerede pişmesi hemen hemen imkansızdır. Bu yüzden düdüklü tencere tercih edilmelidir. Kullanacağınız düdüklü tencereye, tereyağı, salça ve toz biberi koyup karıştırın. Daha sonra, tencereye sıcak su ekleyin. Karın dolmalarını da tencereye alıp, üzerine tuz, reyhan ve 2-3 tane defne yaprağını ekleyin. Düdüklü tencerenin kapağını kapatıp karın dolmasını pişmeye bırakın. Karın dolmasın da defne yaprağı kullanılmasının amacı işkembenin sası kokusunu alıp, yemeğin lezzetini arttırmaktır. Servis yaparken de sirke, sarımsak ve limon suyu kullanılabilir. Afiyet olsun.
]]>
Kıymalı Kabak Dolması https://www.dolma.gen.tr/kiymali-kabak-dolmasi.html Fri, 02 Nov 2018 20:55:45 +0000 Kıymalı Kabak Dolması, Yapılışının basit olması ve lezzetli olması nedeniyle Türk mutfağının vazgeçilmezleri arasında bulunan dolma çeşitlerinden biri de kıymalı kabak dolmasıdır. Kıymalı kabak dolmasının yapıl Kıymalı Kabak Dolması, Yapılışının basit olması ve lezzetli olması nedeniyle Türk mutfağının vazgeçilmezleri arasında bulunan dolma çeşitlerinden biri de kıymalı kabak dolmasıdır. Kıymalı kabak dolmasının yapılışı şu şekildedir; 

Malzeme Listesi;
 • 6 adet orta boy kabak
 • 400 gram az yağlı kıyma
 • 1 çay bardağı pirinç
 • 1 adet büyük boy yemeklik soğan 
 • 2 çorba kaşığı domates salçası
 • 1 tatlı kaşığı tuz 
 • 1 tatlı kaşığı karabiber
 • 1 tatlı kaşığı nane
 • 1/ 2 çay bardağı su 
 • 1/2 çay bardağı sıvı yağ 
Sosu için;
 • 2 çorba kaşığı salça 
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 tatlı kaşığı karabiber
 • 1 tatlı kaşığı nane
Üzeri için;
 • 1 kase yoğurt
 • bir tutam dereotu
 • 2 diş sarımsak 
Kıymalı Kabak DolmasıYapılışı: Öncelikle kabakları yıkayın ve ikiye bölün. Böldükten sonra içlerini oyun. Bu işlemi yaptıktan sonra  kıymalı kabak dolmasının iç harcını hazırlamaya başlayın. İç harcı için öncelikle pirinçleri yıkayın ve suya ıslatın. Pirinçleri yaklaşık yarım saat suyun içerisinde bekletin. Daha sonra  soğanları küçük küçük yemeklik doğrayın. Pirinçleri sudan çıkardıktan sonra derin bir kabın içerisine alın. Üzerine doğradığınız soğanları, kıymayı, baharatlarını, tuzunu, yağını ve salçasını ekleyerek karıştırın. Yağın miktarını isteğinize göre değiştirebilirsiniz. İç harcı hazırladıktan sonra oyduğunuz kabakların içini bu harç ile doldurun. Kabakların içini çok doldurmamaya dikkat edin. Pişerken dağılabilir. Doldurduğunuz kabakları tencereye dizin. Bütün kabakları doldurup tencereye dizdikten sonra sosunu hazırlayın. Sosu için bir kabın içine salçasını, baharatlarını koyun ve üzerine su ilave ederek karıştırın. Karıştırdıktan sonra sosu kabakların üzerinden dökün. Suyunu kendiniz ayarlayabilirsiniz. Suyunu ayarladıktan sonra tencerenin ağzını kapatarak kısık ateşte pirinçler pişene kadar pişirin. Piştikten sonra servis tabağına alın. Üzerine isteğe göre sarımsaklı yoğurt ve dere otu ilave ederek servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun. 
]]>
Dolma https://www.dolma.gen.tr/dolma.html Sat, 03 Nov 2018 15:46:28 +0000 Dolma, dolma çeşitli sebzelerin kıyma pirinç bulgur soğan maydanoz salça domates baharat karışımları ile doldurulması ve pişirilmesidir. Patlıcan biber kabak yaprak lahana enginar pırasa gibi sebzeler ile dolmalar yapılır. Dolm Dolma, dolma çeşitli sebzelerin kıyma pirinç bulgur soğan maydanoz salça domates baharat karışımları ile doldurulması ve pişirilmesidir. Patlıcan biber kabak yaprak lahana enginar pırasa gibi sebzeler ile dolmalar yapılır. Dolma yapılınca salçalı domatesli soslar ile pişirilir. Etli dolma ve sarmalar sıcak olarak servis edilir. Zeytin yağlılar ise ılık olarak servis edilebilir. Yoğurt nar ekşisi sarımsaklı soslar kullanılabilir servis aşamasında. Etli dolma yapacak olursak bunun iç harcı ile lahana biber patlıcan üzüm yaprağı kabak doldurulabilir ve tüm bu sebzeler aynı tencere de pişirilebilir. 

Karışık sebzeli dolma yapımı için gerekli malzemeler 
 • Beş tane dolmalık biber
 • Üç adet patlıcan
 • Üç adet kabak
 • Bir deste üzüm yaprağı
 • Üç su bardağı pirinç
 • İki adet büyük domates
 • İki adet büyük kuru soğan
 • 1,5 su bardağı sıvı yağ
 • Yarım demet maydanoz 
 • Üç yemek kaşığı domates salçası
 • 250 gram kadar kıyma
 • Bir tatlı kaşığı pul biber
 • Bir tatlı kaşığı karabiber
 • Bir tatlı kaşığı nane
 • Tuz
Dolma
Karışık sebze dolması yapılışı, dolma yapımı için ilk olarak tüm sebzeler yıkanır. Biberler oyulur patlıcan ve kabaklar ortadan ikiye bölünür ve onlarda oyulur üzüm yaprakları salamura ise ve tuzlu ise suya konulur ve tuzu çıkarılır. İç harcı hazırlanmaya başlanır. İç harcı için tarif de verilen sıvı yağın yarısı tencereye alınır ve iki adet kuru soğan ince ince doğranır tencereye eklenir. Tencere ocağa alınır soğanlar pembeleşinceye kadar kavrulur ardından iki yemek kaşığı salça eklenir ve kavrulmaya devam edilir. İki yüz elli gram kadar da kıyma eklenir ve kavrulmaya devam edilir. Üç su bardağı pirinç yıkanır ve o da tencereye ilave edilir. Ardından pul biber karabiber nane ve damak tadınıza göre tuz ayarlanır. Üzerine iki su bardağı su konulur ve suyunu çekene kadar pişirilir. Pişince soğuması için beklenir ki doldururken rahat dolduralım. İç harç soğuyunca önce biber patlıcan ve kabakları dolduralım ve yanlarından birer küçük kesik yapalım bıçak ile. İki domatesi doğrayarak ağız kısımlarını kapatalım ki iç harcı dışarı çıkmasın. Ardından tencereye dizelim daha sonra üzüm yapraklarını sarmaya başlayalım ve tüm yaprakları sarınca onları da tencereye dizelim. Üzerini geçecek kadar tencereye su ekleyelim. Ardından sıvı yağ salça ve tuzu bir kaba alıp çırpalım ve tencereye ekleyelim. Tencereyi ocağın en küçük bölümüne alalım ve altını açalım kısık ateş de suyunu çekene kadar pişirelim ve pişince iki saat kadar dinlendirelim ve ardından servis edelim afiyet olsun.
]]>